اینسایت اینستاگرام چیست و چه اهمیتی برای فروشگاه شما دارد؟

0

با ظهور شبکه‌های اجتماعی شکل بسیاری از کارها از جمله ارتباطات، رفت‌وآمد و حتی خرید عوض شد. شبکه‌های اجتماعی امکان تازه‌ای فراهم کردند که می‌شد با صرف وقت و هزینه کمتر که تخصص کمتری هم نیاز داشت، سریع‌تر به مقصود رسید. این سادگی البته عیبی هم داشت و آن دسترسی همه به این شبکه‌ها و زیاد شدن رقیبان بود.

وجود ابزارهایی برای تجزیه و تحلیل در هر کدام از این شبکه‌ها به تمایز و استفاده از داده‌ها در جهت پیشرفت کمک می‌کند. اینستاگرام که حالا به یکی از مهم‌ترین ابزارهای فروش به‌خصوص برای کسب‌وکارهای کوچک تبدیل شده، قابلیت‌های زیادی برای جذب مخاطب و فروش دارد.

حضور گسترده‌ی افراد فرصتی را فراهم کرده که به رشد بیشتر کمک می‌کند اما برای این رشد نیاز است مخاطب را شناخت و نیازهایش را بهتر درک کرد. در همین نقطه اینسایت اینستاگرام به کمک می‌آید؛ ابزاری که پیچیده نیست ولی در عین حال بسیار مفید است. با اینسایت اینستاگرام بیشتر آشنا شوید:

اینستایت اینستاگرام چیست

اینسایت اینستاگرام یا insights چیست؟

اینسایت اینستاگرام ابزاری تحلیلی در اپلیکیشن اینستاگرام است که داده‌هایی از عملکرد و دموگرافی کاربران نسبت به محتوای شما را نمایش می‌دهد. این اطلاعات باعث می‌شود مقایسه‌ی داده‌ها و اندازه‌گیری کمپین‌های تبلیغاتی مختلف و چگونگی عملکرد تک‌تک پست‌ها ساده شود.

داشتن داده کمک می‌کند مخاطب را بهتر بشناسید. داده به شما می‌گوید مخاطبان چه می‌کنند، چه چیز را ترجیح می‌دهند و در یک کلام که هستند. با این داده‌ها می‌توان تصمیمات کسب‌وکاری بهتری گرفت و با داشتن داده‌ها احتمال اینکه به هدف بزنید و درست‌تر تصمیم‌گیری کنید بسیار بیشتر است.

اگر می‌خواهید به خبرنامه رایگان پادروکلاب دسترسی داشته باشید، فرم زیر را پر کنید.

  داده و تحلیل اینسایت اینستاگرام کمک می‌کند تلاش‌های بازاریابی‌تان را بسنجید تا بتوانید آنچه خوب بوده را بشناسید و تقویت کنید و آنچه مثمر ثمر نبوده را حذف کنید.

  برای استفاده از این ابزار آنالیز اینستاگرام لازم است ابتدا پروفایل معمولی را به کسب‌وکاری یا Business تبدیل کنید. در ادامه چگونگی تبدیل پروفایل معمولی به کسب‌وکاری را بخوانید.

  تحلیل داده و insights در اینستاگرام کمک می‌کنند مخاطبان را بهتر بشناسیم و نیازهایشان را درک کنیم.

  چگونه view insights را فعال کنیم؟

  • حساب فیسبوک بسازید

  پروفایل کسب‌وکاری اینستاگرام ابزارها و داده‌های بیشتری دراختیار شما قرار می‌دهد که بتوانید مخاطبان‌تان را گسترده کنید. اما برای فعال‌سازی این ابزار، لازم است حساب فیسبوک داشته باشید. از طریق حساب فیسبوک می‌توانید برای تبلیغات اینستاگرامی هزینه کنید و موارد دیگری را انجام دهید.

  بررسی اینسایت اینستاگرام

  بیشتر بخوانید: ترفندهای دیده شدن در اکسپلور اینستاگرام برای جذب مشتری

  •  برای دیدن اینسایت اینستاگرام پروفایل‌تان را از خصوصی یا private به عمومی یا public تبدیل کنید

  برای فروش بیشتر، لازم است مخاطبان بیشتری داشته باشید و برای مخاطب بیشتر لازم است بیشتر دیده شوید. به همین دلیل لازم است پیش از تغییر حساب کاربری اینستاگرام از عادی به کسب‌وکاری آن را از خصوصی به عمومی تغییر دهید. برای تغییر حساب از خصوصی به عمومی گام‌های زیر را دنبال کنید:

  گام اول: به صفحه پروفایل بروید و روی منوی سه‌خطی گوشه سمت راست بزنید.

