راهنمای راه اندازی کتابفروشی اینترنتی و کسب درآمد از آن

راهنمای راه اندازی کتابفروشی اینترنتی و کسب درآمد از آن

0

سال‌هاست که کتاب‌های چاپی و الکترونیکی را همچون مایحتاج زندگی می‌توان به صورت آنلاین خریداری کرد. گاهی اپلیکیشن‌ها شما را به کتاب‌های صوتی می‌رسانند. اما بعضی مواقع هم اپلیکیشن‌ها علاوه بر مراکز پخش کتاب، نزدیک‌ترین کتابفروشی را به شما معرفی می‌کنند. راه اندازی کتابفروشی اینترنتی هم دغدغه افرادی است که کسب‌وکارشان فروش اینترنتی کتاب است. اگر مترجم یا نویسنده هستید یا حتی می‌خواهید کتابفروشی آنلاین داشته باشید، می‌توانید چگونگی راه‌اندازی کتابفروشی آنلاین را در این مقاله از پادرو به آسانی یاد بگیرید.

برای راه اندازی کتابفروشی اینترنتی باید به ابزارها، منابع انسانی و اصول دیجیتال مارکتینگ توجه کنید.

آیا فروش اینترنتی کتاب سودی دارد؟

سود راه اندازی فروشگاه اینترنتی کتاب

پیش از اینکه به راه اندازی کتابفروشی اینترنتی خود اقدام کنید بهتر است پاسخ این سؤال را پیدا کنید که آیا فروش کتاب به صورت آنلاین سودآور است؟ برای اینکه به این سؤال پاسخ بدهید بهتر است از خود بپرسید

 • چه فرمتی از کتاب را بفروشم؟
 • چه موضوعاتی را برای فروش کتاب در نظر داشته باشم؟
 • بازدیدکنندگان سایت و مشتریان چه کسانی خواهند بود؟
 • آیا بستر اینترنت پتانسیل فروش این نوع محصول را دارد؟
 • آیا اخذ مجوز برای راه اندازی کتابفروشی اینترنتی ضروری است؟
 • آیا مشتریان بابت خرید کتاب هزینه پرداخت می‌کنند؟ یا دنبال نسخه رایگان کتاب های الکترونیکی هستند؟
 • فرآیند تهیه و ارسال کتاب‌های چاپی فروخته شده چه شرایطی لازم دارد؟

بررسی سودآوری فروش کتاب مانند تجارت هر نوع محصول دیگر نیاز به بررسی‌های دقیق و همه‌جانبه دارد.

تصمیم درباره فروش آنلاین کتاب

پتانسیل فروش کتاب در سال‌های اخیر بالاست. هرچند اگر به فکر درآمدزایی هستید باید به اصول دیجیتال مارکتینگ، سئو و تبلیغات اصولی نیز آشنایی داشته باشید. شما پیش از هر کاری باید به هزینه راه اندازی کتابفروشی اینترنتی توجه کنید. با در نظر گرفتن مشتریان خود و هزینه‌هایی که برای طراحی وبسایت، اخذ مجوزها و تأمین و ارسال کتاب‌ها متقبل می‌شوید، می‌توانید از درآمدزایی ایدۀ خود مطمئن شوید.

سودآور بودن راه اندازی کتابفروشی اینترنتی به فاکتورهایی مانند هزینه‌های طراحی و آماده‌سازی فروشگاه، اخذ مجوز و راه‌های ارسال کالا دارد.

پلتفرم‌های راه اندازی کتابفروشی اینترنتی

راه اندازی فروشگاه اینترنتی کتاب

برای راه اندازی کتابفروشی اینترنتی می‌توانید سه روش را مورد استفاده قرار دهید.

