10 ایده‌ی جالب بسته بندی خلاقانه برای کسب‌و‌کارهای خانگی

0

بسته بندی خلاقانه و داشتن ایده تاثیر بسیار زیادی در فروش محصولات کسب و کار خانگی دارد. اغلب این کسب و کارها برای آنکه بتوانند محصولات خود را در مدت زمان کمی به فروش برسانند تمام تلاش خود را می‌کنند و در همه عرصه‌ها انرژی خود را صرف می‌کنند اما از بسته بندی محصولات خود غافل می‌شوند. در واقع خلاقیت در بسته بندی کالا برای کسب و کار خانگی گام اولی است که هر خریداری با آن جذب می‌شود.

همیشه در ارتباط با فروش، برتری محصولات و دیگر گزینه‌ها مانند بسته بندی و … باید در مقایسه با دیگر کسب و کارها  مد نظر قرار بگیرد. به عبارت دیگر در کنار اهمیت کیفیت محصول، بسته بندی آن هم از عواملی است که به برتری محصول و برند شما کمک می‌کند. البته این بسته بندی‌های خلاقانه تنها به خود بسته محدود نمی‌شود. مواردی همچون کیفیت چاپ و دیگر موارد نیز به پیشرفت یک کسب و کار خانگی کمک قابل توجهی می‌کند. از دلایل اهمیت بسته بندی کالا به ظاهر جذاب، خلاقیت در بسته بندی کالا، اطلاعات محصول بر روی آن، توانایی جذب، دوام و دیگر عوامل باید اشاره کرد.

ایده بسته بندی خلاقانه محصولات

امروزه کسب و کارها از عناصر و مواد جدیدی که جایگزین پلاستیک هستند برای بسته بندی محصولات خود استفاده می‌کنند اما باز هم در این زمینه به دنبال طراحی‌های منحصر به فرد هستند. زیرا ایجاد یک بسته بندی خلاقانه، منحصر به فرد و هیجان انگیز می‌تواند نظر مخاطب را به خود جلب کند و این روزها تبدیل به ضرورتی مهم شده است.

مشتریان برند شما در درجه اول و پیش از آنکه داخل محصول را ببینند، اول بسته بندی آن را می‌بینند و آن را لمس می‌کنند. به همین دلیل هم خلاقیت در بسته بندی کالا نقش مهمی در تاثیر اولیه بر روی مشتریان است. با توجه به اهمیت این موضوع کسب و کارهای خانگی باید تاکید و تمرکز بیشتری بر روی طراحی پکیج‌ها داشته باشند و آخرین ترندها را در این زمینه پیگیری کنند. همه این موارد کمک می‌کند تا بتوانند تاثیر بهتری بر روی مشتریان خود بگذارند. ما در ادامه این مقاله از پادرو به چند ایده جالب در ارتباط با بسته بندی‌های خلاقانه و انواع روش‌های بسته بندی می‌پردازیم. پس با ما همراه باشید.

 در کنار اهمیت کیفیت محصول، بسته بندی آن هم از عواملی است که به برتری محصول و برند شما کمک می‌کند. البته این بسته بندی‌های جالب و خلاقانه تنها به خود بسته محدود نمی‌شود. مواردی همچون کیفیت چاپ و دیگر موارد نیز به پیشرفت یک کسب و کار خانگی کمک قابل توجهی می‌کند.

ایده‌هایی برای بسته بندی‌های خلاقانه و انواع روش‌های بسته بندی

1. استفاده از لوگو در طراحی بسته بندی

با استفاده از چند طرح ساده و رنگ مناسب می‌توان یک بسته بندی خلاقانه داشت. طرح ساده در کنار عناصر آشنایی مثل لوگو می‌تواند جذابیت داشته باشد.

طراحی وینتیج هم می‌تواند در طراحی لوگوها استفاده شود. از گذشته تا به امروز این نوع طرح‌ها برای بسته بندی محصولات کاربرد داشته است. این کار کمک می‌کند تا محصول برجسته‌تر و باکیفیت بالاتری به نمایش درآید. در واقع وینتیج به افزایش اعتبار محصول شما کمک می‌کند. شکل فونت، حروف، الگوهای رنگی Retro و طرح های دیگر در این روش از بسته بندی‌های خلاقانه کاربرد دارند و ظاهر و احساس متفاوتی را به مشتریان منتقل می‌کنند.

