انواع تخفیف در بازاریابی و استراتژی‌های تخفیف دهی

انواع تخفیف در بازاریابی و استراتژی‌های تخفیف دهی

0

یکی از روش‌هایی که انواع فروشگاه‌ها برای فروش بیشتر محصولات خود ارائه می‌کنند «تخفیف» است. حتماً برای شما هم دیدن کلمۀ تخفیف هیجان‌انگیز است و شما را برای خرید ذوق‌زده می‌کند. تخفیف در بازاریابی یکی از روش‌هایی است که بازاریاب‌هایی که قصد دارند روش‌هایی را برای فروش محصولات یک فروشگاه یا شرکت ارائه کنند، باید به‌خوبی با آن آشنایی داشته باشند.

تخفیف در بازاریابی شبیه شمشیر دو لبه عمل می‌کند. درعین‌حال که می‌تواند یکی از بهترین روش‌های موجود برای فروش بیشتر، درآمد بیشتر و افزایش اعتبار و برندینگ یک مجموعه باشد ممکن است در طول زمان باعث از دست دادن مشتری‌ها نیز بشود. در ادامۀ این مطلب سیر تا پیاز نکاتی که برای تخفیف در بازاریابی موردنیاز است به شما ارائه خواهد شد.

روشهای تخفیف دادن به مشتری

تخفیف در بازاریابی یکی از سنتی‌ترین روش‌های بازاریابی محصولات است اما همچنان جایگاه محبوب‌ترین روش برای افزایش فروش را دارد. به‌کارگیری این استراتژی جذاب به آشنایی با روش‌های مختلف تخفیف گذاری و تخصیص میزان تخفیف نیاز دارد.


تخفیف در بازاریابی به چه معناست؟

یک فروشگاه روسری وجود داشت که اوایل افتتاح فروشگاه یک اعلامیه با این عنوان پست شیشه نصب‌کرده بود: «به علت افتتاحیۀ فروشگاه، هر خرید 30% تخفیف دارد». پس از مدتی همان فروشگاه مجدد تخفیف گذاشت، حراج محصولات به علت تغییر فصل و آخرین اعلامیۀ نصب شده نیز با این عنوان بود: «به علت تغییر شغل همۀ اجناس این فروشگاه با 50% تخفیف فروخته می‌شود».

اما یک سالی گذشت و آن فروشگاه همچنان به فعالیت خود ادامه می‌داد. نظر شما در مورد این روش‌های تخفیف در بازاریابی چیست؟ آیا شما هم این روش‌ها را می‌پسندید؟ به نظر شما چند درصد مشتری‌ها به این مدل از تخفیف توجه می‌کنند؟

امروزه بخش مهمی از خرید افراد به خرید از فروشگاه‌های آنلاین معطوف شده است و بسیاری از خریداران ترجیح می‌دهند حتی قبل از خرید حضوری قیمت محصولات موردنظر خود را در چند فروشگاه آنلاین بررسی کنند تا از قیمت آن مطمئن شوند.

به همین دلیل فروشگاه‌های آنلاین نقش مهی در تعیین قیمت محصولات به دست دارند و اگر تخفیف‌هایی را ارائه داده باشند به‌راحتی می‌توانند نظر مشتری‌ها را برای خرید حضوری منتفی کنند.

تخفیف گذاری در فروشگاه‌های آنلاین به ‌اندازۀ امروز گسترش نداشته و به شکل امروز وجود نداشته است. برای نخستین بار در سال 2000 فروشگاه‌های آنلاین و سایت‌های مزایده و حراجی و سایت‌هایی که خرید و فروش بسیار خوبی داشتند مانند آمازون ایدۀ جدیدی را طراحی کردند. آن‌ها از ایدۀ خرید گروهی استفاده کردند و از این طریق سود زیادی به دست آوردند.

پس‌ازآن شرکت‌های دیگر با ترکیب ایدۀ خرید گروهی و کدهای تخفیفی شکل جدیدی از بازاریابی را شکل دادند. تخفیف در بازاریابی شکل جدید آن است.

