چالشهای ارسال در فروشگاه اینترنتی + ترفندهای مقابله با آن

چالش‌های ارسال در فروشگاه اینترنتی + ترفندهای مقابله با آن

0

لجستیک و ارسال در فروشگاه‌ اینترنتی یکی از مهم‌ترین بخش‌های هر تجارت آنلاینی است که اگر به درستی مدیریت نشود، می‌تواند به یک کابوس برای کسب‌وکار مورد نظر تبدیل شود. یک مثال واضح از عدم مدیریت درست به شرکت والمارت (خرده‌فروشی بزرگ آمریکایی با چندین شعبه در دنیا) برمی‌گردد. این شرکت در سال 2013 با مشکل کمبود موجودی مواجه شد.

این حالت زمانی رخ داد که نیروی کار کمی داشت و از طرف مقابل هر لحظه بر تعداد سفارشاتش افزوده می‌شد. تصور کنید که با وجود قفسه‌های خالی، سفارشات در حال انتظار و عدم نیروی کافی چه هرج‌ومرجی در این تجارت رخ داد. اگرچه تجربه والمارت بسیار وحشتناک بود و این حالت حتی می‌تواند برای کسب‌وکارهای خرده‌پا و کوچک داخلی هم تکرار شود، اما پیش‌بینی انتظارات مشتریان و مدیریت درست میزان تقاضا می‌تواند از وقوع آن جلوگیری کند.

دغدغه های ارسال کالا در فروشگاه اینترنتی

دغدغه های ارسال کالا در فروشگاه اینترنتی

حتی اگر فقط یک روز در تجارت آنلاین مشغول به کار بوده باشید، می‌دانید که مدیریت کردن سفارشات و ارسال کالا در فروشگاه اینترنتی چه دردسرهایی دارد. البته این مشکلات بیش از هر چیز برای دو نوع کسب‌وکار رخ می‌دهد. گروه اول کسانی هستند که تازه وارد دنیای فروش آنلاین شده‌اند و گروه دوم نیز تجارت‌هایی هستند که آمادگی لازم و به عبارتی مدیریت درست برای کنترل موجودی در قبال تقاضا ندارند. اما ما اینجاییم تا با این راهنما به هر دو گروه و حتی افرادی کمک کنیم که تا حدودی در این زمینه تجربه دارند. به همین دلیل در گام اول به بررسی دغدغه‌ها و چالش‌های ارسال کالا در فروشگاه اینترنتی می‌پردازیم.

فضای محدود انبار

یکی از چالش‌های ارسال کالا در فروشگاه اینترنتی عدم وجود انبار و یا کمبود فضا در آن است. به عبارتی بیشتر کسانی که در فضای آنلاین مشغول به کار هستند، هزینه‌ای بابت اجاره انبار نمی‌دهند یا نهایتاً برای کاهش هزینه‌ها فضایی کوچک را اجاره می‌کنند. در چنین شرایطی اگر سفارشات انجام شده از حد انتظارات بیشتر باشند، همه چیز از حالت کنترل خارج می‌شود.

برای حل این مشکل باید بدانید که ظرفیت انبار شما چه زمانی پر می‌شود و قبل از پر شدن نسبت به فراهم کردن فضای اضافه اقدام کنید. اندازه حدودی برای پیدا کردن فضای جدید برای انبار زمانی است که حجم انبار 80 تا 85 درصد پر شده باشد.

فضای محدود انبار، از چالش‌های ارسال کالاست که باید قبل از پر شدن انبار در مورد آن برنامه‌ریزی کرد.

ارسال رایگان

ارسال رایگان گاهی می‌تواند از چالش‌های ارسال در فروشگاه اینترنتی باشد. این شیوه اگرچه بسیار جذاب است اما می‌تواند برای کسب‌وکار شما هزینه‌بردار باشد. به همین دلیل باید هنگام قیمت‌گذاری اقلام به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنید که بتوانید هزینه ارسال رایگان را جبران کنید. برای مثال اگر محصول شما 150 هزار تومان قیمت دارد و هزینه ارسال آن 15 هزار تومان است، قیمت محصول نهایی را 165 هزار تومان و هزینه ارسال آن را رایگان در نظر بگیرید. روش‌های زیر از دیگر ترفندهای کاربردی برای حل مشکل ارسال در فروشگاه اینترنتی به شکل رایگان هستند.

ارسال رایگان تنها در زمان محدود

برای استفاده از برگ برنده ارسال رایگان، ارائه آن را به زمان خاصی محدود کنید. ایجاد احساس فوریت در فروش برخی محصولات باعث می‌شود که مشتریان نسبت به ثبت سفارش سریع‌تر ترغیب شوند.

