بررسی نتایج اینستاگرام مارکتینگ برای کسب‌وکارها با 5 روش

0

وقتی صحبت از اینستاگرام مارکتینگ می‌شود به راحتی می‌توانید خود را در تعداد زیادی محتوای تولید شده و همگام با ترندهای متنوع تصور کنید. اما همیشه حجم زیادی از پست و استوری نتیجه‌بخش نیست. بنابراین بهتر است در پایان هر روز نتایج مربوط به آن روز یا کمی پیش‌تر را بررسی کنید.

درست حدس زدید! شما راهکاری لازم دارید تا بتوانید نتایج کار خود را در که قالب پست‌ها و استوری‌های اینستاگرام ظاهر شده‌اند، ارزیابی کنید. درک این موضوع مهم است که بدانید مدیریت و تولید محتوا در این رسانۀ اجتماعی دقیقاً برای کسب‌وکار شما به چه دستاوردی رسیده است.

در این مقاله از وبلاگ پادرو، سعی می‌کنیم 5 روش را بررسی کنیم تا تصور بهتری از موفقیت در اینستاگرام مارکتینگ خود به‌دست آورید.

تعیین هدف در اینستاگرام مارکتینگ

ارزیابی بازاریابی در اینستاگرام موفقیت شما را در فعالیت تجاری خود مورد تحلیل و بررسی قرار می‌دهد.

اینستاگرام مارکتینگ چیست؟

بازاریابی اینستاگرامی یا همان اینستاگرام مارکتینگ روشی است که برندهای مختلف برای ارتباط با مخاطبان هدف و بازاریابی پیشنهادات در فضای اینستاگرام استفاده می‌کنند. به تازگی، این روش به عنوان روشی هیجان‌انگیز برای کسب‌وکارهایی با حوزه‌های فعالیتی متفاوت کاربرد دارد.

برای نشان دادن فرهنگ خود، استخدام کارکنان جدید، تعامل با مشتریان و به نمایش گذاشتن محصولات در جلوه‌ای جدید و متفاوت محبوبیت پیدا کرده است.

مسیر مشابه بازاریابی دیجیتال

مشابه فیسبوک و توییتر، هرکسی که حساب اینستاگرام تجاری خود را فعال می کند دارای پروفایل و گزینه (newsfeed) است. کاربران می‌توانند با فالو کردن، فالو شدن، پیام خصوصی و کامنت دادن یا دوست داشتن عکس‌ها و فیلم‌ها با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

فیلترهای درون برنامه‌ای و گزینه‌های ویرایش که اینستاگرام ارائه می‌دهد این برنامه را منحصر به فرد می‌کند. زیرا اولین برنامه‌ای بود که ویرایش محتوا را تا این حد ارائه کرد.

امکانات اینستاگرام برای مارکتینگ

 • اینستاگرام به کاربران امکان را می‌دهد که عکس‌ها و فیلم‌ها را در پروفایل خود بارگذاری کرده و با گزینه‌های مختلف آنها را ویرایش کنند.
  اینستاگرام میزبان فیلترهای متنوعی است که  به صورت قابل توجهی استفاده می‌شوند. کاربران می‌توانند آن فیلترها را به ویژه در استوری ساختن به عکس‌های خود اضافه کنند.
 • این فیلترهای از پیش تعیین‌شده تغییرات مختلفی را در عکس‌ها ایجاد می‌کنند. برای مثال کاربران می‌توانند با افزودن نور، دادن حسی گرم یا سرد به تصویر، افزایش یا کاهش گزینه‌های دیگر ظاهری متفاوت از حالت طبیعی به عکس و فیلم‌های خود بدهند.
 • علاوه بر این کاربران می‌توانند تصاویر را مستقیماً در همان پلتفرم اولیه ویرایش کنند. اگر آنها یک فیلتر خاص را دوست نداشته باشند، می‌توانند از ویژگی ویرایش اینستاگرام برای تغییر کنتراست، روشنایی، ساختار، وضوح و موارد دیگر استفاده کنند.
امکانات اینستاگرام مارکتینگ

تدوین استراتژی اینستاگرام مارکتینگ

 • اهداف خود را برای اینستاگرام تعیین کنید.

