بازاریابی هوش مصنوعی چیست؟

0

این روزها ​​بسیاری از شرکت‌ها و تیم‌های بازاریابی از فناوری‌های جدید هوش مصنوعی برای بهبود تجربه مشتری و تولید محتوای بهینه کمک می‌گیرند. این روش‌ها اغلب در قالب پلتفرم‌های بازاریابی هوش مصنوعی (AI) ارائه می‌شوند. از طریق این پلتفرم‌ها، بازاریابان می‌توانند درک دقیق‌تر و جامع‌تری از مخاطبان هدف خود به‌دست آورند. اطلاعات مبتنی بر هوش مصنوعی که از این طریق جمع‌آوری می‌شوند، می‌توانند برای انتخاب مناسب‌ترین استراتژی‌های بازاریابی و کاهش اتلاف وقت و هزینه، بسیار کارآمد باشند. در ادامه این مطلب به مبحث بازاریابی هوش مصنوعی به‌طور کامل خواهیم پرداخت.

AI Marketing چیست؟ 

بازاریابی هوش مصنوعی از فناوری‌های جدید هوش مصنوعی برای اتخاذ بهترین استراتژی‌های فروش بر اساس جمع‌آوری، تجزیه و تحلیل داده‌ها و مشاهدات روندهای اقتصادی استفاده می‌کند. این پارامترها می‌توانند به صورت مستقیم یا غیرمستقیم بر روند بازاریابی و بهترین مسیرهای رشد بیزینس تاثیر بگذارند. 

این روزها هوش مصنوعی معمولاً در حوزه دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی کسب و کارهای اینترنتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. زیرا این حوزه‌ها، حوزه‌هایی پویا هستند که مدام در حال تحول‌اند و سرعت فرآیندهای تولید محتوا و پیشبرد استراتژی‌های فروش بایستی با سرعت انجام گیرد. 

ابزارهای بازاریابی هوش مصنوعی از اطلاعات و پروفایل‌ مشتری استفاده می‌کنند تا بهترین نحوه برقراری ارتباط با او را بیاموزند. سپس محتوا و پیام‌ متناسب را با در نظر گرفتن بالاترین سطح کارکرد، در زمان مناسب و بدون دخالت اعضای تیم بازاریابی به آن‌ها ارائه می‌دهند. 

موارد استفاده از هوش مصنوعی در بازاریابی

 • تجزیه و تحلیل داده‌ها: جمع‌آوری و غربال کردن مقادیر زیادی از داده‌های بازاریابی از کمپین‌ها و برنامه‌های مختلف. این مرحله تا قبل از دوره هوش مصنوعی، به صورت دستی جمع‌آوری و طبقه‌بندی می‌شد.
 • پردازش زبان طبیعی (NLP): ایجاد زبانی شبیه انسان برای تولید محتوا، ساخت ربات‌هایی برای ارائه خدمات به مشتریان و شخصی‌سازی تجربه کاربری.
 • انتخاب بهترین مدل رسانه و سوشال: با استفاده از هوش مصنوعی می‌توان موثرترین تبلیغات، نحوه ارائه و بهترین پلتفرم‌های رسانه‌ای را برای یک کسب‌وکار پیش‌بینی و انتخاب کرد. بدین ترتیب می‌توانید به بالاترین آمار جذب مخاطبین هدف خود دست یابید. 
 • تصمیم‌گیری خودکار: ابزارهای بازاریابی هوش مصنوعی به کسب‌وکارها کمک می‌کنند تا بر اساس داده‌های گذشته یا ورودی داده‌های خارجی تصمیم بگیرند که از کدام استراتژی بازاریابی برای رشد کسب‌وکار استفاده کنند.
 • تولید محتوا: از هوش مصنوعی می‌توان برای نوشتن محتوای کوتاه و بلند برای استراتژی بازاریابی، زیرنویس‌های ویدیویی، متن ایمیل‌های تبلیغاتی و خبرنامه‌ها، وبلاگ‌ها و موارد دیگر کمک گرفت. 
 • تقویت عملکرد کاربر: به کمک بازاریابی هوش مصنوعی می‌توان نظر مشتری را از بازدید صرف از صفحات وب و پست‌های سوشال تغییر داده و او را به یک اقدام عملی مانند کلیک کردن روی لینک، ثبت نام، خرید یا… تشویق کرد. 