 • استفاده از فروشگاه‌ساز برای راه اندازی کتابفروشی اینترنتی
 • استفاده از قابلیت‌های شبکه‌های اجتماعی مانند فروشگاه اینستاگرام
 • استفاده از سیستم مدیریت محتوا (CSM) مانند وردپرس

از فروشگاه‌ساز استفاده کنید

اگر می‌خواهید برای آماده‌سازی فروشگاه آنلاین کتاب خود وبسایتی با تمام امکانات و قابلیت‌ها مهیا کنید، مناسب‌ترین فروشگاه‌ساز را انتخاب کنید. در سال‌های اخیر جایگاه کسب اطلاعات ارزشمند در میان مردم مشخص‌تر شده است. همین موضوع گرایش مردم به مطالعۀ کتاب‌های چاپی، الکترونیکی و صوتی را بیشتر کرده است. بنابراین اگر ایده‌ای مانند سایت آمازون در سر دارید، می‌توانید مناسب‌ترین فروشگاه‌ساز را انتخاب کرده و فروشگاه اینترنتی خود را راه‌اندازی کنید.

نحوه راه اندازی کتابفروشی اینترنتی نیازمند:

 • دانش شما از سازماندهی کتاب‌ها
 • استفاده از روش‌های بهینۀ تبلیغات
 • تعیین روش ارسال کتاب برای مشتریان فروشگاه اینترنتی

ترکیب موارد فوق کمک می‌کند که شما مشتریان خود را به راحتی و با حداقل دردسر جذب کنید. انتخاب فروشگاه‌ساز برای راه اندازی کتابفروشی اینترنتی به شما کمک می‌کند که

 • اصول برندینگ را با امکانات کامل و با سهولت بیشتر انجام دهید.
 • از هاست رایگان بهره‌مند شوید.
 • امور مربوط به کارمندان و مشتریان را کامل مدیریت کنید
 • راه مطمئن و ایمن پرداخت پول از درگاه اینترنتی بانک انتخاب کنید.
 • بدون نیاز به دانش فنی زیاد، سایت را راه‌اندازی کنید.
 • در وقت و هزینه صرفه‌جویی کنید.

هر فروشگاهی با وجود درگاه پرداخت به عنوان یک فروشگاه معتبر شناخته می‌شود که دردسرهایی مانند دریافت فیش تقلبی، پاسخ در دایرکت و… را ندارد و فضای ایمن برای مشتری ایجاد می‌کند تا به راحتی خرید خود را انجام دهد. همچنین مشتریان می‌توانند در هر ساعتی از شبانه‌روز خرید خود را انجام دهند و نیازی به منتظر ماندن برای دریافت شماره کارت نیست.

درگاه پرداخت پادروشاپ یکی از راه‌هایی است که به مدیریت بهتر فروشگاه آنلاین شما کمک می‌کند. به کمک این ویژگی می‌توانید به سادگی رسیدهای پرداخت را مدیریت کنید و همچنین فاکتور آنلاین برای مشتری صادر کنید.

با داشتن درگاه پرداخت پادروشاپ از مزایایی مانند تسویه وجه روزانه، دریافت رسید معتبر، پرداخت امن، انجام تراکنش بدون کارمزد، مدیریت پرداخت‌های انجام شده توسط مشتری و… بهره‌مند می‌شوید.

علاوه بر موارد فوق، استفاده از فروشگاه‌سازهایی مانند شاپی‌فای و بیگ‌کامرس یا مجنتو می‌تواند قابلیت‌های دیگری را در اختیار شما بگذارد.

“کاربرپسندی فضای فروشگاه اینترنتی ویژگی مثبت فروشگاه‌ساز برای مشتریان است.”

راه اندازی کتابفروشی اینترنتی در اینستاگرام

اینستاگرام برای بازاریابی دیجیتال بستر مناسبی را فراهم کرده‌ است. شما می‌توانید با انجام چند مرحله ساده فروشگاه خود را در این رسانه اجتماعی راه‌اندازی کنید.

 1. ابتدا صلاحیت فروشگاه آنلاین کتاب خود را تأیید کنید.

اگر واجد تمام شرایط قید شده در فروشگاه اینترنتی هستید، باید آنها را انتخاب کرده و فروشگاه را راه‌اندازی کنید. استفاده از این قابلیت چند مزیت دارد:

 • اینستاگرام فروشگاه شما را تحت پشتیبانی قرار می‌دهد.
 • اینستاگرام کتاب‌هایی که قرار است به فروش برسند، تأیید می‌کند.
 • فعالیت فروشگاه آنلاین کتاب شما براساس قانون‌های اینستاگرام خواهد بود.
 • آی‌دی فروشگاه شما دقیق و معتبر است.