قبل از شروع به ارسال پست در اینستاگرام، از خود یا تیم بپرسید «چرا در اینستاگرام هستید؟» بدون توجه به اینکه این پلتفرم از محبوبیت بالایی برخوردار است. پاسخ شما نباید این باشد: «زیرا بقیه اینطور هستند.».
برای موفقیت در دراز مدت در اینستاگرام، باید اهداف مشخصی داشته باشید تا بتوانید زمان، انرژی و سرمایه‌گذاری پولی خود را توجیه کنید.

پاسخ‌های متنوعی به این سؤال وجود دارد. شاید دوست دارید از فید اینستاگرام خود برای ارسال محتوا و فروش محصولات خود به مشتریان استفاده کنید. جالب است بدانید که بسیاری از مشاغل تجارت الکترونیک و محصولات فیزیکی به همین دلیل در اینستاگرام هستند.

به هر دلیلی که تصمیم به استفاده از اینستاگرام گرفتید، ابتدا اهداف اینستاگرام خود را مشخص کنید. فروشگاه اینستاگرام شما می‌تواند چندین هدف داشته باشد. برای مثال شما می‌توانید تصاویر محصول را در حالی که محتوای تولید شده توسط کاربر (UGC) را نیز به اشتراک می‌گذارید، ارسال کنید.

کمتر نوع پست‌هایی که به اشتراک می‌گذارید، اهمیت دارد. بیشتر اینکه چرا آنها را به اشتراک می‌گذارید اهمیت دارد. اگر دلیل آن را می‌دانید، می‌توانید نحوه اندازه‌گیری عملکرد خود و استفاده از ابزارهای (Instagram Analytics) را بدانید.

استراتژی اینستاگرام مارکتینگ
 • مخاطبان هدف اینستاگرام خود را تعیین کنید.

قبل از شروع اینستاگرام مارکتینگ مخاطبانی را که می‌خواهید به آنها دسترسی پیدا کنید تعیین کنید. اگر استراتژی‌های بازاریابی دیگری دارید، از آنها نیز استفاده کنید تا تلاش‌های شما ثابت بماند. فراموش نکنید که عواملی مانند سن، مکان، جنسیت، درآمد، علایق و انگیزه‌ها را در نظر بگیرید.

 • تقویم محتوا طراحی کنید

ایجاد تقویم تحریریه می‌تواند به شما در صرفه‌جویی در وقت و مدیریت حضور در اینستاگرام کمک کند.تقویم محتوای شما مکانی عالی برای ثبت هرگونه رویداد کلیدی است. بنابراین شما می‌توانید در حساب اینستاگرام خود آن را هایلایت کنید.

برای مثال معرفی محصولات جدید یا پیشنهادات ویژه را ثبت کنید. با تقویم محتوا می‌توانید به موقع پست‌های با کیفیت بگذارید. استراتژی‌های مختلف بازاریابی در اینستاگرام شما را به موفقیت‌های چشمگیری می‌رساند.

اندازه‌گیری نتایج اینستاگرام مارکتینگ

1. رقبای خود را تحت نظر داشته باشید

قابلیت (Insight) در اینستاگرام تجاری با کمک لایک، کامنت، ذخیره‌سازی و اشتراک‌گذاری می‌تواند اینگیجمنت شما را به کلی تحت تأثیر قرار می‌دهد. اگر می‌خواهید تحلیل پست‌های پروفایل اینستاگرام تجاری خود را بررسی کنید، کافی است روی گزینه (view insight) زیر هر پست کلیک کنید.