2. شفافیت در بسته‌بندی سفارش‌های مشتریان

بسته بندی شفاف برای محصولات

یکی از انواع روش‌های بسته بندی که اخیرا هم متداول شده است، آن است که محصولات را به صورت شفاف و واضح نشان دهیم. در واقع محصولات در این روش به صورت واضح نمایش داده می‌شوند. این نوع از بسته بندی خلاقانه موجب می‌شود تا شما بتوانید به راحتی پیام خود را به کاربرانتان انتقال دهید و آنها دچار سردرگمی نخواهند شد.

در واقع همه کسب و کارهای خانگی باید بدانند که مشتریان تنها به دنبال خواندن برچسب محصولات و بسته بندی آنها نیستند. آنها در واقع به این دلیل برچسب محصولات را می‌خوانند که حسی از محصول به دست بیاورند. به همین دلیل هم برخی از کسب و کارها به مشتریان خود اجازه می‌دهند که در حین خواندن اطلاعات بر روی بسته، محتویات محصول را نیز ببینند. همه مشتریان دوست دارند که حس تازگی محصول را قبل از خرید درک کنند و دانشی در ارتباط با آن به دست بیاورند.

استفاده از ایده بسته بندی شفاف برای طرح‌های بسته بندی غذا بهترین گزینه است. این نوع از بسته بندی خلاقانه برای محصولاتی که در بطری‌ها، بطری PET، قوطی‌های پلاستیکی و شیشه‌ای هستند، گزینه مناسبی است. طراحان این نوع بسته بندی هم رنگ‌هایی را انتخاب می‌کنند که حس تازگی را به مخاطبان آنها منتقل کند.

3. رویکرد مینیمال برای بسته بندی خلاقانه محصولات

مینیمالیسم هم یکی از روش‌های بسته بندی‌ برای کسب و کار خانگی است که با وجود ترندهای متنوع همچنان در صدر شیوه‌های جذاب بسته بندی است. بسیاری از برندهای بزرگ هم از این عنصر برای جذابیت بصری بیشتر بر روی بسته‌های خود استفاده می‌کنند. در این شیوه باید عناصر اضافی از روی طرح بسته بندی حذف شده و تنها عناصری که پیام را انتقال می‌دهند و ضروری هستند باقی بمانند.  در واقع در طراحی مینیمال تمرکز روی عناصر اصلی رنگ و  فونت است. بنابراین همه طرح‌ها در این شیوه باید به کمترین حد خود برسد.

یکی از انواع این روش‌های بسته بندی خلاقانه آن است که از طرحی مفهومی هم برای مختصر کردن طرح استفاده شود. همیشه لازم نیست یک طرح واضح برای بسته بندی محصولات خود استفاده کنید. برای مثال طرح‌های مفهومی که برای محصولات آرایشی جوان سازی و زیبایی استفاده می‌شود به راحتی می‌تواند با استفاده از خطوط چهره و دیگر گزینه‌ها روی بسته بندی اعمال شود.

4. به تصویر کشیدن طعم محصولات خوراکی

در ارتباط با کسب و کار خانگی که در زمینه مواد خوراکی فعالیت می‌کنند، طعم‌ها هم می‌توانند به تصویر دربیایند. طعم ترش و تند از جمله طعم‌هایی است که در آن حالت چهره با خوردن آنها تغییر می‌کند. طعم شیرین نیز غالبا با حالت دلچسب بر روی چهره نشان داده می‌شود و می‌تواند روی بسته بندی خلاقانه شیرینی تاثیرگذار باشد. بنابراین اگر کالا و محصولات شما دارای طعم منحصر به فردی هستند می‌توانید انگیزه برای خرید آن را در قالب چهره یک فرد بر اثر خوردن این محصول روی بسته نشان دهید. در ارتباط با خوراکی‌های ترش این ایده موثرتر خواهد بود.

5. استفاده از طرح فلت و مسطح برای بسته بندی خلاقانه

طراحی فلت بسته بندی

یکی دیگر از انواع روش‌ها برای بسته بندی خلاقانه استفاده از عکس و طرح فلت است. دلیل استفاده از این طرح‌ها در سال 2021 آن است که تاکید زیادی بر روی سادگی طرح و رنگ دارد. این ایده هم به رویکرد مینیمالیستی که پیشتر به آن اشاره کردیم، نزدیک است. طراحان این ایده‌ها از آن برای بسته بندی خلاقانه بطری‌ها استفاده می‌کنند. این طرح‌ها به نظر تمیز و ساده می‌آیند و به راحتی هم به دیگر ترکیب‌ها اضافه می‌شوند و ظاهر منحصر به فردی به بسته بندی یک برند و محصول می‌دهند.