تخفیف یعنی کاهش هزینۀ تعیین‌شده در فاکتور و قیمت نهایی فاکتور که باید پس از خرید بلافاصله پرداخت شود. تخفیف در بازاریابی برای فروش بیشتر محصولات با ارائۀ تخفیف به مشتریانی که به دنبال آن فروش بیشتر و درآمد بیشتر حاصل می‌شود.

درواقع فروش در بازار امروز بر دو مبنا می‌تواند شکل بگیرد: در حالت اول فروشنده می‌تواند فروش محصولات خود را بر پایۀ سود بیشتر و فروش کمتر قرار دهد و در حالت دوم فروشنده می‌تواند فروش محصولات خود را بر پایۀ سود کمتر و فروش بیشتر قرار دهد.

در حالت دوم فروشنده بدون تعیین هدف مشخصی ممکن است از ارزش کالا یا محصول خود بکاهد و در زمان کوتاهی مشتریان خود را از دست بدهد اما در حالت اول فروشنده می‌تواند با ارائۀ تخفیف‌های هدفمند و از پیش تعیین‌شده فروش زیادی را تجربه کند.

استراتژی تخفیف در بازاریابی باید بر پایۀ فروش بیشتر برنامه‌ریزی شود اما سودآوری و دریافت نتیجه از عوامل تأثیرگذار مهم در ادامۀ روند آن است.

انواع تخفیف در بازاریابی

بازاریابی یکی از بهترین روش‌های دنیا برای فروش بیشتر محصولات است. بازاریاب‌ها به ازای خرید مشتریان می‌توانند از صاحبان شرکت‌ها و کارخانه‌ها سود دریافت کنند و در درآمد حاصل از فروش مشارکت داشته باشند. با بازاریابی نام یک برند و محصولات آن از دایرۀ محدود خود خارج می‌شود و تعداد بیشتری از مردم با آن آشنا می‌شوند. بازاریابی همواره به دنبال روش‌های جدید برای معرفی و فروش بیشتر است.

یکی از روش‌هایی که مشتریان به آن بسیار علاقه‌مند هستند تا خرید دل‌چسبی را تجربه کنند، تخفیف است. با ارائۀ تخفیف‌های هوشمند و از پیش تعیین‌شده که برای آن برنامه‌ریزی انجام‌شده است مشتریان بدون اینکه لازم باشد باید برای کاهش قیمت محصول با فروشنده چانه بزنند می‌توانند به ازای هر خرید خود از تخفیف‌ها استفاده کنند و محصول موردنظر را با قیمتی کمتر از قیمت ارائه شده خریداری نمایند.

با توجه به توضیحات ارائه شده مشخص است که تخفیف گذاری شامل انواع مختلفی است. فروش و بازاریابی باهم رابطۀ مستقیمی دارند و تخفیف نیز با فروش مرتبط است. در این قسمت انواع روش‌های تخفیف در بازاریابی را بررسی می‌کنیم. اگر شما هم صاحب یک فروشگاه آنلاین هستید استراتژی دقیقی که مناسب کسب‌وکار شما است را انتخاب کنید.

تخفیف در بازاریابی

تخفیف درصدی تمام محصولات

یکی از معروف‌ترین روش‌هایی که ظاهراً نوستالژیک‌ترین روش ارائۀ تخفیف است، تخفیف درصدی محصولات یک فروشگاه است. حتماً تا به‌حال سری به فروشگاه‌های همواره تخفیف زده‌اید و قیمت‌هایی که خط زده شده و قیمت جدید همراه با درصد تخفیف اعمال شده را مشاهده کرده‌اید. با این روش مشتریان با مشاهدۀ تخفیف‌های ارائه شده از خرید خود رضایت بیشتری خواهند داشت.

در این روش از تخفیف در بازاریابی باید توجه لازم وجود داشته باشد که درصد کلی ارائه شده روی تمام محصولات موجب ضرر نشود. از دیگر نکات مهم قابل‌توجه در این روش این است که فروشنده باید توجه کند که این روش برای مشتری جذابیت داشته باشد.
برای اینکه در این روش بتوان فروش خوبی را تجربه کرد باید به چند نکته توجه داشت:

 • مدت‌زمان ارائۀ تخفیف خیلی طولانی نباشد.
 • بازۀ زمانی ارائۀ تخفیف مشخص‌شده باشد.
 • تخفیف در بازاریابی در این روش باید با تبلیغات خوبی همراه باشد.
 • مشتریان احتمالی و قدیمی را از تخفیف‌های ارائه‌شدۀ خود، آگاه کنید.

