10 مورد از مشکلات فروشگاه اینترنتی که باعث شکست می‌شود

0

عده‌ای تردید ندارند که در دوران بحران ویروس کرونا و رونق کسب و کار آنلاین و اینترنتی، بهترین کار تاسیس فروشگاه آنلاین است اما مشکلات فروشگاه اینترنتی چیزی است که معمولا پس از شکل گیری به فکرش می‌افتیم و با آن آشنا می‌شویم. آیا تا به حال به مشکلاتی که فروشگاه های آنلاین کوچک یا متوسط ممکن است با آن روبه رو شوند فکر کرده‌اید؟

چه عواملی باعث شکست این فروشگاه‌های آنلاین می‌شود؟ درباره ارسال کالا و مدیریت ارسال کالا چه نظری دارید؟ چیزهایی که همزمان برگ برنده یک برند خوش نام و نقطه ضعف یک کسب و کار تازه به راه افتاده هستند! تا چه میزان با مشکلات فروشگاه اینترنتی آشنا هستید؟ مطالبی که در این مقاله خواهید خواند:

در این مقاله شما را به مشکلات فروشگاه اینترنتی، همچنین با مدیریت ثبت سفارش و بسته بندی سفارش مشتریان آشنا خواهیم کرد و درباره لجستیک فروشگاه اینترنتی از آخرین روش‌های مورد پسند مشتریان سخت گیر خواهیم گفت.

دنیای امروز، دنیای سرعت انتقال اطلاعات و تغییر و تحولات غیر قابل پیش‌بینی است، شرکت‌ها و برندهای مدرن و به روز در جوامع در حال پیشرفت، فقط در یک صورت نابود می شوند و آن این است که تن به پیشرفت ندهند.

حرکت بر مدار مشتری مداری و ارایه خدمات هیجان انگیز و به روز امروزه دیگر یک برگ برنده نزد یک برند نیست و تقریبا به مرز حداقل‌ها در الزامات تداوم حیات یک شرکت منتقل شده است.

پس از تولد پدیده کووید – 19 و شیوع بحرانی ویروس جدید از خانواده کرونا، سبک زندگی مردم سراسر جهان دستخوش تغییراتی شد که شاید بخش مهم این تغییرات به رغم روزگار، مثبت و ارزشمند بوده است، رعایت بهداشت فردی در معنای کلی و مهم خود شامل بهداشت جسمی و روانی فرد در سراسر جهان، بیش از پیش جدی گرفته شد و روی آوردن به امور آنلاین از ترافیک شهری و آلودگی هوا و صوت و … تا حد قابل توجهی کم کرد.

مشکلات فروشگاه آنلاین

فروشگاه آنلاین فراز و نشیب خاص خودش را دارد و کسی که به سختی‌های این مسیر آشنا نباشد در همان نقطه آغاز با مشکلات جدی مواجه خواهد شد

مشکلات فروشگاه اینترنتی یا آنلاین

مشکلات فروشگاه اینستاگرامی آنلاین کم نیست اما اگر بر آنها غلبه کنید، دروازه‌های موفقیت و پیشرفت در این مسیر مدرن و هیجان انگیز به روی شما گشوده خواهد شد.

در این میان به فرض رعایت همه نکات ابتدایی و لازم الاجرا، سه مرحله حیاتی و کلیدی وجود دارد:

 • مدیریت ارسال کالا
 • مدیریت ثبت سفارش
 • بسته بندی سفارش مشتریان

با ثبت فروشگاه اینترنتی یا اینستاگرامی خود در فروشگاه ساز آنلاین پادروشاپ می‌توانید با آرامش و خیالی آسوده از طی شدن ایده‌آل همه این مراحل اطمینان کامل حاصل کنید.

این سیستم با توجه به نیازمندی هر فروشگاه، می‌تواند سرویس پستی مناسب آن فروشگاه را به صورت هوشمند پیشنهاد کند. همین موضوع بخش مهمی از مشکلات فروشگاه اینترنتی را از بین می‌برد. علاوه بر این بسته‌ها از محل فروشگاه یا انبار توسط مامور پادرو جمع‌آوری شده و نیازی به مراجعه حضوری به شرکت‌های پستی نیست.

