دراپ شیپینگ در ایران چگونه است و چطور میتوان کسب درآمد کرد؟

دراپ شیپینگ در ایران چگونه است و چطور میتوان کسب درآمد کرد؟

0

روش‌های کسب درآمد از فضای آنلاین بسیار زیاد و متنوع هستند. برای مثال دراپ شیپینگ را می‌توان یکی از روش‌هایی دانست که نه تنها هنوز هم کارایی دارد، بلکه اگر درست اجرا شود، می‌توان از این روش به درآمد خوبی هم رسید. یادگیری استفاده از این روش مثل هر سرمایه‌گذاری دیگری چالش‌ها و ریسک‌های خاص خود را دارد.

با این وجود می‌تواند شما را وارد دنیای جذاب کارآفرینی کند. در این تجارت شما قرار است مانند یک واسطه بین مشتری و فروشنده باشید. پس بدون سرمایه‌گذاری زیادی می‌توانید هزاران قلم کالا را به افراد مختلف بفروشید. اگر در مورد راه‌اندازی این شغل جدی هستید و برای آن طرح و برنامه دارید، باید بیاموزید که (Drop shipping) چیست، چه مزایایی دارد و نحوه راه‌اندازی آن چگونه است. مطالبی که در این مقاله خواهید خواند:

دراپ شیپینگ چیست؟

دراپ شیپینگ یک مدل کسب‌وکار است که در آن فروشندگان بدون ذخیره کردن کالاها، آنها را به مشتریان خود می‌فروشند. برای مثال فرض کنید که شما پیجی را در اینستاگرام راه‌اندازی کرده‌اید که مختص فروش گوشی است. اما خود شما حتی صاحب یک عدد گوشی نیستید. به عبارتی صاحب هیچ فروشگاه فیزیکی یا انبار فروش عمده این کالا نیستید. اما چطور از این راه درآمدزایی می‌کنید؟ در واقع شما قرار است به عنوان واسطه بین خریدار و تأمین‌کننده اصلی فعالیت کنید، به این صورت که وقتی مشتری یک کالا یا محصول را از شما خریداری می‌کند، این تأمین‌کننده شخص ثالث است که سفارش مورد نظر را برای او ارسال خواهد کرد.

دراپ شیپینگ چیست

در اینجا سه نکته وجود دارد. اول اینکه مشتری قیمتی را که شما مشخص کرده‌اید، بابت خرید محصول می‌پردازد، نه قیمت فروشنده اصلی، که این مسئله اگر به خوبی مدیریت شود، می‌تواند سودآوری فوق‌العاده‌ای داشته باشد. از سوی دیگر شما نیازی به سرمایه‌گذاری در این زمینه ندارید، پس یک کسب‌وکار کم هزینه‌ای را راه‌اندازی کرده‌اید که با بودجه کم ایجاد شده است. در حالت سوم شما مجبور نیستید خود را درگیر مشکلات و چالش‌های مدیریت محصولات و ارسال آن‌ها کنید.

با این اوصاف تنها کاری که باید انجام دهید این است که فروشگاه مجازی خود را در یک یا چند پلتفرم مختلف مثل سایت و شبکه‌های اجتماعی راه‌اندازی کنید و تمام تمرکز خود را روی جذب مشتریان بگذارید. اما شما یک کار سخت‌تر هم پیش‌ رو دارید و آن هم این است که تأمین‌کنندگان قابل اعتمادی پیدا کنید. کسانی که بتوانید بدون نگرانی، با آن‌ها همکاری طولانی‌مدت داشته باشید.

دراپ شیپینگ یعنی قرار است شما محصولاتی را بفروشید که مالک اصلی آنها نیستید. در واقع، در این مدل کسب‌وکار شما نقش یک واسطه را بازی می‌کنید.

مزایای دراپ شیپینگ

سرمایه گذاری کم

درست مانند راه‌اندازی هر کسب‌وکاری، دراپ شیپینگ هم مزایا و معایب خاص خود را دارد. با کمی چرخیدن در اینترنت متوجه خواهید شد که بسیاری از افراد اعتقاد دارند که این یک روش فوق‌العاده درآمدزایی است. اما اجازه دهید ببینیم که مزایای دراپ شیپینگ چیست و آیا واقعاً ارزش وقت و سرمایه‌گذاری ما را دارد یا خیر.