کیفیت داده‌ها در بازاریابی هوش مصنوعی چگونه است؟

واقعیت این است که ابزارهای بازاریابی هوش مصنوعی به‌طور خودکار نمی‌دانند باید چه اقداماتی را برای دستیابی به اهداف بازاریابی انجام دهند. آنها برای یادگیری اهداف سازمانی، علاقه‌مندی‌ها و عملکرد مشتری، درک مفاهیم کسب و کار و در نهایت کسب تخصص، همانند انسان‌ها، نیاز به زمان و آموزش دارند. همچنین فرآیند یادگیری هوش مصنوعی به کیفیت داده‌ها و تضمین اصالت آنها نیز نیازمند است. فرض کنید ابزارهای بازاریابی هوش مصنوعی با داده‌های با کیفیت و دقیقی در ارتباط نباشند، در این صورت تصمیماتی نادرست خواهید گرفت. این تصمیمات نمی‌توانند خواسته‌های واقعی مصرف‌کننده را منعکس کنند و باعث می‌شود تا فرآیند بازاریابی هوش مصنوعی شما ناقص و اشتباه از کار دربیاید.

AI Marketing

بهترین استراتژی‌ها در بازاریابی هوش مصنوعی 

از آنجایی که بازاریابی هوش مصنوعی ابزار جدید حوزه بازاریابی دیجیتال است، هنوز نمی‌توان روش‌ها و استراتژی‌های آن را به عنوان بهترین‌ها معرفی کرد. در واقع هر تیم بازاریابی دیجیتال باید به اثرات بلند مدت اجرای استراتژی بازاریابی هوش مصنوعی دقت کند و براساس آزمون و خطا بهترین شیوه و استراتژی را برگزیند. فراموش نکنید منافع کوتاه مدت برخی اوقات قرار نیست تکرار شوند و زمان نشان خواهد داد این استراتژ‌ی‌ها حتی می‌توانند به کسب و کار ضربه وارد کنند. 

از سوی دیگر الگوریتم‌های بازاریابی هوش مصنوعی مهم‌ترین عامل برای اتخاذ تصمیم‌گیری‌ها و انتخاب رویکردها است. در واقع بازاریابی هوش مصنوعی از الگوریتم‌های هوش مصنوعی برای تجزیه و تحلیل داده‌های مصرف کننده و ایجاد کمپین‌های بازاریابی شخصی استفاده می‌کند.

بنابراین این الگوریتم‌ها نیازمند بررسی و تفسیر دقیق و معتبر هستند. هر تیم بازاریابی دیجیتال باید دارای متخصصانی با دانش به‌روز شده‌ باشد تا بتواند الگوریتم‌ها را درک کنند. این موضوع در بسیاری موارد می‌تواند پیچیده و چالش‌برانگیز باشد، زیرا مقایسه داده‌ها و الگوریتم‌ها باید با شرایط دنیای واقعی همسو و انجام‌پذیر باشد. 

اتکای بیش از حد به هوش مصنوعی

ظهور هوش مصنوعی در بازاریابی نگرانی‌هایی را در مورد اتکای بیش از حد به هوش مصنوعی بدون در نظر گرفتن تخصص انسانی ایجاد کرده است. با اینکه هوش مصنوعی می‌تواند فرآیندهای بازاریابی را خودکار کرده و نتایج مفیدی ارائه دهد، اما فاقد حس و هوش هیجانی انسانی است. 

باید همواره در نظر داشت که تخصص انسانی در بازاریابی هوش مصنوعی بسیار مهم است، زیرا امکان درک و تفسیر رفتار، احساسات و ترجیحات پیچیده مصرف کننده را فراهم می‌کند. بدون دخالت انسان، خطر نادیده گرفتن تفاوت‌های ظریفی وجود دارد که معمولاً هوش مصنوعی آن‌ها را درک نمی‌کند.