ارسال رایگان به عنوان پاداش مشتری

حتماً شما هم دوست دارید مشتریان عادی را به مشتریانی وفادار تبدیل کنید. کسانی که به شکل مداوم از شما خرید می‌کنند. پس باید برای آن‌ها یک هدیه ویژه و متمایز در نظر بگیرید. ارسال رایگان می‌تواند ایده‌ای بی‌نظیر در این زمینه باشد.

ارسال رایگان برای اساس زمان تحویل

برای اینکه حرفه‌ای‌تر جلوه کنید، می‌توانید گزینه‌های ارسال متعددی را برای مشتریان خود در نظر بگیرید. این کار علاوه بر افزودن ارزش و اعتبار به کسب‌وکار شما، به دلیل دادن حق انتخاب به مشتری، می‌تواند روی برنامه‌ریزی بهتر برای ارسال کالا‌ها هم اثربخش باشد. برای مثال دو گزینه ارسال سریع و ارسال عادی دارید. بنابراین می‌توانید برای افرادی که ارسال دیرتر را انتخاب می‌کنند، هزینه ارسال رایگان در نظر بگیرید.

ارسال رایگان در صورت خرید زیاد

ارسال رایگان در صورت خرید زیاد

یکی دیگر از روش‌های ارسال در فروشگاه اینترنتی به شکل رایگان این است که مشتری را ترغیب به خرید بیشتر کنید. برای مثال خریدهای بالای 500 هزار تومان در فروشگاه شما می‌توانند هدیه ارسال رایگان دریافت کنند. حتی می‌توانید تعیین کنید که در صورت خرید چند قلم جنس از مزیت ارسال رایگان بهره‌مند خواهید شد. مطمئناً حاشیه سود فروش چند کالا به یک مشتری به قدری هست که بتوانید در مقابلش ارسال رایگان را برای مشتری خود در نظر بگیرید.

خرید بیشتر، خرید در زمان محدود و خرید بر اساس زمان تحویل همگی از مواردی هستند که می‌توانند به قرار دادن گزینه ارسال رایگان به شما کمک کنند.

افزایش هزینه‌ حمل‌ونقل

رشد هزینه حمل‌ونقل به دلایل متعدد می‌تواند باعث بروز مشکل در تجارت شما شود. به همین دلیل باید برای این بخش هم برنامه‌ریزی ویژه‌ای داشته باشید. راه‌حل‌های مختلفی وجود دارند که می‌توانید به کمک آن‌ها هزینه حمل‌ونقل خود را کاهش دهید. در نهایت پولی که از این مسیر پس‌انداز می‌کنید، بهتر می‌تواند در پیشبرد اهداف کسب‌وکارتان استفاده شود. در ادامه بخوانید که چگونه می‌توانید هزینه حمل‌ونقل را کاهش دهید.

کار کردن با چندین شرکت حمل‌ونقل

یکی از روش‌های فوق‌العاده برای کاهش هزینه ارسال در فروشگاه اینترنتی این است که به طور همزمان با چند شرکت حمل بار کار کنید. متأسفانه اغلب کسب‌وکارها در این زمینه انعطاف‌پذیری لازم را ندارند و همیشه به یک مورد پایبند هستند. برای تجربه بهتر می‌توانید از پادروپین استفاده کنید. در انتهای مقاله به شما نشان خواهیم داد که چگونه بدون نیاز به مذاکره با شرکت‌های مختلف می‌توانید از چند مورد به صورت همزمان استفاده کنید.

اصلاح وزن و ابعاد بسته

هزینه اغلب روش‌های ارسال در فروشگاه اینترنتی، بر اساس وزن و ابعاد محاسبه می‌شود. در این صورت باید تا جای ممکن روی وزن بسته‌های خود حساسیت به خرج دهید. برای این کار می‌توانید یک ترازوی دقیق بخرید و هزینه‌های ارسال در فروشگاه اینترنتی خود را دقیقاً و بدون کم و کاست محاسبه کنید. اما از سوی دیگر توجه به ابعاد هم مهم است.