بعد از تحلیل اینگیجمنت هر پست، باید نرخ مشارکت (Engagement Rate) را ارزیابی کنید. درصد به‌دست آمده برای هر پست نشان‌دهندۀ درصد فالوورهایی است که هر پست شما را مشاهده کرده‌اند. با اینکه هر پست نرخ مشارکت متفاوتی دارد، اما به طور متوسط این عدد 4.7 درصد است.

چه نرخ مشارکتی (Engagement Rate) مناسب است؟

هیچ نرخ مشارکتی به عنوان معیار بازاریابی عمومی در اینستاگرام در همه حوزه‌ها وجود ندارد. اما بهترین راهی که با کمک آن می‌توانید موفقیت خود را محاسبه کنید مقایسه این نرخ با کسانی است که در حوزه تجارت شما فعالیت می‌کنند

اگر در دنیای اینستاگرام مارکتینگ تازه‌کار هستید، ممکن است این سؤال را بپرسید که چگونه می‌توانید از وضعیت رقبای خود مطلع شوید؟ راهکار بسیار آسانی وجود دارد. چندین محاسبه‌کنندۀ درآمد به صورت رایگان فعالیت می‌کنند

نرخ مشارکت اینستاگرام مارکتینگ

سنجش نرخ مشارکت چگونه انجام می‌شود؟

پیش از اینکه (Insight) پروفایل خود را بررسی کنید، دربارۀ میانگین نرخ مشارکت رقبا نیز کمی تحقیق کنید. با ابزارهای محاسبه‌گر می‌توانید میزان موفقیت آنها را در اینستاگرام متوجه شوید.

دانستن میزان مشارکت رقبای به شما کمک می‌کند تا بهتر میزان مشارکت خود را ارزیابی کنید. بنابراین نحوه عملکرد خود را می‌توانید دقیق‌تر مورد سنجش و اصلاح قرار دهید.

علاوه بر ابزارهای اینستاگرام می‌‌توانید از ابزارهای رایگان مانند (Influencer Earnings Calculator) برای سنجیدن نرخ مشارکت بهره‌مند شوید. این ابزار رایگان می‌تواند عملکرد شما را در مقابل رقبایتان مورد مقایسه قرار دهد

2. از هشتگ مناسبی استفاده کنید.

اینستاگرام سازگارترین هشتگ‌های شبکه‌های اجتماعی را دارد. هشتگ مناسب به شما این امکان را می‌دهد که پست‌ها و استوری‌های مختلف را در جهت موفق‌ترین مسیر اینستاگرام مارکتینگ استفاده کنید. دلایل زیادی وجود دارد که چرا بسیاری از برندها به اینستاگرام مهاجرت می‌کنند.

با این حال، برای استفاده درست از هشتگ‌ها در جهت بهبود فعالیت خود باید عملکرد خود را از نزدیک پیگیری کنید. ارزیابی هشتگ‌های مورد استفاده و انتخاب مواردی که قصد استفاده از آنها استفاده از آن‌ها را خواهید داشت از اهمیت بسیاری برخوردار است.

همان‌طور که گفتیم (Instagram Insights) مکانی عالی برای شروع تجزیه و تحلیل شماست. در واقع شما می‌خواهید با نگاهی به بخش (Instagram Insights) هر پست، کار خود را آغاز کنید. در بخش (Discovery)، نمایش‌ها را با استفاده از هشتگ‌های مختلف به چند دسته تقسیم کنید.

این ارزیابی اینستاگرام مارکتینگ دقیقاً به شما می‌گوید که پست شما به دلیل هشتگ‌هایی که انتخاب کرده‌اید توسط کدام فالوورها به اشتراک گذاشته شده است. برای این نوع سنجش شما باید از هشتگ‌های مختلف در پست‌های مختلف خود استفاده کنید.