بنابراین، تعادل بین قابلیت‌های هوش مصنوعی و دانش انسانی برای استراتژی‌های بازاریابی مؤثر که با مخاطبان هدف ارتباط برقرار می‌کند، مهم و حیاتی است.

نحوه انتخاب پلتفرم بازاریابی هوش مصنوعی

انتخاب پلتفرم یا پلتفرم‌های مناسب، گامی حیاتی در راه‌اندازی یک پلن اجرایی بازاریابی هوش مصنوعی است. بازاریابان باید شکاف‌ها و نیازمندی‌های هر کسب و کار را به‌خوبی بشناسند و براساس آن پلتفرم‌هایی را با قابلیت ارائه راه حل، انتخاب کنند.

در واقع انتخاب بهترین پلتفرم‌های هوش مصنوعی حول محور اهدافی‌ست که بازاریابان برای رسیدن به آن تلاش می‌کنند. برای مثال، اگر هدف بازاریاب افزایش سرعت بهره‌وری‌ پروژه باشد، به ابزارهای متفاوتی نسبت به ابزار بهبود رضایت مشتری نیاز دارد.  

مزایای استفاده از هوش مصنوعی در بازاریابی چیست؟

گنجاندن بازاریابی هوش مصنوعی در برنامه‌های بازاریابی دیجیتال مزایای بسیاری داد. به عنوان مثال، بازاریابی هوش مصنوعی می‌تواند اطلاعاتی در زمینه‌هایی مانند کاهش ریسک، افزایش سرعت، رضایت بیشتر مشتری، افزایش درآمد و موارد دیگر را در اختیار شما بگذارد.

مزایای استفاده از مارکتینگ هوش مصنوعی ممکن است قابل اندازه‌گیری (میانگین فروش) و یا غیرقابل اندازه‌گیری (میزان رضایت کاربران) باشد. اما به‌طور کلی چند مزیت کلی در بحث مارکتینگ هوش مصنوعی وجود دارد که شامل موارد زیر می‌شود:

۱. کمک در انتخاب بهترین استراتژی‌ها

 پلتفرم‌های هوش مصنوعی می‌توانند تصمیمات دقیقی در مورد انتخاب موثرترین روش‌های تبلیغاتی را اتخاذ کنند. راه‌های بازاریابی به روش هوش مصنوعی می‌تواند مشتریان را به‌‌ طرز چشمگیری درگیر کند و در نهایت منجر به کسب درآمد از کمپین‌های تبلیغاتی برای صاحب برند شود. 

۲. افزایش کیفیت ارتباط با مشتری

 بازاریابی با هوش مصنوعی می‌تواند به شما در ارسال پیام‌های شخصی‌سازی شده به مشتریان در مراحل مختلف چرخه عمر مصرف‌کننده کمک کند. همچنین این پلتفرم‌ها می‌توانند مشتریان در معرض از دست رفتن را شناسایی کرده و آن‌ها را از طریق داده‌ها و روش‌های موثر به تعامل مجدد با برند تشویق کند. 

۳. سرعت‌ بخشیدن به مرحله تصمیم‌گیری

بازاریابی هوش مصنوعی می‌تواند تجزیه و تحلیل داده‌های تاکتیکی را سریع‌تر از همتایان انسانی خود انجام دهد. این روش بازاریابی نوین از طریق هوش ماشینی و کسب تجربه براساس آزمون و خطا، کمپین‌های تبلیغاتی موثر را براساس مخاطبین هدف طراحی می‌کند. از طریق بازاریابی هوش مصنوعی، بازاریابان دیجیتال دیگر مجبور نیستند برای تصمیم‌گیری تا پایان کمپین منتظر بمانند، بلکه می‌توانند از تجزیه و تحلیل‌های همزمان و سریع برای انتخاب بهترین رسانه و مجرای تبلیغاتی استفاده کنند.