از مهم ترین خدمات مورد نیاز فروشندگان آنلاین و اینستاگرامی، دریافت وجه از مشتریان به صورت آسان، جلوگیری از کلاهبرداری و ارسال سفارش‌ها در حداقل زمان برای مشتریان است.

پادرو دستیار فروشگاه های اینستاگرامی

خدمات لجستیکی فروشگاه اینترنتی

ارائه خدمات پشتیبانی در خصوص سفارش مشتری و واحد لجستیک در یک فروشگاه اینترنتی بسیار اهمیت دارد.

مشتری با رویت نقشه راه سفارش خود، اعتماد بیشتری خواهد داشت و با آرامش بیشتری تصمیم نهایی خود را برای سفارش قطعی خواهد گرفت.

یکی از گزینه‌ها که در اکثر فروشگاه‌های اینترنتی رویت می‌شود، نوع اکسپرس است، به صورتی که در بهترین زمان و با سرعت برای ارسال محصول انتخاب و خریداری شده، اقدام می‌شود.

این سیستم هزینه بیشتری خواهد داشت اما 24 ساعته حتی برای ارسال به شهرستان و گاهی دو بار در روز ممکن است.

این نوع از خدمات‌دهی بر اساس زمان است اما نوع دیگر آن خدمات بر اساس قیمت خواهد بود که اقتصادی‌تر به نظر می‌رسد. مشکلات فروشگاه اینترنتی نیز بیشتر در همین بخش در کمین هستند.

ممکن است ارسال تا 48 ساعت به طول بیانجامد و حتی یک هفته (به انتخاب سفارش دهنده) اما از لحاظ قیمت و هزینه بسیار به صرفه و مهم باشد.

بیشتر فروشگاه‌های اینترنتی بخش خدمات ویژه را نیز برای خود در نظر می‌گیرند، این بخش معمولا با نیاز فوری و خاص خریدار تطابق پیدا می‌کند. بسیار اهمیت دارد که خدمت یا سرویس پرداخت در محل وجود داشته باشد تا مشتری بالاترین میزان اعتماد و آرامش را خرید خود داشته باشد.

خدمات پستی وابسته به لجستیک یک فروشگاه اینترنتی و آنلاین شاید قلب بخش جلب رضایت مشتری باشد. در چنین شرایطی طیف وسیعی از سرویس‌ها و راهکارهای زنجیره حمل‌ونقل با در نظر گرفتن اهمیت زمان و هزینه پوشش داده می‌شود.

یک فروشگاه اینترنتی با انتخاب درست خدمات مورد نیاز خود، می‌تواند بهترین فروش را برای مشتریان خود داشته باشد و در کنار آن هزینه‌های خود را به بهترین نحو مدیریت کند تا مشکلات فروشگاه آنلاین شاپ تا حدی از بین برود.

لجستیک یعنی رساندن کالاهای مناسب در مکان و زمان مناسب با هزینۀ مناسب، شرایط مناسب و با مراقبت و توجه به محیط

پیش بینی می شود فروش جهانی خرده فروشی از سال 2021 تا 2023 حداقل 14.5 درصد رشد کند زیرا مردم از مکان‌های شلوغ برای محافظت از خود در برابر همه گیری‌های آینده دوری خواهند کرد.

تنها در سال 2019 ، 1.92 میلیارد خریدار آنلاین در سراسر جهان نزدیک به 3.5 میلیارد دلار برای خرید کالا و خدمات هزینه کرده‌اند. حدود 80 درصد از کل فروش‌های آنلاین از طریق دستگاه‌های تلفن همراه و انواع هوشمند آن مانند لپ تاپ ، تبلت و …. انجام می‌شود.

دلایل شکست فروشگاه آنلاین

به گفته ارائه دهنده بازار آنلاین، Shopify ، تا سال 2023 ، صنعت خرید آنلاین آنلاین 29.76 تریلیون دلار سرمایه در گردش خواهد داشت.