6. تمرکز بر ساختار شکنی

زمانی که در ارتباط با فروش یک محصول رقابت زیادی وجود دارد و یا آن محصول عمومی است، برای بسته بندی آن نیاز به کمی ساختار شکنی خواهید داشت. برای نمونه عسل‌ها معمولا در بسته بندی شبیه کوزه یا شیشه ساده قرار دارند. به همین دلیل هم بسته بندی آنها نیاز به طرحی متنوع و غیر تکراری دارد. برخی از برندها از ظرف‌هایی شبیه به شمع برای بسته بندی عسل استفاده می‌کنند که پس از استفاده می‌توان به عنوان شمع از آنها استفاده کرد.

7. طراحی سیاه و سفید برای بسته بندی خلاقانه

یکی دیگر از انواع بسته بندی‌های خلاقانه و جالب استفاده از عنصر رنگ‌های متضاد است. سیاه و سفید دو عنصری هستند که به عنوان ترند طراحی روز دنیا برای بسته بندی خلاقانه محصولات به خصوص در حوزه کسب و کار خانگی استفاده می‌شوند. این دو رنگ دارای قدرتی هستند که حس اعتبار و حرفه‌ای بودن را به خوبی به نمایش می‌گذارند. استفاده از این دو رنگ حالت پویایی به طرح بسته بندی می‌دهد. همچنین برندهایی که از این رنگ‌ها استفاده می‌کنند معمولا از دیگر شرکت‌ها و برندها متمایز خواهند شد. این دو رنگ ظاهری منحصر به فرد به طراحی بسته بندی می‌دهد.

در ارتباط با کسب و کار خانگی خوراکی طعم‌ها هم می‌توانند به تصویر دربیایند. طعم ترش و تند از جمله طعم‌هایی است که در آن حالت چهره با خوردن آنها تغییر می‌کند. طعم شیرین نیز غالبا با حالت دلچسب بر روی چهره نشان داده می‌شود. بنابراین اگر کالا و محصولات شما دارای طعم منحصر به فردی هستند می‌توانید انگیزه برای خرید آن را در قالب چهره یک فرد بر اثر خوردن این محصول بر روی بسته نشان دهید.

اگر کالا و محصولات شما دارای طعم منحصر به فردی هستند می‌توانید انگیزه برای خرید آن را در قالب چهره یک فرد بر اثر خوردن این محصول بر روی بسته نشان دهید.

8. تمرکز بر کارکرد محصول

گاهی اوقات توجه به کاربرد محصوب هم به ایده‌های جالبی منجر می‌شود. برای مثال اگر شما محصول گل یا هدیه خاص را در دست فروش دارید، می‌توانید بر روی بسته بندی خود از عکس دست‌ها در حالت هدیه دادن استفاده کنید. بنابراین با دقت نظر بیشتر بر روی کارکرد یک محصول می‌توان به ایده‌هایی جالب دست پیدا کرد.

9. بازی با اشکال و رنگ‌ها در بسته بندی خلاقانه

بر اساس طرح و یا محصولی که در یک کسب و کار خانگی تولید می‌شود، می‌توان بسته بندی را طراحی کرد. به عنوان مثال اگر محصول شما یک خوراکی جذاب است، می‌توانید روی محصول عکس یک حیوان یا یک شخصیت کارتونی را نشان دهید که در حال خوردن این محصول است و محصول شما نیز در ظرفی شفاف قرار داشته و به راحتی دیده می‌شود. برخی محصولات هم مانند آب نبات و شکلات و غیره می‌توانند با استفاده از رنگ و چند قالب دیگر جذاب شوند.

شکل‌های هندسی و مایع

بسته بندی با طرح هندسی

این روزها به عنوان خلاقیت در بسته بندی کالا از اشکال هندسی و مایع هم استفاده می‌شود. البته این اولین بار نیست که از چنین اشکالی برای طراحی بسته بندی استفاده می‌شود. اما این گزینه برای برجسته کردن برند بسیار گزینه خوبی است. شکل‌های نامتقارن نیز برای ایجاد حس تازه در مخاطب بر روی بسته بندی خلاقانه محصولات اعمال می‌شود.