تخفیف مبلغی یا نقدی محصولات

در این روش از تخفیف در بازاریابی درصد کلی برای تمام ارائۀ تخفیف مشخص نمی‌شود و از مبلغ یک محصول یا تمام محصولات خریداری‌شده هزینه‌ای به‌عنوان تخفیف کسر می‌شود. در این روش نیازی به محاسبۀ درصدهای ارائه شده وجود ندارد.

تخفیف در هزینۀ ارسال محصولات یا ارسال رایگان

کسب و کارهای آنلاین و فروشگاه‌های اینترنتی همواره با موضوع ارسال محصولات روبرو هستند. هزینۀ ارسال محصولات همیشه برای خریداران یکی از چالش‌هایی است که ممکن است بسیاری از خریداران را از خرید اینترنتی منصرف کند.

یکی از بهترین روش‌های تخفیف برای مشتریان فروشگاه‌های اینترنتی این است که در برخی از زمان‌ها تخفیف خود را به‌صورت ارسال رایگان محصولات ارائه کنند تا مشتریان برای خرید وسوسه شوند.

معمولاً کاربرانی که خرید اینترنتی زیاد انجام می‌دهند همیشه به دنبال روش‌هایی هستند که هزینۀ ارسال کمتری را بپردازند. به همین دلیل در بسیاری از مواقع صبر می‌کنند تا فهرستی از اجناس موردنیاز خود تهیه‌کرده و پس‌ازآن ثبت سفارش انجام دهند یا به دنبال فروشگاه‌های اینترنتی هستند که از تخفیف‌هایی در ارسال خود استفاده کرده باشند.

فروشگاه‌ها به روش‌های مختلفی می‌توانند از تخفیف در ارسال محصولات را برای مشتریان داشته باشند:

 • ارائۀ تخفیف و ارسال رایگان برای خریدهای بیشتر از یک مبلغ مشخص
 • ارائۀ تخفیف و ارسال رایگان در بازه‌های زمانی محدود
 • انتخاب پیک باربری با حداقل هزینه و هزینۀ کم و مقرون به‌صرفه بودن هزینۀ ارسال

اگر دارندگان فروشگاه‌های آنلاین و اینترنتی شرکت‌های حمل‌ونقل کالا را با دقت زیادی انتخاب کنند و هزینۀ ارسال محصولات را در چند شرکت مقایسه کنند می‌توانند بهترین شرکت ارائه‌دهنده خدمات را انتخاب کنند.

شرکت پادرو یکی از بهترین شرکت‌هایی است که درزمینۀ حمل‌ونقل کالا فعالیت می‌کند. این شرکت دارای پلتفرمی هوشمند برای ارائۀ خدمات حمل‌ونقل و جابه‌جایی محصولات است که کسب و کارهای کوچک و بزرگ می‌توانند از آن استفاده کنند.

پادرو در حوزه‌های پرداخت اینترنتی، ارسال بسته‌ها و محصولات، مدیریت سفارش‌های آنلاین و ارتباط مشتریان دارای امکانات قابل‌توجهی است.

تخفیف در بازۀ زمانی محدود

تخفیف در بازۀ زمانی محدود

یکی از انواع تخفیف‌هایی که افراد زیادی هم از آن استقبال می‌کنند، تخفیف در بازه‌های زمانی مشخص است که به مناسبت‌های مختلف بازۀ زمانی آن تعیین شده و اجرا می‌شود. طبق آمار و نتایج مشخص شده است که تخفیف‌ها اگر در بازۀ زمانی مشخص و محدودی ارائه شوند می‌توانند نتایج بهتری داشته باشند.

یکی از مهم‌ترین مزیت‌های این روش از تخفیف در بازاریابی این است که مشتریان ترغیب می‌شوند در پنل های ثبت‌نام و یا عضویت فروشگاه‌های آنلاین شرکت کرده و برای آگاهی از تخفیف‌ها اطلاعات خود را وارد کنند.