بسیاری از مشاغل بدون توجه به اندازه بودن کالا با جعبه ارسال آن، از یک بسته پستی برای ارسال سفارشات مشتریان خود استفاده می‌کنند. در چنین شرایطی باید هزینه بیشتر از آن چیزی که واقعاً نیاز است پرداخت کنید. به همین علت باید سعی کنید تا در امکان ابعاد بسته را کاهش دهید. وقتی کالای شما سبک است، هیچ دلیلی ندارد که از جعبه‌های بزرگ برای بسته‌بندی آن استفاده کنید. استفاده از بسته‌های شرکت‌های ارسال کالا هم می‌تواند روی کاهش هزینه‌ها مؤثر باشد. برای تخمین دقیق هزینه‌ها می‌توانید به هزینه جعبه‌های مختلف در پادروپین سر بزنید.

ارسال سفارشات با پادروپین

خرید لوازم همراه با تخفیف

به عنوان یک فروشگاه آنلاین بهتر است اقلام مورد نیاز برای ارسال کالای خود را از قبل و به صورت عمده تهیه کنید. خرید عمده اقلام ارسال کالا در کنار خرید همراه با تخفیف این وسایل کمک می‌کند تا هزینه‌های ارسال در فروشگاه اینترنتی کاهش پیدا کنند. گاهی ممکن است بعضی از شرکت‌ها برای تبلیغ کسب‌وکار خود اقلام بسته‌بندی را به صورت رایگان در اختیار شما قرار دهند. پس حتماً از فرصت‌های این چنینی به خوبی استفاده کنید.

ارسال بسته از در انبار

ارسال بسته از در انبار

هزینه رفت‌وآمد شما از در شرکت تا در اداره پست خصوصاً اگر حجم سفارشات متعددی داشته باشید، می‌تواند بسیار زیاد باشد. اما اگر از روش‌های تحویل بار در محل شرکت خود استفاده کنید، می‌توانید بخش زیادی از این هزینه‌ها را کاهش دهید. البته شرکت‌های پستی اغلب از این روش استفاده نمی‌کنند، پس به دنبال گزینه‌های محدودی باشید که این مزیت ویژه را در اختیار شما قرار می‌دهند.

دقت در صدور صورت‌حساب

در تخمین دقیق هزینه‌های ارسال در فروشگاه اینترنتی دقیق باشید و آن را به درستی برای مشتری اعمال کنید. حتی یک اشتباه محاسباتی کوچک زمانی که قرار است حجم زیادی از کالاها را ارسال کنید، می‌تواند روی رشد زیاد هزینه‌های شما تأثیرگذار باشد.

برای کاهش هزینه‌های ارسال در فروشگاه اینترنتی می‌توانید از موارد متعددی همچون ارسال بسته از در انبار استفاده کنید.

سیستم مدیریت انبار قدیمی

سیستم مدیریت انبار قدیمی

خوشبختانه یا متأسفانه، تنها کسب‌وکارهایی در میدان رقابت باقی می‌مانند که به طور مداوم خود را با نیاز بازار هماهنگ می‌کنند. به عبارتی، تکنولوژی با چنان سرعتی در حال پیشرفت و تأثیرگذاری روی روش‌های ارسال در فروشگاه اینترنتی است که عقب ماندن از آن حتی می‌تواند به حذف تجارت آنلاین شما از چرخه رقابت منجر شود. یکی از چالش‌های ارسال در فروشگاه اینترنتی مرتبط با این مبحث، استفاده از انبارداری به شکل قدیمی است. این مشکل خصوصاً در کسب‌وکارهای بزرگ بیشتر نمایان می‌شود.

البته حتی اگر صاحب یک تجارت کوچک باشید هم استفاده از یک سیستم مدیریت انبار قدیمی خصوصاً در مواقع اوج فروش می‌تواند به تجارت شما ضربه بزند. برای غلبه بر این مشکل باید از سیستم‌های به‌روز شده استفاده کنید. برای انتخاب بهترین سیستم انبار باید موارد متعدد را بررسی کنید و موردی را برگزینید که عملکردهای مورد انتظار شما را ارائه می‌دهد.

چالش‌های ارسال در فروشگاه اینترنتی به موارد بالا ختم نمی‌شوند. در ادامه به ذکر چند مورد دیگر نیز می‌پردازیم.