معرفی برترین ابزارهای بازاریابی هوش مصنوعی

برخی از بزرگ‌ترین برندها مانند گوگل، IBM و Airbnb از ابزارهای بازاریابی هوش مصنوعی برای به دست آوردن مزیت‌های رقابتی استفاده می‌کنند. در این بخش برخی از بهترین پلتفرم‌ها و ابزارهای بازاریابی هوش مصنوعی را فهرست کرده‌ایم که می‌توانند به شما برای فعالیت بهتر و سنجیده‌تر در فضای مجازی کمک کنند:

1. Jasper AI – سیستمی برای کپی رایتینگ

در ابتدای کار باید بدانید که اغلب کسانی که با سیستم کپی رایتینگ هوش مصنوعی جاسپر کار کرده‌اند، به سرعت پیشرفت کرده‌اند! به دنبال هرچیزی مانند نوشتن کپی برای کمپین های ایمیل، توضیحات محصول برای محصولات تجارت الکترونیک، پست های وبلاگ یا کپی صفحه فرود باشید، جاسپر می‌تواند همه آن‌ها را برای شما انجام دهد.

این برنامه بازاریابی هوش مصنوعی بسیار ساده و ارزان است و با اینکه قرار نیست متن‌های شما را به یک رمان هنری تبدیل کند، اما امتیازات حیاتی سئو سایت شما را بالا نگه خواهد داشت. همچنین مقالاتی که با جاسپر کپی رایتینگ شده‌اند معمولاً دارای امتیاز بالای کاربران (پنج ستاره ریتینگ) هستند. 

با استفاده از جاسپر شما می‌توانید متن‌های مختلف خود را با هر لحن یا سبکی بنویسید. هرچند متن‌هایی که به وسیله جاسپر کپی رایتینگ می‌شوند، بهتر است یک بار خوانده شده و پس از کمی مداخله انسانی منتشر شوند. زیرا به‌هرحال هوش‌های مصنوعی معمولاً کمی تکرار را چاشنی متن‌های تخصصی خود خواهد کرد. 

بازاریابی با هوش مصنوعی

۲. Lexica Art – تصویرساز هوش مصنوعی

Lexica Art یکی از بهترین انواع تولیدکننده تصویر هوش مصنوعی با کیفیت بالا است. این سیستم قابلیت تولید تصاویری با ظاهری کاملاً واقعی را برای موضوعات گوناگون دارد. از این ابزار مولد هوش مصنوعی می‌توانید برای ایجاد تصاویری جدید و پویا برای مطالب وبلاگ خود استفاده کنید.

این تصاویر کاملاً برای موتورهای جستجو گوگل بهینه‌سازی شده‌اند و می‌توانند رتبه‌های خوبی برای شما به‌دست بیاورند. از ابزارهای تولید کننده تصویر هوش مصنوعی برای برندها و ایجاد تصاویری غیر کپی و مشخص برای برند استفاده می‌شود. همچنین از این تصاویر در تمامی رسانه‌های اجتماعی نظیر لینکدین، اینستاگرام، فیس بوک و… می‌توان استفاده کرد. 

۳. Surfer SEO – بهینه‌ سازی محتوا

Surfer SEO یک ابزار بهینه سازی محتوا است که به شما کمک می‌کند تا محتوای خود را براساس استراتژی محتوایی و استانداردهای موتورهای جستجو بهینه کنید. در واقع Surfer SEO محتوای شما براساس استانداردهایی مانند چگالی کلمه کلیدی، خوانایی، طول عبارات، استفاده از هدرها و سایر جنبه‌های محتوایی را ادیت می‌کند. این ویرایش مبتنی بر بازاریابی هوش مصنوعی به محتوای شما کمک می‌کند تا در موتور جستجوی گوگل کسب امتیاز کند. 

برای استفاده از Surfer SEO شما باید ابتدا دامنه، جایگاه و مخاطب هدف خود را انتخاب کنید. سپس این سیستم با برجسته کردن کلمات کلیدی با رتبه‌های برتر، پیشنهاد یک ساختار کلی محتوا و حتی تعداد مجاز به‌کار بردن تصاویر در هر محتوا را به شما گزارش می‌دهد. Surfer SEO امکان ادغام با سایر ابزارهای بازاریابی محتوا مانند Jasper، WordPress، Google Docs و… را داشته و می‌تواند به صورت ارگانیک روی سئو سایت شما تاثیر بگذارد. 