این ویژگی‌ها با جلب اعتماد مشتریان، فروش کتاب در اینستاگرام را برای شما آسان‌تر می‌کنند.

 1. استفاده از اکانت تجاری اینستاگرام الزامی است.
راه اندازی فروشگاه اینترنتی کتاب اینستاگرام

برای فعالیت تجاری در اینستاگرام به یک اکانت تجاری نیاز دارید. اگر پروفایل شخصی دارید، برای تغییر اکانت اینستاگرام خود به نوع تجاری باید:

 • نوع فعالیت تجاری خود را انتخاب کنید.
 • اطلاعات تماس فروشگاه کتاب خود را ثبت کنید.

اطلاعات کسب‌وکار شامل شماره تلفن، آدرس فروشگاه و آدرس ایمیل است. در تکمیل پروفایل خود می توانید نام فروشگاه، آدرس وبسایت و بیو (Bio) را تکمیل کنید.

 1. اتصال به حساب کاربری فیسبوک

برای کشورهایی که فیسبوک همچنان طرفداران خود را دارد، فروشگاه کتاب در فیسبوک می‌تواند گزینۀ کاربردی به حساب آید. مرحله سوم مرتبط کردن اکانت تجاری اینستاگرام و فیسبوک به همدیگر است. البته بهتر است بدانید که این مرحله از استراتژی اینستاگرام الزامی نیست. در کشورهایی مانند ایران که فروش در فیسبوک فرآیند سودآوری نیست، می‌توان این مرحله را نادیده گرفت.

 1. کاتالوگ کتاب‌های خود را در فروشگاه اینستاگرام آپلود کنید.

برای راه اندازی کتابفروشی اینترنتی در اینستاگرام دو گزینه امکان‌پذیر است:

 • «Catalogue Manager»: گزینه‌ای برای مدیریت اکانت فیسبوک تجاری شماست.
 • «Ecommerce platform partner»: پلتفرم‌های تجاری «Shopify» یا «BigCommerce» که برای ساختن و مدیریت فروشگاه اینترنتی در تمام ابعاد به شما کمک می‌کنند.
 1. بازبینی اکانت

بعد از بارگذاری کاتالوگ کتاب‌ها و اتصال آن به صفحۀ اینستاگرام، فروشگاه خود را دوباره بازبینی کنید. هر زمان که بخواهید می‌توانید شرایط فروشگاه خود را در بخش «Setting» بازبینی کنید. گاهی اینستاگرام اعلان‌هایی برای تکمیل پروفایل و تأیید مالکیت دامنه وبسایت منتشر می‌کند. مهم‌تر آنکه با بازبینی اکانت  می‌توانید از نقاط قوت و ضعف فروشگاه خود در اینستاگرام آگاه شوید.

 1. گزینۀ خرید «shopping» را فعال کنید.

وقتی اکانت شما در اینستاگرام مورد تأیید قرار گرفت، می‌توانید قابلیت‌های پیج فروشگاه خود را استفاده کنید.

 1. در آخرین گام شما باید با استفاده از پست‌ها و استوری‌هایی با محتوای جذاب استفاده کنید. بهتر است در پست یا استوری‌های خود از هشتگ محبوب و پرکاربرد استفاده کنید یا برای استوری‌های خود هایلایت طراحی کنید. کافی است محصولات خود را با ذکر برند، هشتگ مرتبط با نام کتاب‌ها، نویسنده‌ها یا مترجمشان و سایر هشتگ‌های مناسب پست معرفی کنید. در ضمن تشویق کاربران به اشتراک‌گذاری پست‌ها با سایر کاربران نیز بسیار مؤثر است.

 فروشگاه اینستاگرامی راهی مقرون به صرفه برای راه اندازی کتابفروشی اینترنتی است.

نحوه راه اندازی کتاب فروشی آنلاین

سیستم‌های مدیریت محتوا یکی از بهترین ابزارها برای طراحی وبسایت و وبلاگ‌نویسی در سال‌های اخیر بوده‌اند. شما می‌توانید با کمک گرفتن از فردی متخصص به طراحی وبسایت با این سیستم یک فروشگاه اینترنتی کتاب راه‌اندازی کنید.