بازپرداخت سفارشات و بازگشت‌های لغو شده

بازپرداخت سفارشات لغو شده و بازگشت خریدها به عنوان یکی از بزرگترین مشکلات فروشگاه اینترنتی در سراسر جهان هنگام خرید آنلاین گزارش شده که خیلی سریع باعث بدنامی فروشگاه اینترنتی و شکست آن می‌شود.

اگرچه خرده فروشان آنلاین بزرگ مانند سازمان با تجربه و کاملی مثل آمازون حداکثر ظرف دو تا سه روز کاری پول شما را بازپرداخت می‌کنند، اما در مورد صدها نفر و سازمان دیگر اینطور نیست و متاسفانه گاهی مشتری به شدت از اعتماد خود به فروشگاه آنلاین و اینترنتی پشیمان می‌شود.

برخی از خرده فروشان آنلاین نیز مقداری از پول را قبل از بازپرداخت کسر می‌کنند. آنها ادعا می کنند که این پول به مالیات و هزینه خدمات و سایر هزینه ها اختصاص دارد که بیشتر توهین آمیز است تا منطقی!


بیشتر بخوانید: هزینه راه اندازی فروشگاه اینترنتی چقدر است؟

کاهش قیمت بلافاصله پس از سفارش

از بین همه مشکلات فروشگاه اینترنتی، این یکی تقریبا فاجعه است، گاهی مالک یک فروشگاه اینترنتی گمان می‌کند مشتری همیشه گذری است و محال است دوباره به همان صفحه قبلی سر بزند!

این اتفاق البته معمولا رخ می‌دهد و مشتری برای چک کردن قیمت محصولی که خریده باز هم به آن صفحه سر خواهد زد. این اشتباه بزرگی است که اگر بارها تکرار شود، شکست یک فروشگاه اینترنتی را در پی خواهد داشت.

متأسفانه، این یک مشکل بسیار رایج در خرید آنلاین است که حتی در وب سایت فروشگاهی معتبر مانند آمازون با آن مواجه می‌شویم. مشکلات فروشگاه اینترنتی در همین موارد به ظاهر جزئی ریشه دارند.

نمایندگی‌های ناتوان در مراقبت و راهنمایی کردن مشتری

بعضی از برترین خرده فروشان آنلاین به دلیل به کارگیری نمایندگان ناشی و ناتوان در ارائه خدمات شکست سنگینی خورده و ورشکست شده‌اند. مراقبت از مشتری بسیار پیچیده و حیاتی است.

نمایندگی که مدام عذرخواهی کند اما هیچ اقدام مثبتی برای جلب رضایت مشتری انجام ندهد، مشکل بزرگ یک فروشگاه اینترنتی است.

یکی از ترفندهای رایج نمایندگان مراقبت از مشتری این است که ادعا می کنند شما را درک می کنند و نسبت به وضعیت شما ابراز همدردی می کنند. اما این هم حدی دارد و مشتری منتظر یک اقدام عملی است.

پادروشاپ امکانات متنوعی در حوزه پرداخت (از قبیل درگاه پرداخت اینترنتی امن، پرداخت آنی و تسویه لحظه‌ای) و بخش ارسال (مانند دسترسی به شرکت‌های پستی متنوع و پیک‌های سریع داخل شهری، پیکاپ بسته‌ها از محل شما و ارائه کارتن‌های پستی ارزان) به شما ارائه می کند و شما می توانید صرفا با ثبت‌نام در پادروشاپ، به تمامی این خدمات دسترسی داشته باشید.

رساندن کالای مرجوعی به دیگران!

این علامت تعجب واقعا لازم بود، خیلی زشت و خطرناک است که کالای برگشت خورده، مخصوصا وقتی صدمه دیده به عنوان محصول اصلی به یک سفارش دهنده دیگر اختصاص پیدا کند.

متاسفانه اکثر فروشندگان آنلاین محصولات مورد فروش خود را واقعا ذخیره نمی‌کنند. در عوض، آنها شبکه‌ای از تامین‌کنندگان و خرده‌فروشان دارند که سفارش شما را پیگیری می‌کنند.