برای استفاده از این روش تخفیف در بازاریابی می‌توان از بازاریابی پیامکی و بازاریابی ایمیلی نیز استفاده کرد تا نتایج بهتری کسب شود. در این روش از استفاده از تخفیف‌های نقدی، تخفیف‌های درصدی و ارسال رایگان نیز مرسوم است.

کد تخفیف

تخفیف از طریق استفاده از کوپن تخفیف

ارائۀ کد تخفیف به مشتریان خاص یکی از انواع تخفیف در بازاریابی است که بیشتر فروشگاه‌های اینترنتی از آن استفاده می‌کنند. در این روش از تخفیف در بازاریابی صاحبان فروشگاه‌های اینترنتی از طریق شماره تماس یا ایمیل یا سایر شبکه‌های اجتماعی که مشتریان در اختیار صاحبان فروشگاه‌ها قرار داده‌اند برای آنان کد تخفیف ارسال می‌کنند. مشتریان می‌توانند هنگام خرید اینترنتی خود با ثبت کد تخفیف دریافت شده از تخفیف برخوردار شوند.

این روش از تخفیف در بازاریابی دارای استراتژی‌های مختلفی است. برخی از فروشگاه‌های اینترنتی از طریق اینفلوئنسر مارکتینگ کد تخفیف‌های اختصاصی را در اختیار اینفلوئنسرها قرار می‌دهند تا آن‌ها کد تخفیف‌ها را در اختیار دنبال کنندگانشان قرار داده و از این طریق علاوه بر مزایای تخفیف به مشتریان از میزان فروش هر اینفلوئنسر نیز آگاه شوند.

برخی از فروشگاه‌های اینترنتی کد تخفیف‌های خود را در اختیار مشتریانی قرار می‌دهند که محصولات خاص و تعیین شده‌ای را خریداری کنند و یا برخی از آن‌ها کد تخفیف را به دنبال کنندگان صفحات مجازی خود ارائه می‌دهند و از این طریق آن‌ها را برای دنبال ترغیب می‌کنند.

کدهای تخفیفی که امروزه بسیاری از فروشگاه‌های ارائه می‌کنند تحولات گسترده‌ای را در تخفیف در بازاریابی به وجود آورده‌اند. از مزایای محبوب ارائۀ کد تخفیف این است که مشتریان احساس خاص بودند در آن‌ها به وجود می‌آید و تصور می‌کنند که از تخفیف های خاص یک فروشگاه‌های اینترنتی برخوردار شده‌اند.

اسنپ یکی از قدرتمندترین پلتفرم‌هایی است که از اوایل شروع راه‌اندازی اپلیکیشن خود به مشتریان کد تخفیف ارائه کرد. مشتریان نیز به دلیل داشتن کد تخفیف اختصاصی خود ترغیب می‌شدند تا از این اپلیکیشن استفاده کنند. ارائۀ کد تخفیف همچنان از روش‌های تخفیف در بازاریابی این اپلیکیشن است و اسنپ برای مشتریان جدیدی که به آن می‌پیوندند و مشتریان قدیمی خود استفاده از کوپن تخفیف را ترجیح داده است.

انواع تخفیف در بازاریابی بسیار متنوع است اما بازدهی ارائۀ کد تخفیف و ارسال رایگان برای فروشگاه‌های اینترنتی بیش از سایر روش‌های تخفیف‌گذاری برای خریداران آنلاین جذابیت دارد.


تخفیف در بازاریابی و فرمول تخفیف دادن

در سیستم قیمت‌گذاری محصولات از اصطلاح تخفیف برای کالاهایی که قیمت ذکرشده برای آن‌ها از قیمت اصلی پایین‌تر است استفاده می‌شود. تخفیف در بازاریابی بیشتر در معاملاتی که یکی از طرفین مصرف‌کننده است مشاهده‌شده و برای تقویت فروش به مصرف‌کنندگان از تخفیف استفاده می‌شود.