 • کمبود زمان برای اصلاح سفارشات اشتباه
 • مدیریت ضعیف نیروی کار
 • مشکلات مربوط به شرکت پستی
 • نظارت بر تحویل در زمان واقعی
 • کمبود نیروی کار
 • ازدحام ترافیک

روش های ارسال کالا در فروشگاه اینترنتی

روش های ارسال کالا در فروشگاه اینترنتی

شما برای جلب توجه مشتریان خود تلاش زیادی می‌کنید. اما اغلب فروشندگان آنلاین از حساس‌ترین نقطه تعامل با مشتریان خود یعنی بخش ارسال کالا غافل هستند. شما باید از روش‌های ارسال متعدد آگاهی داشته باشید تا بتوانید بهترین تجربه خرید مشتری را برای او رقم بزنید. به گونه‌ای که باز هم وی را ترغیب به خرید کنید. در کنار تحویل زمان‌بندی شده ادامه به معرفی چند روش ارسال در فروشگاه اینترنتی اشاره می‌کنیم:

 • حمل‌ونقل با نرخ ثابت
  • این گزینه را می‌توان محبوب‌ترین روش ارسال بار دانست که اغلب فروشگاه‌ها از آن استفاده می‌کنند.
   • در این روش یک نرخ ثابت برای ارسال تمامی کالاها با هر قیمتی وجود دارد.
 • حمل‌ونقل با نرخ متغیر
  • این شیوه حساب و کتاب دقیق‌تری در مورد هزینه ارسال دارد و البته هزینه‌ها را به صورت زنده و پس از ارسال سفارش تعیین می‌کند.
 • تحویل در همان روز
  • تحویل در همان روز یکی از روش‌های ارسال سریع بسته‌های پستی است که می‌توانید برای جلب رضایت مشتریان استفاده کنید.
 • تحویل در روز بعد
  • این روش تحویل کمی دیرتر از روش ارسال در همان روز است. اما باز هم برای مشتریان قابل قبول خواهد بود.
 • پست اکسپرس
  • این روش سریع‌ترین شیوه ارسال کالا محسوب می‌شود که هزینه بیشتری دارد.

ارزان ترین روش ارسال در فروشگاه آنلاین

انتخاب یک شریک مناسب برای ارسال در فروشگاه اینترنتی اهمیت زیادی دارد. اگرچه این کار به نظر سخت می‌رسد اما یک پیشنهاد ویژه می‌تواند تمامی مشکلات حمل‌ونقل شما را به صورت یک‌جا حل‌وفصل کند. پادروپین بهترین بستر برای ارائه خدمات پستی محسوب می‌شود که می‌تواند انتظارات شما به عنوان یک فروشگاه اینترنتی کوچک و حتی بزرگ را برطرف کند. در پادروپین می‌توانید به خدمات و مزایای متعددی دسترسی داشته باشید که در ادامه به معرفی برخی از آن‌ها می‌پردازیم.

 • امکان همکاری با چند شرکت پستی مطرح بدون بستن قرارداد یا حضور در محل شرکت‌ها
 • استفاده از کمترین هزینه حمل‌ونقل نسبت به نرخ‌های سایر شرکت‌ها
 • امکان تحویل بسته از در انبار و بهره‌مندی از مزیت جمع‌آوری مرسولات توسط مأمور پستی پادروپین
 • ارسال آسان سفارشات بدون دخالت در آن
 • امکان استفاده از افزونه حمل‌ونقل پادروپین روی بستر وردپرس و بهره‌مندی از مزایای آن
 • امکان رهگیری آنلاین مرسوله‌ها
 • کاهش هزینه‌ها به دلیل عدم رفت‌وآمد به شرکت پستی

پادروپین بهترین انتخاب برای رفع مشکلات ارسال در فروشگاه اینترنی است که مدرن‌ترین و ارزان‌ترین روش‌های ارسال کالا را در اختیار مشتریان قرار می‌دهد.

جمع‌بندی

 • ارسال در فروشگاه اینترنتی با چالش‌های زیادی روبه‌روست که عدم توجه به آن‌ها می‌تواند هر تجارتی را فلج کند.
 • از جمله این چالش‌ها می‌توانیم به هزینه حمل‌ونقل، ارسال رایگان، کمبود نیروی کار، ازدحام ترافیک، استفاده از یک شرکت پستی خاص و مواردی از این دست اشاره کنیم.
 • روش‌های ارسال در فروشگاه اینترنتی بسیار متعدد هستند و هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند.
 • شما باید با شناخت چالش‌ها و غلبه بر آن‌ها در کنار استفاده از روش‌های مناسب ارسال در فروشگاه اینترنتی به رشد تجارت آنلاین خود کمک کنید.
 • برای استفاده از بهترین شیوه‌های ارسال کالا در کنار صرفه‌جویی در هزینه‌ها استفاده از پادروپین را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

مشاوره تخصصی برای ارسال سفارشات

اگر در زمینه ارسال سفارشات و کاهش هزینه‌های آن، نیاز به مشاوره تخصصی دارید، فرم زیر را پر کنید.

  پرسش‌های پرتکرار

  منابع:

  extensiv

  cloudways

  belvg

  ارسال یک پاسخ

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.