اغلب، این خرده‌فروشان کالاهایی را که دیگران آنها را پس گرفته‌اند برای شما ارسال می‌کنند و این اصلا درست نیست و در طولانی مدت اثر بسیار مخربی خواهد داشت.

این به این دلیل است که مالک فروشگاه اینترنتی قصد ندارد چیزی را دور بیندازد و ضرر کند آن هم فقط به این دلیل که برخی از مشتریان ناراضی کالاها را پس می‌دهند.

مشکلات اصلی فروش آنلاین

به نکات کوچک اما مهم توجه کنید، جلب رضایت مشتریان را جدی بگیرید تا فروشگاه اینترنتی شکست نخورد

وقتی توضیحات روی کالا با خود آن مطابقت ندارد

خودش شما قضاوت کنید که تا چه حد چنین چیزی می‌تواند اثری بد و مخرب داشته باشد.

دریافت کالاهایی که با توضیحات موجود در فروشگاه اینترنتی مطابقت ندارد، یکی دیگر از مشکلات رایج در خرید آنلاین است که در نهایت باعث بروز مشکل برای فروشگاه اینترنتی می‌شود.

این یکی از مشکلات فروشگاه اینترنتی است که اگر برطرف نشود، خیلی سریع ضربه اساسی به برندینگ آن مجموعه خواهد زد و حاصل تلاش یک تیم را به باد می‌دهد.

البته شاید عمداً کالاهایی را که با توضیحات مطابقت نمی‌دهند تا از تئوری و تکنیک وسوسه مشتری برای خرید کالایی دیگر استفاده کنند اما این تئوری خیلی وقت است که منسوخ شده است.


بیشتر بخوانید: 6 معیار مهم انتخاب محصول برای فروشگاه اینترنتی

هزینه حمل و نقل و انعام به پیک!

وای خدای من، این دیگر خود خود فاجعه است، مشتری خیلی عصبانی می‌شود و این بدترین اتفاق در نقطه پایانی یک خرید ظاهرا موفق است. لجستیک فروشگاه اینترنتی باید مراقب چنین اتفاقی باشد.

دو اتفاق مهم یعنی مدیریت ارسال کالا و مدیریت ثبت سفارش برای همین منظور باید در اوج هماهنگی باشند تا چنین اتفاق تلخی رخ ندهد.

ما به منظور جلوگیری از صرف وقت به صورت آنلاین خرید می‌کنیم زیرا تخفیف‌های عالی در دسترس است و به راحتی می‌شود به هدف زد اما اگر قرار باشد در نهایت پول اضافه پرداخته شود، دیگر خرید اینترنتی چه مزیتی خواهد داشت؟

مشکلات فروشگاه اینترنتی

مراقب مطابقت توضیحات روی بسته بندی با مشخصات خود کالا باشید، اجازه ندهید، پیک یا آخرین فرد تحویل دهنده که به نوعی نماینده شما هم هست، کار را خراب کند و پول اضافه دریافت کند.

نظرات جعلی در فروشگاه های آنلاین

مشخص نیست چرا عده‌ای از صاحبان کسب و کار آنلاین و فروشگاه‌های اینترنتی تصور می‌کنند، کامنت‌های مصنوعی و غیر واقعی روی مشتری تاثیر دارد؟ البته که تاثیر منفی دارد!

حتی در فروشگاه‌های برتر آنلاین دنیا مانند آمازون ، Walmart و eBay این کامنت‌های جعلی دردسرساز شده و مردم نقد جدی بر این توهین مستقیم به شعورشان دارند.

از طرفی متأسفانه هزاران مشتری قربانی چنین بررسی های جعلی می شوند و کالاهای بی کیفیت می خرند و فریب کامنت‌های نه چندان واقعی را می‌خورند.

افراد زیادی هستند که برای ارسال نظرات در بخش کامنت‌های فروشگاه‌های آنلاین دستمزد دریافت می‌کنند و این فروشندگان سعی می کنند از افرادی که از رسانه های اجتماعی و کانال های دیگر استفاده می کنند ، نظراتی را خریداری کنند.