این موضوع باعث می‌شود تا آنها را از نظر بازخورد و نرخ مشارکت مورد آزمایش قرار دهید. وقتی این کار را انجام می‎دهید متوجه هشتگ‌های پرکاربرد و محبوب می‌شوید. به همین دلیل الگوهای واضحی را در (Insight) پروفایل اینستاگرام خود پیدا خواهید کرد که می‌توانند به شما در ارتقاء سطح اینستاگرام مارکتینگ کمک کنند.

هشتگ برای اینستاگرام مارکتینگ

بیشتر بخوانید: الگوریتم اینستاگرام ۲۰۲۱ چطور کار می‌کند؟

3. ترافیک پست‌های اینستاگرام را بررسی کنید.

تعیین کنید که کدام پست‌های اینستاگرام عملکرد خوبی دارند و ترافیک فروشگاه را افزایش می‌دهند. هنگامی که متوجه شوید مخاطبان شما به کدام پست‌ها به خوبی پاسخ می‌دهند، تولید محتوا در اینستاگرام بسیار آسان می‌شود.

سعی کنید محتوای مورد علاقه کاربران خود را بشناسید. این آگاهی ترافیک پروفایل اینستاگرام شما را در آینده بیشتر می‌کند. برای انجام این نوع بررسی می‌توانید از (Instagram Insights) انجام دهید.

با (Instagram Insights) ترافیک پست‌ها را بسنجید

در واقع شما می‌توانید از (Instagram Insights) برای فیلتر کردن محتوای پرطرفدار حساب خود استفاده کنید. برای این منظور مراحل زیر را دنبال کنید:

 • در پروفایل اینستاگرام خود روی سه خط در گوشه سمت راست بالای پروفایل کلیک کنید.
 • گزینه (Insights) را انتخاب کنید.
 • در گزینۀ (Content) به پایین پست‌ها بروید.
 • گزینه (See All) را انتخاب کنید.

به طور پیش فرض، اینستاگرام پست‌های آخرین سال را طبق میزان مشارکت (engagement Rate) مرتب می‌کند. برای اینکه به میزان موفقیت هر پست خود پی ببرید به تمام معیارهای مشارکت مانند لایک و کامنت توجه کنید.

برای این منظور به بالاترین عملکرد پست‌های خود نگاه کنید و از آنها برای تدوین محتواهای پرمخاطب در آینده استفاده کنید. این بخش بزرگی از موفقیت اینستاگرام مارکتینگ به شمار می‌آید.

4. عملکرد استوری را در نظر بگیرید

استوری‌های اینستاگرام بسیار محبوب‌تر از آن چیزی است که بسیاری از مردم تصور می‌کنند. در واقع روزانه 500 میلیون نفر استوری‌های مختلف را مشاهده می‌کنند. محبوبیت آن‌ها باعث می‌شود که شرایط قابل قبولی برای بررسی نتایج اینستاگرام مارکتینگ باشد. همان‌طور که حدس زدید استوری‌های اینستاگرام می‌توانند به شما در درک بهتر نحوۀ تعامل مردم با محتوا کمک کند.

برای دسترسی به معیارهای استوری اینستاگرام خود

 • به قسمت (Stories) در صفحه (Insights) پروفایل اینستاگرام خود بروید
 • سپس گزینه (See All) را انتخاب کنید.

جالب است بدانید (Insights) داده‌های مربوط به پست‌های یک سال اخیر پروفایل شما را نشان می دهد. این در حالی است که تنها می‌توانید داده‌های 14 روز اخیر استوری‌های خود را مشاهده کنید. بنابراین برای اطمینان از به روزترین اطلاعات باید به طور مرتب آن را بررسی کنید.

عملکرد استوری در اینستاگرام مارکتینگ

بیشتر بخوانید: مهمترین دلایل شکست فروشگاه اینستاگرامی و راه حل آن چیست؟

معیارهای مختلف سنجش استوری برای بررسی نتایج اینستاگرام مارکتینگ

وقتی صحبت از استوری به میان می‌آید معیارهایی مانند کامنت گذاشتن، اشتراک‌گذاری، کلیک روی پیوندها و مواردی دیگر مورد استفاده است. این معیارها کمک می‌کند که متوجه شوید آیا مخاطبان شما از محتواهای تولیدی لذت می‌برند یا خیر. همچنین به شما این امکان را می‌دهد که (insights) خاصی از استوری‌ها مانند (Exited)، (Next story) و (Forward) را مشاهده کنید.