1. سرمایه‌گذاری کم

همان‌طور که در بخشی از مطلب گفتیم، برای راه‌اندازی دراپ شیپینگ به سرمایه‌گذاری زیادی نیاز ندارید. شاید این مسئله را بتوان بزرگ‌ترین جذابیت این تجارت آنلاین دانست. لجستیک یک فروشگاه آنلاین می‌تواند هزینه‌بردارترین بخش آن محسوب شود. وقتی شما قرار نیست روی تهیه، انبار و ارسال محصولاتی که در ویترین فروشگاه خود دارید، سرمایه‌گذاری کنید، پس به پول هنگفتی هم نیاز نخواهید داشت. البته این به معنای سرمایه‌گذاری صفر نیست. به هر حال شما به مکانی مجازی برای ایجاد فروشگاه خود نیاز دارید. اما این هزینه نسبت به ایجاد بسیاری از مشاغل دیگر مبلغ چشمگیری نخواهد بود.

ساخت فروشگاه در اینستاگرام

2.  صرفه‌جویی در زمان

راه‌اندازی دراپ شیپینگ علاوه بر صرفه‌جویی در پول، از هدر رفتن زمان شما هم جلوگیری کند. شما نیازی به پیدا کردن انبار برای محصولات خود نیستید و نیاز به اختصاص دادن زمانی برای بسته‌بندی و ارسال محصولات ندارید. همچنین در کار نظارت موجودی دخالتی نخواهید داشت. تنها زمانی که در این بین از شما صرف می‌شود، بازاریابی برای کسب‌وکارتان است. در واقع تمام سختی‌های کار را بر دوش تأمین‌کننده اصلی قرار می‌دهید.

به همین دلیل دراپ شیپینگ را حتی می‌توانید به عنوان شغل دوم استفاده کنید. زیرا زمان زیادی از شما مصرف نمی‌کند. البته فراموش نکنید که تا روی پا شدن فروشگاه خود باید حسابی برای دیده شدن آن وقت بگذارید و مشتریان زیادی را جذب کنید. به همین دلیل شاید در اوایل راه‌اندازی دراپ شیپینگ، نیاز به اختصاص زمان بیشتری داشته باشید.

3. تنوع اقلام و فروش بیشتر

شما در فروشگاه خود می‌توانید هر چیزی بفروشید. پس نگران موجودی خاصی نخواهید بود. ضمن اینکه به دلیل تنوع بالای محصولات خود، می‌توانید طیف گسترده‌تری از خریداران را به سمت خود بکشانید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که با تأمین‌کنندگان مختلف قرارداد ببندید و لیست موجودی را در فروشگاه آنلاین خود فهرست کنید.

از جمله مزایای دراپ شیپینگ می‌توانیم سرمایه‌گذاری کم، صرفه‌جویی در زمان، تنوع اقلام و به دنبال آن افزایش فروش را نام ببریم.

4. موقعیت جغرافیایی انعطاف‌پذیر

موقعیت جغرافیایی انعطاف‌پذیر

از دیگر مزایای دراپ شیپینگ این است که می‌توانید کسب‌وکار خود را در هر جایی که ساکن و مستقر هستید، راه‌اندازی کنید. چه در سفر باشید چه در خانه، تجارت شما تنها از طریق یک دستگاه دیجیتال مثل گوشی یا سیستم کامپیوتری قابل پیگیری خواهد بود. دست خودتان است که روی میز ناهارخوری باشید، یا با پیژامه روی مبل دراز بکشید و همزمان کار کنید، زیرا انعطاف‌پذیری این شغل مانند اکثر مشاغل آنلاین بالاست.

5. چالش کم

در دراپ شیپینگ وقتی قرار است نقش واسطه را بازی کنید، بسیاری از مشکلاتی را که سر راه فروشندگان وجود دارد، از خود دور می‌کنید. شما در هیچ یک از مراحل موجود کردن اجناس، بسته‌بندی اقلام مختلف و ارسال آن‌ها به دست مشتری دخالتی نخواهید داشت. بنابراین حجم زیادی از چالش‌ها را از خود دور می‌کنید. همین که بتوانید فروشگاه آنلاین خود را در معرض دید عموم قرار دهید، تمامی اجناس را در ویترین فروشگاه خود قرار دهید و دکمه اقدام به عمل (call to action) را در جای مناسب بگذارید، بخش عظیمی از مسیر را طی کرده‌اید. پس تمام تمرکز خود را روی تبدیل مشتریان بالقوه به خریداران بالفعل قرار دهید.

ارسال سفارشات با پادروپین

معایب دراپ شیپینگ

معایب دراپ شیپینگ

همان‌طور که گفتیم ایجاد هر تجارتی در کنار مزایا، کاستی‌هایی را نیز به دنبال دارد. پس این توهمات را که می‌توانید به کمک دراپ شیپینگ خیلی زود پولدار شوید، دور بریزید. هر کسب‌وکاری سختی‌هایی دارد که می‌تواند بسیاری از افراد را حتی در اوایل کار از پا بیندازد و از دور رقابت خارج کند. پس شرایط آنقدرها که برخی از سایت‌ها می‌گویند راحت نیست. اجازه دهید در ادامه به معایب دراپ شیپینگ هم بپردازیم تا خود شما بتوانید با سنجیدن شرایط، بهترین تصمیم را بگیرید.