این کار واقعا خطرناک و پر از ریسک است، اگر نیازی به این کار ندارید، چنین اشتباهی را درباره فروشگاه خود مرتکب نشوید.

خدمات پس از فروش لوازم الکترونیکی

بله حق دارید، این خود دردسر است و همیشه برای دو طرف فروش و خرید مشکل ایجاد می‌کند.

خرید آنلاین لوازم الکترونیکی به ما کمک می کند تا از تخفیف های عالی و همچنین تسهیلات پرداخت اقساط ماهانه برخوردار شویم. این به ما این امکان را می‌دهد که به راحتی صاحب یک تلفن هوشمند رویایی و گران قیمت یا جدیدترین تلویزیون باشیم اما بعد از آن چه اتفاقی می‌افتد؟

با وجود این مزایا، خرید چنین کالاهایی می تواند بعداً به دردسر بزرگی تبدیل شود. و این زمانی است که ما به خدمات پس از فروش نیاز داریم و خبری از این خدمات نیست که نیست!

امنیت پرداخت آنلاین از مشکلات فروشگاه اینترنتی

امنیت پرداخت آنلاین یکی از مشکلات فروشگاه اینترنتی است که هنگام خرید آنلاین با آن روبرو می شوید. راه‌های زیادی وجود دارد که این مشکل را برطرف کنید اما اگر برای چنین موضوعی هزینه نکنید، بعدها هزینه بیشتری برای از دست دادن مشتریان و معضل رضایت آنها خواهید داشت.

تاخیر در تحویل

و سرانجام ، یک مشکل بسیار رایج دیگر در خرید آنلاین که هنگام خرید ممکن است پیش بیاید تاخیر در ارسال و تحویل کالا است.

بدی آب و هوا بزرگترین مقصر است، ترافیک و شلوغی خیابان‌ها و …. اما هیچکدام از این‌ها دلیل خوبی برای قانع کردن یک مشتری عصبانی نیست.

چالش فروش آنلاین

حالا که از مشکلات فروشگاه اینترنتی در فرایند سفارش و خرید گفتیم، به سراغ مشکلات راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی برویم:

10 مورد از مشکلات راه اندازی فروشگاه اینترنتی

 1. استفاده از تصاویر نامناسب همیشه دردسرساز است و تا مرز فیلترینگ و شکایت از سایت پیش می‌رود
 2. بهینه سازی نکردن توضیحات محصول برای موتورهای جستجو همه زحمات شما را به باد می‌دهد
 3. نداشتن سیاست‌های مربوط به کالاهای مرجوعی اگر دیر شود دیگر کنترل را از دست شما خارج می‌کند
 4. اختلال در روند پرداخت دیجیتال دردسرساز می‌شود
 5. هزینه های مربوط به حمل و نقل را بپذیرید تا بعدها شما را شگفت زده نکند
 6. سرعت وب سایت مهم است، واقع بین باشید
 7. طولانی بودن روند ثبت سفارش نباید دافعه ایجاد کند و مشتری را فراری بدهد
 8. روش های حمل و نقل نامناسب تمام فرایند اقتصادی شما را زیر سوال می‌برد
 9. عدم توجه به سئو سایت ویران کننده است
 10. تبلیغ محصولات تنها در یک پلتفرم هرگز جالب و جذاب نیست

بیشتر بخوانید: 10 نکته کلیدی برای مدیریت کسب و کارهای کوچک

کوتاه در مورد مشکلات فروشگاه اینترنتی

مشکلات فروشگاه اینترنتی را بدانید و بعد وارد این حوزه شوید، خسته و دلسرد نشوید، بالاخره باید از جایی شروع کرد، مخاطب شناسی، بازاریابی محتوایی و مجازی بسیار ارزشمند و حیاتی است، نداشتن دانش همیشه یک خطر جدی است، همیشه در حال افزایش سطح دانش مفید خود باشید، مراقب مشکلات زیرساختی باشید و همه چیز را پیش از آغاز کار بررسی کنید.

اگر می‌خواهید به خبرنامه رایگان پادروکلاب دسترسی داشته باشید، فرم زیر را پر کنید.

  ارسال یک پاسخ

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.