ابزار بازاریابی سئو هوش مصنوعی

۴. Content at Scale – تولید پست‌ وبلاگ

Content at Scale از معدود ابزارهایی است که محتوا را بسیار شبیه به تجربه انسانی تولید می‌کند. این موضوع باعث شده تا این پلتفرم یک سر و گردن از ابزارهای مشابه‌اش بالاتر باشد. گزارش‌های زیادی می‌گوید هنگامی که محتوای تولید شده توسط این ابزار با آشکارسازهای هوش مصنوعی (AI detector) تست می‌شود، نتیجه آن حداقل 70٪ نوشته شده توسط انسان است!

Content at Scale پلتفرمی کاملاً جدید است و رابط کاربری آن ممکن است کمی باگ داشته باشد. اما محتوایی که تولید می‌کند، یکی از بهترین محتواهایی است که در ابزارهای مشابه دیده‌اید! 

تنها ایراد این ابزار عدم توانایی برچسب‌گذاری تیترهای H2 و H3 در مقالات شما است. اما از دیگر لحاظ محتوای واقعی تولید شده در این پلتفرم بسیار با کیفیت‌تر از Surfer و حتی Jasper است. پس اگر به دنبال ایجاد پست‌های وبلاگ سئو شده هستید، حتماً از این ابزار هوش مصنوعی استفاده کنید.  

مقاله مرتبط: آموزش تولید محتوا با هوش مصنوعی

سخن آخر

در سال 2024، بازاریابی بر مبنای داده‌ها و اطلاعات پیرامون رقبای شما، روندهای بازار و آنچه مشتریان دائم و بالقوه در مورد محصول شما می‌گویند، استوار است. این‌ موارد، اطلاعاتی هستند که به سختی می‌توان به‌صورت دستی تهیه کرد. هوش مصنوعی این فرآیند را بسیار ساده‌ و راحت می‌کند. به این‌ترتیب سرعت فرآیندها افزایش می‌یابد و حجم بالایی از اطلاعات استخراج و طبقه‌بندی خواهد شد. با تمامی این تفاسیر، بازاریابی هوش مصنوعی روشی است که در فضای رقابت دیجیتالی امروز نمی‌توان آن را نادیده گرفت.

اگر می‌خواهید به خبرنامه رایگان پادروکلاب دسترسی داشته باشید، فرم زیر را پر کنید.

  سوالات متداول بازاریابی هوش مصنوعی

  بازاریابی هوش مصنوعی چیست؟

  بازاریابی هوش مصنوعی یکی از جدیدترین متدهای دیجیتال مارکتینگ است که با استفاده از آن می‌توان عملیاتی مانند تولید محتوا، آنالیز محتوا، تحلیل داده‌ها، بهینه‌سازی و شناخت مخاطبین هدف را به صورت خودکار انجام داد. 

  مزایای استفاده از هوش مصنوعی در پروسه تولید محتوا و بازاریابی دیجیتال چیست؟

  با استفاده از ابزارهای بازاریابی هوش مصنوعی می‌توانید به پروسه تولید محتوا و تحلیل داده‌ها سرعت بخشیده، هزینه‌های نیروی انسانی را برای کسب و کارها کاهش داده و از خلاقیت هوش مصنوعی بهره ببرید. 

  هوش مصنوعی در پروسه دیجیتال مارکتینگ دستیار است یا جایگزین؟

  ابزارهای هوش مصنوعی در بسیاری از پروژه‌ها می‌تواند نقش دستیار را ایفا کند و در برخی دیگر جایگزین. اما به‌صورت کلی بهتر است در تولید محتوا، تجربه واقعی انسانی نیز در کنار هوش مصنوعی وجود داشته باشد.  

  ارسال یک پاسخ

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.