استفاده از جنس و بافت متفاوت برای بسته بندی خلاقانه

بسته بندی‌های خاص معمولا بر روی بافت بسته هم تمرکز دارند. در واقع شما به عنوان فروشنده یک کسب و کار خانگی می‌توانید بر روی جنس بسته هم خلاقیت به خرج بدهید. استفاده از جنس و بافت متفاوت و گوناگون موجب می‌شود تا تجربه جدید و حس منحصر به فردی در مشتریان ایجاد شود. مخاطبان یک محصول در کنار تجربه بصری جدیدی که از یک محصول به دست می‌آورند، از نظر لمسی نیز با آن درگیر می‌شوند و برای آنها خاص خواهد بود.

10. استفاده از طرح‌های فان و سرگرم کننده

گاهی اوقات برای برخی از محصولات، یکی از گزینه‌های بسته بندی خلاقانه کالا آن است که از طرح‌های فان استفاده کنید. برای این کار باید به گروه غالب خریداران محصول خود توجه کنید. البته این گزینه تنها برای برخی از محصولات قابلیت استفاده دارد. بسیاری از تنقلات و هله و هوله‌ها قابلیت استفاده از نوع بسته بندی خلاقانه را دارند. علاوه بر این برخی از داروها و محصولات چاقی و لاغری هم این ظرفیت را دارند. ادویه جات، فست فودها و دیگر گزینه‌ها هم می‌توانند در بسته بندی خود از این طرح‌ها استفاده کنند.

اگر می‌خواهید به خبرنامه رایگان پادروکلاب دسترسی داشته باشید، فرم زیر را پر کنید.

   بسته بندی‌های جالب و خلاقانه معمولا بر روی بافت بسته هم تمرکز دارند. در واقع شما به عنوان فروشنده یک کسب و کار خانگی می‌توانید بر روی جنس بسته هم خلاقیت به خرج بدهید. استفاده از جنس و بافت متفاوت و گوناگون موجب می‌شود تا تجربه جدید و حس منحصر به فردی در مشتریان ایجاد شود.

  خلاصه و جمع‌بندی:
  • بسته بندی خلاقانه و داشتن ایده تاثیر بسیار زیادی در فروش محصولات کسب و کار خانگی دارد.
  • مشتریان برند شما در درجه اول و پیش از آنکه داخل محصول را ببینند، اول بسته بندی آن را می‌بینند و آن را لمس می‌کنند. به همین دلیل هم بسته بندی خلاقانه یک کالا مسئول ایجاد تاثیر اولیه بر روی مشتریان است.
  • یکی از انواع روش‌های بسته بندی خلاقانه که اخیرا هم متداول شده است، آن است که محصولات را به صورت شفاف و واضح نشان دهیم.
  • مینیمالیسم هم یکی از رویکردهای بسته بندی‌های خلاقانه برای کسب و کار خانگی است که با وجود ترندهای متنوع همچنان در صدر شیوه‌های جذاب بسته بندی است.
  • در ارتباط با کسب و کار خانگی خوراکی طعم‌ها هم می‌توانند به تصویر دربیایند. طعم ترش و تند از جمله طعم‌هایی است که در آن حالت چهره با خوردن آنها تغییر می‌کند.
  • یکی دیگر از انواع روش‌های بسته بندی خلاقانه استفاده از عکس و طرح فلت است. دلیل استفاده از این طرح‌ها در سال 2021 آن است که تاکید زیادی بر روی سادگی طرح و رنگ دارد.
  • زمانی که در ارتباط با فروش یک محصول رقابت زیادی وجود دارد و یا آن محصول عمومی است، برای بسته بندی آن نیاز به کمی ساختار شکنی خواهید داشت.
  • یکی دیگر از انواع بسته بندی‌ های خلاقانه استفاده از عنصر رنگ‌های متضاد است. سیاه و سفید دو عنصری هستند که به عنوان ترند طراحی روز دنیا برای بسته بندی خلاقانه محصولات به خصوص در حوزه کسب و کار خانگی استفاده می‌شوند.
  • بر اساس طرح و یا محصولی که در یک کسب و کار خانگی تولید می‌شود، می‌توان بسته بندی را به شکلی خاص و جذاب طراحی کرد.
  • بسته بندی‌های خلاقانه معمولا بر روی بافت بسته هم تمرکز دارند. در واقع شما به عنوان فروشنده یک کسب و کار خانگی می‌توانید بر روی جنس بسته هم خلاقیت به خرج بدهید.
  • برای دیدن بسته بندی‌های خلاقانه و ایده گرفتن از آنها می‌توانید به پینترست مراجعه کنید تا با دنیایی از ایده برای خلاقیت بیشتر در بسته بندی سفارش مشتریان استفاده کنید.
  ارسال یک پاسخ

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.