البته نباید امکانات جانبی مورد نیاز برای طراحی وبسایت خود را نادیده بگیرید. خرید هاست و تمدید سالانۀ آن هزینۀ غیرقابل انکاری دارد. علاوه بر طراحی وبسایت فروشگاه اینترنتی خود، به متخصصان مدیریت و تولید محتوا برای معرفی کتاب، بارگذاری و انتشار منظم آن‌ها نیاز دارید. با توجه به پشتوانۀ مالی کسب‌وکار خود می‌توانید این گزینه را برای راه‌اندازی فروشگاه آنلاین کتاب انتخاب کنید.

علاوه بر موارد بالا بعضی از افراد برای فروش آنلاین کتاب‌ها گزینۀ (market place) را انتخاب می‌کنند. به این معنا که از پلتفرمی که برای فروشندگان مختلف فراهم شده است تا فروش آنلاین انجام دهند، برای فروش آنلاین کتاب استفاده کرد.

نکات کلیدی راه اندازی کتابفروشی اینترنتی

برای راه‌اندازی فروشگاه آنلاین کتاب لازم است به یکسری نکات خیلی مهم توجه داشته باشید. این نکات برای نویسنده، مترجم یا کتابفروشی که قصد فروش آنلاین کتاب دارد، ضروری است.

از برنامه‌نویسان (developer)های حرفه‌ای استفاده کنید

برای راه‌اندازی فروشگاه آنلاین خود با فروشگاه‌ساز یا سیستم مدیریت محتوا، طراحی وبسایت را به برنامه‌نویسان حرفه‌ای بسپارید. علاوه بر این اگر قصد دارید اپلیکیشن اندروید یا آی.او.اس را ایجاد کنید، کارشناسان متخصص بهترین گزینه‌ها هستند.

ساختار سایت را بعد از راه اندازی کتابفروشی اینترنتی بررسی کنید

 ساختار سایت و قرار گرفتن منوهای مختلف با توجه به سازماندهی کتاب‌‎ها در کاربرپسندی بسیار مؤثر است. تعیین جستجوی پیشرفته برای سهولت پیدا کردن کتاب مورد نظر نیز برای مشتریان ارزش قابل‌توجهی دارد.

امنیت در فروشگاه آنلاین کتاب را در نظر داشته باشید

امنیت فروش آنلاین کتاب

 امنیت و حریم خصوصی دو ویژگی مهم برای حضور کاربران در فروشگاه شماست. علاوه بر اطلاعات پنل کاربری، امنیت اطلاعات حساب بانکی هنگام خرید اینترنتی نیز بسیار مهم و حیاتی است.

تخفیف و جوایزی را به بهانه‌های مختلف ارائه دهید.

با اعمال تخفیف در خرید و ارسال کتاب برای مشتریان فروشگاه اینترنتی می‌توانید مشتریان خود را مشتاق به خرید‌های بعدی کنید. حتی جوایزی را به مناسبت‌های مختلف برای خرید کتاب اختصاص دهید. این مشوق‌ها باعث معرفی و شناخت گسترده‌تر برند شما خواهد شد.

از خبرنامه‌های آنلاین برای تبلیغ استفاده کنید.

با خبرنامه‌های اینترنتی و ایمیل مارکتینگ می‌توانید مشتریان خود را از کتاب‌ها و خدمات جدید، تخفیف و جوایز خود مطلع کنید. این نکته باعث موفقیت تجارت اجتماعی شما می‌شود.

ویژگی‌های مهم فروشگاه اینترنتی کتاب

هنگام راه اندازی کتابفروشی اینترنتی باید به نکات مختلفی توجه داشته‌باشید. رعایت این نکات شما را در عرصه دیجیتال مارکتینگ موفق می‌کند.