  گام دوم: روی علامت چرخ‌دنده که مربوط به setting است بزنید.

  اینسایت اینستاگرام

  گام سوم: privacy را انتخاب کنید.

  گام چهارم: دکمه روبه‌روی حساب کاربری خصوصی یا private account را از روشن به خاموش تغییر دهید.

  اینسایت اینستاگرام
  • به صفحه setting برگردید و روی Account بزنید

  دوباره روی منوی سه‌خطی یا همبرگری بزنید و چرخ‌دنده را فشار دهید. می‌توانید از دکمه بازگشت یا back هم برای رسیدن به ستینگ استفاده کنید.

  در منوی Setting روی Account بزنید.

  روی دکمه‌ی «عوض کردن نوع کاربری» یا «Switch Account Type» بزنید و گزینه‌ی «تغییر به حساب کسب‌وکاری» یا «Switch to Business Account» را انتخاب کنید.

  بیزنس کردن اکانت اینستاگرام

  با زدن روی «تغییر به حساب کسب‌وکاری» یا «Switch to Business Account» حساب اینستاگرام‌تان کسب‌وکاری می‌شود.

  • پیام‌های اینستاگرام را برای راه‌اندازی حساب کسب‌وکاری دنبال کنید

  در این مرحله اینستاگرام از شما می خواهد جزئیاتی را درمورد حساب کاری کسب‌وکاری‌تان مشخص کنید. این اطلاعات شامل نوع کسب‌وکار، اطلاعات تماس و جزئیاتی از این دست خواهد بود. همچنین در این مرحله از شما خواسته می‌شود حساب کاربری فیسبوکی که در مرحله‌ی ۱ به لزوم آن اشاره شد را به حساب اینستاگرام متصل کنید.

  • روی «انجام شد» یا «Done» بزنید

  بعد از راه‌اندازی حساب کسب‌وکاری اینستاگرام می‌توانید ابزار آنالیز اینستاگرام را که ظاهر شده ببینید و از آن استفاده کنید. در ادامه با ما باشید تا درمورد چگونگی استفاده از اینسایت اینستاگرام بیشتر توضیح دهیم.

  چطور اینسایت اینستاگرام و تحلیل پست‌ها را ببینیم؟

  • منوی سه‌خطی یا همبرگری را باز کنید و روی insights بزنید

  برای دیدن تحلیل کلی حساب کاربری‌تان، از دیدن آنالیز حساب کاربری شروع کنید. در گوشه‌ی سمت راست بالا روی منوی همبرگری یا سه‌خطی بزنید و از فهرست insights را انتخاب کنید.

  از آنجا می‌توانید به صفحه‌ی تحلیل‌های اخیر یا «Recent Highlights» برسید. در این صفحه اطلاعاتی کلی درمورد ارتباط افراد با پروفایل‌تان مثل تعداد دنبال‌کنندگان یا فالوئرهایی که در هفته اخیر به دست آورده‌اید یا از دست داده‌اید کسب می‌کنید.

  در ادامه سراغ تحلیل‌های جزئی‌تری که می‌توانید در آن‌ها کاوش کنید می‌رویم.

  • اندازه‌گیری افرادی که به حساب‌تان آمده‌اند

  روی بخش ‌Accounts Reached بزنید. در این قسمت می‌توانید تعداد کاربران یکتایی که پست‌های اینستاگرام‌تان را دیده‌اند را متوجه شوید.

  تحلیل اینسایت اینستاگرام

  در این بخش تحلیل داده‌های زیر را می‌توانید ببینید:

  Impressions: تعداد دفعاتی که پست‌های شما دیده شده‌اند.

  Account Activity: بازدید از پروفایل، کلیک روی وبسایت و فعالیت‌هایی دیگر.

  Top Posts: پست‌هایی که بیشتری بازدید و تعامل را داشته‌اند.

  Top Stories: استوری‌هایی که بیشترین بازدید و تعامل را داشته‌اند.

  Top IGTV Videos: آی‌جی‌تی‌وی‌هایی که بیشترین بازدید و تعامل را داشته‌اند.