1. کنترل کمتر بر فرآیند سفارش تا تحویل

از آن‌جایی که شما تنها نقش یک واسطه را بازی خواهید کرد، هیچ کنترلی بر فرآیند جمع‌آوری موجودی تا زمان تحویل کالاها نخواهید داشت. در چنین حالتی حتماً مشتریان ناراضی زیادی خواهید داشت. زیرا تولید‌کنندگان یا عمده‌فروشانی که به عنوان شریک شما هستند، مسئولیت کل را بر عهده خواهند داشت، اما این شما هستید که پاسخگوی نارضایتی‌ها و حتی شکایات مشتریان خواهید بود، بدون اینکه دخل‌وتصرفی در فرآیند تأمین و ارسال سفارشات داشته باشید.

2. اتکا به دیگران

یکی دیگر از معایب دراپ شیپینگ این است که شما کسب‌وکار مستقلی ندارید و در هر حالی به دیگر مشاغل متکی خواهید بود. از طرفی شما موجودی کالاهای تأمین‌کننده را چک نمی‌کنید، پس کنترلی بر این شرایط هم ندارید که این می‌تواند برای تجارت شما مشکل‌ساز باشد.

3. حاشیه سود کمتر

از آن‌جایی که شما نقش یک واسطه را بازی می‌کنید و فروشنده اصلی قیمت لازم را در فروش کالای خود لحاظ می‌کند، حاشیه سود شما کم خواهد بود. خصوصاً در مواقعی که هزینه ارسال کالا هم بر عهده شما باشد. برای رفع این مشکل باید تنوع کالاهای خود را بالاتر ببرید، تا مشکل سوددهی خود را با فروش بیشتر حل کنید و به درآمد لازم برسید.

4. تجربه مشتری ضعیف‌تر

تجربه مشتری ضعیف‌تر

یکی از کلیدهای موفقیت هر فروشنده‌ای، جلب رضایت مشتریان است. اما در روش دراپ شیپینگ، از آن‌جایی که کنترل خاصی بر روند تأمین و ارسال سفارشات ندارید، بنابراین خدمات مشتری ضعیف‌تری را ارائه خواهید داد. پس در شرایطی که فروشنده، کالایی اشتباهی را برای مشتری ارسال کند، آن را دیر تحویل دهد، بسته‌بندی مناسب نباشد یا کالا بی‌کیفیت باشد، دید مشتری نسبت به تجارت شما خراب خواهد شد.

عدم کنترل بر روند جمع‌آوری موجودی تا انبارداری و ارسال کالا، از معایب بزرگ دراپ شیپینگ است که می‌تواند نارضایتی مشتریان را به دنبال داشته باشد.

دراپ شیپینگ در ایران

دراپ شیپینگ در کشور ما هم برای بسیاری از افراد سودآوری زیادی داشته است. برای مثال اگر قرار باشد یکی از غول‌های این صنعت در کشور را نام ببریم، باید به دیجی‌کالا یا سایت‌های بزرگ مشابهی اشاره کنیم که در واقع به صورت همکاری در فروش با کسب‌وکار‌های مختلفی توانسته‌اند سالانه سودآوری زیادی داشته باشند. اما بسیاری از افراد چنین تصوری دارند که فضا برای رشد مشاغل مشابه دیجی‌کالا به دلیل تسخیر بازار توسط این غول بزرگ یا نمونه‌های مشابه، وجود ندارد. اما باید بدانید که بازار کشور به قدری موقعیت خوب برای رشد دارد که حتی شما هم می‌توانید از کنار آن برای خود تجارتی درآمدزا راه‌اندازی کنید.

مراحل راه‌اندازی دراپ شیپینگ

مراحل راه‌اندازی دراپ شیپینگ

اگر قصد راه‌اندازی یک مدل کسب‌وکار واسطه‌ای دارید، می‌توانید از دراپ شیپینگ‌ های ایران ایده بگیرید. برای اینکه بتوانید دراپ شیپینگ مختص خود را ایجاد کنید، به طور متوسط باید چیزی بین 5 تا 10 ساعت برای نگهداری از پلتفرم خود زمان صرف کنید. البته با گسترده‌تر شدن تجارت شما، این زمان حتی می‌تواند بیشتر هم شود. گفتیم که یکی از مزایای این تجارت، سرمایه‌گذاری کم است. کل هزینه‌ای که باید انجام دهید، برای ایجاد سایت فروشگاه اینترنتی شما خواهد بود. اما پیشنهاد ما این است که برای نتیجه‌گیری بهتر، هم‌زمان از چند بستر آنلاین مثل سایت و یک فروشگاه اینستاگرامی استفاده کنید. در ادامه به معرفی مراحل ایجاد یک دراپ شیپینگ می‌پردازیم.