ساختار و محتوای سایت کاربرپسند باشد

همانطور که گفتیم ساختار سایت باید برای پیدا کردن و خرید کتاب‌های مورد نظر بسیار ساده و کاربرپسند باشد. محتوای معرفی‌کنندۀ کتاب و مطالب وبلاگ هم باید متناسب با  کاربران و مشتریان شما باشد. کاربرپسندی مشوق خوبی برای حضور و خرید مجدد مشتریان است.

سازگار با گوشی‌های موبایل باشد

 امروزه موبایل و تبلت بیشتر از لپتاپ یا کامپیوترهای رومیزی استفاده می‌شوند. بنابراین قالب فروشگاه اینترنتی شما باید برای مرورگرهای موبایل با سیستم عامل اندروید یا آی.او.اس سازگار باشد.

تصاویر واقعی و با کیفیت از کتاب استفاده کنید

اینماد برای فروشگاه اینترنتی کتاب

استفاده از تصاویر جلد یا حتی صفحات اول کتاب برای معرفی آن می‌تواند نقش مهمی در اطمینان مشتریان از کالای خریداری شده باشد.

برای فروشگاه اینترنتی خود ای‌نماد دریافت کنید

برای اینکه اعتماد مشتریان را جلب کنید، اخذ ای‌نماد یکی از کارهای الزامی به حساب می‌آید. نماد اعتماد الکترونیکی به کاربران و مشتریان یادآوری می‌کند که در بستری ایمن قرار دارند. انجام تراکنش‌های اینترنتی نیز با وجود چنین نمادی قابل اطمینان می‌باشد.

ارتباط بین کتاب‌ها را فراموش نکنید

هنگامی که کتاب‌ها را بارگذاری کردید با قابلیتی که فروشگاه‌ساز یا سیستم مدیریت محتوا دارد، موارد مرتبط را به مشتریان معرفی کنید. وقتی مشتریان کتابی را پیدا می‌کنند، می‌توانند به کتاب‌هایی با موضوعات مشابه، آثار دیگر نویسندگان و مترجمان دست یابند.

نقد و نظرات و سؤالات کاربران

بخشی از سایت را به نقد و نظرات کاربران و تعامل با آنها اختصاص دهید. استفاده از سیستم رتبه‌بندی و نظرسنجی می‌تواند علاوه بر نظر کاربران شما را در افزایش فروش هدایت کند. علاوه بر این صفحه‌ای را به پرسش‌های متداول اختصاص دهید.

اگر می‌خواهید فروش اینترنتی کتاب را به بهترین صورت انجام دهید باید مدیریت سفارش دقیقی داشته باشید که با پادروشاپ این امر میسر می‌شود.

جمع‌بندی

 • فروش اینترنتی کتاب آن هم در قالب چاپی، پی‌دی‌اف و صوتی مورد استقبال عموم مردم قرار دارد.
 • هنگام راه اندازی کتابفروشی اینترنتی به این نکته توجه کنید که آیا اینترنت پتانسیل لازم برای این نوع مارکتینگ را دارد یا خیر؟
 • شناخت مشتریان، بررسی مجوزها، نحوه تأمین و ارسال محصولات به نوبۀ خود از اهمیت قبل توجهی برخوردارند.
 • فروشگاه‌سازی مانند مجنتو، شاپیفای و بیگ‌کامرس امکان ساخت آسان فروشگاه اینترنتی با تمام امکانات را فراهم می‌کنند.
 • سیستم‌های مدیریت محتوا مانند وردپرس و افزونه‌های آن مانند ووکامرس راه دیگری برای راه اندازی کتابفروشی اینترنتی هستند.
 • فروشگاه اینستاگرام می‌تواند احتمال موفقیت بازاریابی شما را افزایش دهد.
 • برای راه اندازی کتابفروشی اینترنتی از متخصصان برنامه‌نویسی استفاده کنید.
 • ساختار کاربرپسند و قابل اطمینان به ویژه در گوشی‌های هوشمند همراه باعث جلب اعتماد مشتریان می‌شود.
 • با ارائه تصاویر با کیفیت و صفحاتی از کتاب یا معرفی کتاب‌های مرتبط با جستجوی مشتریان می‌توانید فروش خود را افزایش دهید.
 • تعامل با کاربران و دریافت نقد و نظرات نیز راه کسب رضایتمندی کاربران است.
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.