فروشگاه‌های آنلاین برای ترغیب بیشتر مشتریان خود می‌توانند از تخفیف های متنوع استفاده کنند اما برای اینکه در پروسه‌های تخفیف دهی درنهایت متحمل ضرر نشوند باید به فرمول تخفیف دادن توجه داشته باشند.
فرمول تخفیف به این صورت است:

قیمت فروش- قیمت ذکرشده = تخفیف

نرخ تخفیف * قیمت ذکرشده = تخفیف

روش استفاده از فرمول تخفیف دادن

روش استفاده از فرمول تخفیف دادن

برای پیروی از استراتژی‌های تخفیف در بازاریابی باید به‌صورت گام‌به‌گام و اصولی اقدام کنید تا بهترین تخفیف‌ها را به مشتریان خود ارائه کرده و آن‌ها را برای خرید ترغیب کنید و خودتان نیز سود موردنظر را کسب کنید و برای درآمد کسب‌شده برنامه‌ریزی کنید. مراحل استفاده از فرمول‌های تخفیف به‌صورت زیر است:

روش استفاده از فرمول اول [قیمت فروش- قیمت ذکرشده = تخفیف]

 1. تعیین قیمت ذکرشده روی محصول.
 2. تعیین قیمت فروش یا قیمت واقعی که محصول فروخته خواهد شد.
 3. کم کردن قیمت فروش از قیمت ذکرشده روی محصول. (قرار دادن قیمت ذکرشده که در مرحلۀ یک و قیمت فروش که در مرحلۀ دو به‌دست‌آمده است در فرمول: قیمت فروش- قیمت ذکرشده = تخفیف)

روش استفاده از فرمول دوم [نرخ تخفیف * قیمت ذکرشده = تخفیف]

 1. تعیین قیمت ذکرشدۀ محصول.
 2. تعیین نرخ تخفیف مشخص شده برای فروش محصول که با توجه به استراتژی‌های حسابداری و ابتکارهای تبلیغاتی و تخفیف در بازاریابی تعیین می‌شود.
 3. ضرب کردن قیمت ذکرشده روی محصول در نرخ تخفیف تعیین شده. (قرار دادن قیمت ذکرشده که در مرحلۀ یک و نرخ تخفیف که در مرحلۀ دو به‌دست‌آمده است در فرمول: نرخ تخفیف * قیمت ذکرشده = تخفیف)
استفاده از کپن تخفیف

اگر می‌خواهید مشتری از دریافت تخفیف های شما ذوق‌زده شده و مجموعۀ شما را به دوستان خود هم معرفی کند باید از تخفیف های اختصاصی و کدهای تخفیف استفاده کنید تا حس خاص بودن را در مشتریان ایجاد کرده و مشتریان احتمالی را به مشتریان وفادار تبدیل کنید.

جمع‌بندی

 • در تجارت‌های آنلاین و گستردۀ امروزی درک کردن مفهوم واژۀ تخفیف بسیار مهم است.
 • تخفیف در بازاریابی باید سبب سودآوری یک مجموعه شود.
 • میزان سودآوری تخفیف باید در جزء آخرین روش‌های ارائه شده برای سودآوری بیشتر یک مجموعه باشد نه جزء نخستین روش‌های برنامه‌ریزی برای سودآوری بیشتر یک مجموعه.
 • درصورتی‌که میزان فروش با روش های تخفیف دادن به مشتری کمتر از حجم فروش تعیین شده باشد نه‌تنها سبب سودآوری نمی‌شود بلکه می‌تواند بر میزان درآمد خالص یک مجموعه نیز اثر منفی بگذارد.
 • از مهم‌ترین بازه‌های زمانی که ارائۀ تخفیف برای مشتریان جذاب‌تر است، زمان افتتاحیۀ فروشگاه آنلاین و یا در بازه‌های زمانی پاک‌سازی شرکت است.
 • در این مطلب به انواع تخفیف در بازاریابی اشاره شد که بر اساس آمار و نتایج یکی از محبوب‌ترین روش‌های ارائۀ به مشتریان که از آن استقبال زیادی می‌شود استفاده از کوپن تخفیف برای مشتریان خاص است.
 • ارسال رایگان یا تخفیف در ارسال محصولات یکی از روش‌هایی است که مشتریان فروشگاه‌های آنلاین از آن استقبال زیادی می‌کنند. برای به‌کارگیری از این استراتژی مهم برای تخفیف در بازاریابی خود می‌توانید از پلتفرم هوشمند پادور استفاده کنید.
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.