  برخی از این داده‌ها خود داده‌های جزئی‌تری دارند که با زدن روی آن‌ها می‌توان داده‌های جزئی‌تر را هم دید.

  • بازدیدها از صفحه و دنبال‌کنندگان‌تان را رصد کنید

  در صفحه Accounts Reached پایین بخش Account Activity می‌توانید بخش بازدیدها از صفحه یا Profile Visits را ببینید.

  بخش بازدید از صفحه نمایانگر تعداد دفعاتی است که اکانت شما دیده شده است.

  • تعداد کلیک‌ها روی وبسایت را ببینید

  کلیک روی وب‌سایت یا Website Taps را می‌توانید زیر بخش Account Activity ببینید. این بخش نشانگر تعداد دفعاتی است که لینک موجود در حساب اینستاگرام تجاری‌تان کلیک شده است.

  • تعامل با محتوا را رصد کنید

  به بخش Recent Highlights برگردید و روی Content Interactions بزنید. در ادامه به صفحه‌ای می‌رسید که با عدد و رقم نشان می‌دهد محتوای شما چقدر در درگیر کردن مخاطب و تعامل او موفق بوده است.

  لایک یا Likes به‌خودی خود مشخص است و تعداد کاربرانی را نشان می‌دهد که پست شما را لایک کرده‌اند یا پسندیده‌اند. نظرات یا Comments هم تعداد نظراتی که پای پست‌تان درج شده را نشان می‌دهد. ذخیره شده‌ها یا Saves نشان می‌دهد چه تعداد کاربر یکتا پست شما را ذخیره کرده‌اند تا بعد به آن دسترسی داشته باشند.

  بررسی اینسایت اینستاگرام
  • دنبال‌کنندگان یا Followers را رصد کنید

  به بخش Recent Highlights برگردید و روی کل دنبال‌کنندگان یا Total Followers بزنید. در این قسمت به بخش Follower Breakdown می‌رسید.

  این صفحه تعداد دنبال‌کنندگانی که در هفته‌ی اخیر به دست آورده‌اید یا از دست داده‌اید را نشان می‌دهد. همچنین در این بخش می‌توانید روزهایی که مخاطبان بیشتری به صفحه‌تان سر می‌زنند را ببینید و برای برنامه‌ریزی پست‌ها استفاده کنید.

  • فعالیت‌های انجام شده روی پست‌ها را ببینید

  برای دیدن اینسایت اینستاگرام روی پستی خاص، ابتدا به صفحه پروفایلتان بروید. روی پستی که می‌خواهید داده‌هایش را ببینید بروید و دکمه‌ی View Insights پایین عکس بزنید.

  این تحلیل‌ها نشان می‌دهد کاربران چه فعالیت‌هایی مرتبط با پست شما داشته‌اند فعالیت‌هایی از قبیل دیدن پروفایل یا کلیک روی وب‌سایتی که به آن لینک داده‌اید از آن دست هستند.

  تحلیل اینسایت اینستاگرام
  • روی Discovey بزنید تا ببینید نمایش پست به چه شکل است

  در این بخش می‌توانید ببینید مخاطبان به چه طریقی پست شما را دیده‌اند، اهمیت این بخش از آنجا است که می‌توان دید کسانی که شما را دنبال نمی‌کنند از چه طریقی پست شما را دیده‌اند.

  اعداد این قسمت شامل تعداد دفعاتی است که کاربران از طریق سرچ، حساب کاربری، هشتگ یا مواردی از این دست به پست شما رسیده‌اند.

  در این بخش می‌توانید تعداد کاربران یکتایی که پست شما را دیده‌اند را هم ببینید.

  برای تبدیل اکانت معمولی به اکانت کسب‌وکاری ابتدا لازم است حسابتان را عمومی یا پابلیک کنید.

  تحلیل اینسایت اینستاگرام از استوری‌ها

  کاربران اینستاگرامی که حساب کاربری کسب‌وکاری دارند می‌توانند تحلیل‌های مرتبط با استوری‌ها را هم ببینند.

  برای دیدن تحلیل‌های استوری، به بخش Insights برگردید و روی بخش Content You Shared یا محتوایی که منتشر کرده‌اید بروید و روی صفحه Recent Highlights بزنید.