فعالیت خود را مشخص کنید.

برای ایجاد یک فروشگاه واسطه‌ای، باید اول مشخص کنید که قرار است چه چیزی بفروشید. بهتر است روی چیزی تمرکز کنید که در آن تجربه کاری یا آشنایی بالایی دارید تا از این طریق شانس موفقیت خود را بیشتر کنید.

تحقیقات درباره محصولات را انجام دهید.

فرقی نمی‌کند قرار است چه چیزی بفروشید، تا زمانی که درباره آن تحقیق نکنید، نمی‌توانید درک درستی از فروشندگی داشته باشید. شما حتی اگر بخواهید یک دراپ شیپینگ کوچک را ایجاد کنید، باید ایده‌هایی در مورد فروش محصولات خود داشته باشید. این کار بدون تحقیقات محصول میسر نخواهد شد. تحقیقات محصول شامل موارد گوناگونی می‌شود که از جمله آن می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم.

 • حجم فروش را مشخص کنید.
 • حجم جستجوی کلمه کلیدی را تعیین کنید.
 • داده‌های مربوط به محصول را دنبال کنید.
 • فعالیت رقبا را بررسی کنید.

تأمین‌کنندگان مناسب را بیابید.

شاید مهم‌ترین بخش تجارت دراپ شیپینگ شما، پیدا کردن عمده‌فروشان یا تأمین‌کنندگانی است که بتوانند در تمام طول تجارت به صورت منصفانه با شما فعالیت کنند. برای مثال شما باید همیشه از موجود بود اقلام مختلف، کیفیت کالاها، ارسال و تحویل به موقع، بسته‌بندی مناسب و مواردی از این دست اطمینان حاصل کنید. این امر بدون پیدا کردن یک شریک خوب و با وجدان کاری میسر نخواهد بود. بنابراین تحقیقات زیادی در این باره انجام دهید و بین گزینه‌های متعدد بهترین مورد را برگزینید تا دچار مشکل نشوید.

فروشگاه خود را ایجاد کنید

فروشگاه خود را ایجاد کنید.

حالا که خیال خود را از بابت همه چیز راحت کرده‌اید، نوبت به راه‌اندازی فروشگاه می‌رسد. همان‌طور که گفتیم بهتر است از چند پلتفرم به صورت هم‌زمان کمک بگیرید تا مشتریان خود را در هر جایی که حضور دارند، جذب کنید. فقط به این نکته توجه داشته باشید که تجارت الکترونیک خود را به صورت کاربرپسند، در دسترس و جذاب ایجاد کنید. برای راه‌اندازی فروشگاه خود همچنین به لیست محصولات، چیدمان درست، خدمات مشتری، تعیین روش‌های حمل‌ونقل و سیاست سفارشات بازگشتی نیاز دارید. ضمن اینکه برای دیده شدن باید روی محتوای تولیدی فروشگاه خود تمرکز کنید. محتوا راهی برای جذب مخاطبین شماست. پس روی آن سرمایه‌گذاری کنید.

برای ایجاد دراپ شیپینگ، باید تحقیقات بازار را انجام دهید، همکاران مناسب برای شراکت را بیابید و فروشگاه خود را ایجاد کنید.

اگر می‌خواهید به خبرنامه رایگان پادروکلاب دسترسی داشته باشید، فرم زیر را پر کنید.

  جمع‌بندی

  • دراپ شیپینگ یک مدل کسب‌وکار فوق‌العاده برای افرادی است که دوست دارند از طریق فضای آنلاین درآمد کسب کنند.
  • این شیوه مزایای متعددی دارد، اما مانند هر تجارت دیگری کاستی‌هایی نیز خواهد داشت. پس برد یا باخت در این مسیر تنها به خود شما و عملکردتان برمی‌گردد.
  • برای موفقیت در راه‌اندازی دراپ شیپینگ نیاز به یک برنامه‌ریزی کامل دارید. پس قبل از شروع تمامی موانع را بسنجید و به کاستی‌های مسیر خود توجه کنید.
  • اگر قصد راه‌اندازی دراپ شیپینگ را دارید، می‌توانید از نمونه‌های داخلی یا حتی بین‌المللی ایده بگیرید.
  • ایده شما درباره راه‌اندازی دراپ شیپینگ چیست؟ به نظر شما آن‌گونه که برخی سایت‌ها می‌گویند این روش کسب درآمد واقعاً مؤثر است؟ یا با افرادی هم عقیده هستید که این کسب‌وکار را نوعی کلاهبرداری مدرن می‌دانند؟

  پرسش‌های پرتکرار

  منابع:

  shopify

  smallbusinessbc

  dearsystems

  ارسال یک پاسخ

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.