اگر کاربری از استوری شما خارج شود معانی متفاوتی را می‌توانید استنباط کنید:

 • از آن خارج می‌شود تا به فید اصلی اینستاگرام بازگردد
 • اگر به استوری‌های بعدی برود در واقع ترجیح می‌دهد از استوری شما عبور کند و موارد بعدی را ببیند.

هر دوی این معیارها نشان می‌دهد که استوری شما نتوانسته ارتباط خوبی با فالوورها برقرار کند. وقتی به این تجزیه‌و‌تحلیل‌ها نگاه می‌کنید راهی برای پیدا کردن الگوها را می‌جویید.

 • آیا وقتی بیشتر از حد معمول و خارج از برنامه پست و استوری می‌گذارید، فالوورهای شما خسته و کسل می‌شوند؟
 • آیا مردم بیشتر به دنبال محتواهای آموزشی در اینستاگرام هستند؟

وقتی می‌دانید که فالوورهای شما به چه چیزی علاقه دارند و چه عواملی باعث پیشرفت آنها می‌شود می‌توانید محتوای بهتری برای آنها ایجاد کنید. معیارهای ارزیابی استوری‌ها و حتی پست‌ها در این زمینه می‌توانند کمک قابل توجهی به شما داشته باشند.

اگر می‌خواهید به خبرنامه رایگان پادروکلاب دسترسی داشته باشید، فرم زیر را پر کنید.

  5. رشد خود را دنبال کنید

  رشد فالوورهای شما راهی است که بیان می‌کند آیا محتوای شما در جایگاه مناسبی قرار دارد یا خیر. هنگامی که برای مطابقت با ترجیحات مخاطبان خود به تنظیم استراتژیک محتوا اقدام می‌کنید، می‌خواهید مطمئن شوید که محتوا را به درستی دریافت کرده‌اید.

  یکی از کارهایی که می‌توانید انجام دهید ردیابی رشد خود به صورت دستی است. ابزارهایی مانند (Squarelovin) می‌توانند به شما در گرفتن عکس های فوری از تعداد فالوورهای خود کمک کنند تا بتوانید آنها را در طول زمان مقایسه کنید.

  (Squarelovin) گزینه‌های رایگان و پولی را ارائه می‌دهد. با گزینه رایگان، تعداد فالوورهای شما را روزانه محاسبه می‌کند. بنابراین نیازی نیست خودتان این کار را به صورت دستی انجام دهید. اگر ثبت نام را انتخاب کنید، آمار شما را در طول زمان پیگیری می‌کند و 7 روز آخر رشد خود را به شما نشان می‌دهد.

  5 روش مختلف اندازه‌گیری نتایج اینستاگرام مارکتینگ می‌تواند فرآیند برندینگ در این پلتفرم را متحول کند.

  نتیجه‌گیری

  • اینستاگرام مارکتینگ روشی است که برای ارتباط با مخاطبان هدف و بازاریابی پیشنهادات در فضای اینستاگرام استفاده می‌شود.
  • با کمک (Instagram Insight) می‌توانید میزان نرخ مشارکت (Engagement Rate) فالوورها را اندازه بگیرید.
  • با بررسی و استفاده از هشتگ‌های محبوب و مناسب می‌توانید فالوورهای بیشتری را جذب فروشگاه خود کنید. در نتیجه ترافیک پست‌ها افزایش می‌یابد.
  • علاوه بر پست‌ها می توانید از استوری و انواع فیلتر‌های آن استفاده کنید تا اینستاگرام مارکتینگ با موفقیت انجام شود.

  ارسال یک پاسخ

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.