  صفحه را پایین‌تر بروید تا به بخش استوری‌ها یا Stories برسید. در این بخش می‌توانید داده‌های مربوط به استوری را البته تا زمانی که منقضی نشده‌اند و هنوز در صفحه نمایش داده می‌شوند را ببینید. در ادامه سراغ تحلیل‌های تخصصی‌تری که می‌توانید از این داده‌های مرتبط با استوری به دست بیاورید می‌رویم:

  تحلیل اینسایت اینستاگرام و داده‌های استوری

  در این بخش ابزار آنالیز اینستاگرام و داده‌هایی که به دست می‌دهد را تخصصی‌تر بررسی می‌کنیم:

  Impressions

  این ابزار تعداد دفعاتی که استوری شما دیده شده را نشان می‌دهد.

  زمان مشاهده‌ی این تحلیل‌ها به خاطر داشته باشید می‌توانید تصاویر و ویدئوهای متعددی به استوری‌ اضافه کنید و تحلیل هریک را جداگانه ببینید.

  همچنین به یاد داشته باشید درصورتی که کاربری بیش از یک بار استوری‌های شما را ببیند همان یک بار ثبت می‌شود.

  تعداد نمایش پست اینستاگرام

  Reach

  این عدد نشانگر کاربران یکتایی است که استوری‌تان را دیده‌اند.

  Taps Forward

  این نشانگر دفعاتی است که کاربران روی استوری بعدی زده‌اند تا استوری فعلی را رد کنند.

  Taps Back

  این نشانگر دفعاتی است که کاربری به عقب می‌زند تا استوری‌های قبلی را تماشا کند.

  Replies

  این بخش نشانگر دفعاتی است که پیامی از طریق پاسخ به استوری برای شما ارسال شده است.

  Exits

  تحلیل‌های این بخش دفعاتی را نشان می‌دهد که کاربران بخش استوری را ترک‌ کرده‌اند و به صفحه‌ی اصلی بازگشته‌اند.

  اندازه‌گیری تاثیر از طریق اینسایت اینستاگرام حالا که تمام مراحل تحلیل اینسایت اینستاگرام را طی کرده‌اید می‌توانید داده‌های اکانت کسب‌وکارتان را تحلیل کنید تا بفهمید کدام پست‌ها برای مخاطبان سودمند بوده و کدام یک نبوده.

  این کار کمک می‌کند برای آینده برنامه‌ریزی درست‌تر و دقیق‌تری داشته باشید و بتوانید محتوایی تولید کنید که افراد بیشتری جذب کند و بازه‌ی مخاطبان‌تان گسترده‌تر شود.

  ابزارهای آنالیز اینستاگرام برای پست‌ها و استوری‌ها کمک می‌کند مخاطبان هر دو نوع از انتشار محتوا را بشناسید و بتوانید محتوای مناسبی تولید کنید.

  آمار و ارقام درمورد اینستاگرام

  اهمیت شبکه‌های اجتماعی به‌خصوص اینستاگرام بر هیچ فرد و کسب‌وکاری پوشیده نیست. رشد روزافزون کاربران و امکانات منحصربه‌فرد این شبکه‌ها امکان‌های تازه‌ای ایجاد کرده و دریچه‌های جدید گشوده است. اما شاید قبل از دیدن آمار و ارقامی درمورد اینستاگرام درک درستی از اهمیت این شبکه نداشته باشیم و به کارگیری اینسایت اینستاگرام را چندان جدی نگیریم. در ادامه اطلاعاتی درمورد اینستاگرام، این شبکه پرطرفدار بخوانید و بیشتر با آن آشنا شوید:

  • کاربران فعال اینستاگرام در ماه: اینستاگرام ۱ میلیارد کاربر فعال در ماه دارد که به صورت جهانی از اپلیکیشن استفاده می‌کنند.
  • کاربران فعال اینستاگرام در روز: اینستاگرام ۵۰۰ میلیون کاربر فعال روزانه دارد که از طریق اپلیکیشن از اینستاگرام استفاده می‌کنند.
  • اینستاگرام به عنوان ششمین شبکه‌ی اجتماعی پرطرفدار براساس تعداد کاربر شناخته شده است؛ تعداد کاربران اینستاگرام حالا حدودا به ۱.۰۸۲ میلیارد نفر می‌رسد. اپلیکیشن‌هایی که مقام اول تا پنجم را به خود اختصاص داده‌اند فیسبوک با ۲.۷ میلیارد کاربر، یوتیوب با ۲ میلیارد کاربر، واتس‌اپ با ۲ میلیارد کاربر، مسنجر با ۱.۳ میلیارد کاربر و وی‌چت با ۱.۲ میلیارد کاربر است.
  • در دنیا ۴.۱۸ میلیارد نفر از کاربران فعال اینترنت هستند و از این تعداد ۲۳.۹۲٪ ماهانه به اینستاگرام سر می‌زنند. این رقم معادل ساکنان اروپا و آمریکای شمالی باهم است.
  • اینستاگرام پرطرفدارترین شبکه‌ی اجتماعی در آمریکا است و ۱۲۰ میلیون کاربر دارد، کشورهایی که از اینستاگرام استقبال زیادی کرده‌اند بعد از آمریکا به ترتیب شامل هند با ۸۰ میلیون کاربر، برزیل با ۷۷ میلیون کاربر، اندونزی با ۶۳ میلیون کاربر و روسیه با ۴۴ میلیون کاربر است.
  • افراد روزانه به طور متوسط ۲۸ دقیقه وقت در اینستاگرام صرف می‌کنند. کاربران زیر ۲۵ سال معمولا روزانه ۳۲ دقیقه در اینستاگرام صرف می‌کنند و کاربران بالای ۲۵ سال حدود ۲۴ دقیقه.
  • کریستیانو رونالدو پرمخاطب‌ترین اکانت اینفلوئنسر است که ۲۲٪ کاربران کل اینستاگرام او را دنبال می‌کنند.
  • بین سپتامبر ۲۰۱۷ تا ژوئن ۲۰۱۸ اینستاگرام رشد بی‌سابقه‌ای را تجربه کرد و حدود ۲۰۰ میلیون عضو جدید به این شبکه اضافه شدند.
  • زنان اینسایت اینستاگرام نشان می‍دهد زنان بیشتر طرفدار اینستاگرام هستند و به طور کلی در سطح جهان، ۵۰.۹٪ کاربران اینستاگرام را زنان و ۴۹.۱٪ را مردان تشکیل می‌دهند.

  بیشتر بخوانید: آموزش کامل تنظیمات Igtv اینستاگرام برای فروشگاه‌ها

  کوتاه درمورد اینسایت اینستاگرام

  • اینسایت اینستاگرام ابزاری تحلیلی در اپلیکیشن اینستاگرام است که داده‌هایی از عملکرد و دموگرافی کاربران نسبت به محتوای شما را نمایش می‌دهد.
  • برای استفاده از این ابزار آنالیز اینستاگرام لازم است ابتدا پروفایل معمولی را به کسب‌وکاری یا Business تبدیل کنید.
  • در صفحه «Recent Highlights» اطلاعاتی کلی درمورد ارتباط افراد با پروفایل‌تان مثل تعداد دنبال‌کنندگان یا فالوئرهایی که در هفته اخیر به دست آورده‌اید یا از دست داده‌اید کسب می‌کنید.
  • کاربران اینستاگرامی که حساب کاربری کسب‌وکاری دارند می‌توانند تحلیل‌های مرتبط با استوری‌ها را هم ببینند.
  • با  داده‌های اکانت کسب‌وکارتان را تحلیل کنید تا بفهمید کدام پست‌ها برای مخاطبان سودمند بوده و کدام یک نبوده. این کار کمک می‌کند برای آینده برنامه‌ریزی درست‌تر و دقیق‌تری داشته باشید و بتوانید محتوایی تولید کنید که افراد بیشتری جذب کند و بازه‌ی مخاطبان‌تان گسترده‌تر شود.
  • با تحلیل اینسایت اینستاگرام می‌توانید مخاطبان و نیازهایشان را بهتر بشناسید و در راستای رفع این نیازها برنامه‌ریزی کنید.
  • اینستاگرام به عنوان ششمین شبکه‌ی اجتماعی پرطرفدار براساس تعداد کاربر شناخته شده است.
  • افراد روزانه به طور متوسط ۲۸ دقیقه وقت در اینستاگرام صرف می‌کنند.
  • زنان بیشتر طرفدار اینستاگرام هستند و به طور کلی در سطح جهان، ۵۰.۹٪ کاربران اینستاگرام را زنان و ۴۹.۱٪ را مردان تشکیل می‌دهند.

  ارسال یک پاسخ

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.