روش ارسال سفارش کالا و 5 نکته مرتبط به آن

0

امروزه با گسترش اینترنت، خریدهای آنلاین و غیر حضوری به دلیل مزایای فراوانی که برای مشتری و فروشنده دارند توسعه فراوانی پیدا کرده است. بنابراین ارسال کالا برای خریداران و روش های ارسال سفارش که به این منظور استفاده می شود مورد توجه قرار گرفته است. در واقع در خرید مجازی یکی از چالش هایی که  صاحبان فروشگاه های مجازی با آن روبرو هستند روش ارسال سفارش برای خریداران است.

روش های فراوانی برای ارسال کالاهای خریداری شده از فروشگاه های اینترنتی برای خریداران وجود دارد. صاحبان فروشگاه های مجازی تمایل دارند که از روشی استفاده کنند که کالا هر چه سریعتر به دست مشتری برسد زیرا تحویل سریع کالا به مشتری، رضایت مشتری را در پی دارد و رضایت مشتری  از خرید مجازی خود می تواند کسب و کار آنها را رونق بخشد.

از موارد مهم دیگری که در ارسال کالا مورد توجه قرار می گیرد، هزینه ارسال سفارش است. اگرچه در بیشتر فروشگاه های مجازی هزینه ارسال کالای خریداری شده از این فروشگاه ها بر عهده مشتری است اما با این حال هم فروشنده و هم خریدار تمایل دارند که  از روشی استفاده کنند که هزینه ارسال کمتری داشته باشد. خریدار از آن جهت که خرید ارزان تری داشته باشد و فروشنده از آن جهت که هزینه تمام شده کالا کمتر باشد تا بتواند مشتریان بیشتری جذب کند. ما در این مقاله قصد داریم تا روش های ارسال کالا و نحوه ارسال آن را برای شما شرح دهیم. 

نحوه ارسال سفارشات در فروشگاه های مجازی

فروشگاه های مجازی معمولاً از چندین روش برای ارسال سفارشات مشتری  استفاده می کنند .این فروشگاه ها به این دلیل از چندین روش استفاده می‌کنند تا خریداران بتوانند با سلیقه و نظر خود و همچنین با توجه به بودجه ای که برای آین کار در نظر دارند یک روش را انتخاب کنند. اکنون روش ارسال سفارش را برایتان شرح می دهیم.

ارسال سفارش کالا به وسیله پست همراه با پرداخت درب منزل

به دلیل کلاهبرداری های فراوانی که در خریدهای آنلاین صورت گرفته، اعتماد مردم به فروشگاه های مجازی و خرید آنلاین کاهش پیدا کرده به همین جهت مشتریان در خرید مجازی دوست دارند از روشی برای ارسال سفارشات خود بهره ببرند که از ارسال کالا مطمئن باشند. از این رو یکی از روش های مورد علاقه خریداران جهت ارسال کالاهای خریداری شده از فروشگاه‌های مجازی ارسال کالا به وسیله پست همراه با پرداخت درب منزل است.

استفاده از این روش ارسال سفارش توسط فروشگاه های مجازی می تواند باعث جذب مشتریانی شود که اعتماد چندانی به خرید های آنلاین ندارند. همچنین خریداران با استفاده از این روش ارسال سفارش می توانند با خیالی آسوده از فروشگاه های مجازی خرید کنند.

برای اینکه فروشگاهی بتواند از این روش جهت ارسال سفارشات خود استفاده کند باید با اداره پست قرارداد ببندد. مدت زمان قرارداد بین مدیر فروشگاه و اداره پست معمولاً یک ساله است و در هفته دو مرتبه مبالغ دریافتی از مشتریان برای مدیر فروشگاه توسط اداره پست واریز خواهد شد. هنگام استفاده از این روش ارسال، اداره پست از خدماتی نظیر پست پیشتاز، پیک موتوری و پست سفارشی برای ارسال کالا به مشتریان فروشگاه مجازی استفاده می کند.

 • ارسال از طریق پست

این روش از دیرباز برای ارسال کالا مورد استفاده قرار می گرفت. در این روش ارسال سفارش وزن کالا بسیار مهم است؛ زیرا  هزینه ارسال کالا  با توجه به وزن کالا در نظر گرفته می شود. فروشگاه های مجازی که از این روش برای ارسال کالاهای خود استفاده می کنند پیش از ارسال کالا هزینه آن را از خریداران دریافت کرده اند. خیلی از صاحبان فروشگاه های مجازی تمایل دارند که از این روش استفاده کنند زیرا در این روش برخلاف روش پرداخت درب منزل بهای کالاها خیلی سریعتر به دستشان می رسد. همچنین نیازی به قرار داد بستن با اداره پست ندارند و از چالش های قرار داد با اداره پست به دور هستند.   

مدت زمانی که در این روش طول می کشد تا کالا به دست مشتری رسد متفاوت است. این مدت زمان بسته به محل زندگی مشتری است. در صورتی که  خریدار در مراکز استان ها سکونت داشته باشد ظرف ۲۴ ساعت کالا به دست او می رسد. در غیر این صورت معمولاً تا ۳ روز کاری طول میکشد تا کالا به دست خریدار برسد. هنگام استفاده از روش ارسال سفارش از طریق پست می توان از انواع مختلف آن استفاده کرد که هر یک را توضیح می‌دهیم.

انواع روش‌های تحویل سفارش

سفارشات معمولا به سه دسته تحویل در تهران، تحویل در شهرستان و تحویل در خارج از کشور تقسیم می‌شوند.

ارسال سفارش در شهر تهران

سفارش‌هایی که مربوط به شهر تهران هستند، از دو حالت خارج نیستند. یا از شهرستان به تهران ارسال می‌شوند یا ارسال تهران به تهران هستند. برای ارسال تهران به تهران می‌توانید از افزونه حمل و نقل ووکامرس پادروپین استفاده کنید و سفارش خود را در کمتر از 24 ساعت به دست مشتری برسانید. پادروپین برای ارسال در تهران از شرکت‌های پستی مختلف از جمله اکوپیک استفاده می‌کند.

ارسال سفارش به شهرستان

ارسال سفارش به شهرستان بستگی به عوامل مختلفی از جمله مبدا و مقصد دارد. یکی دیگر از عواملی که روی زمان ارسال شما تاثیرگذار است، انتخاب شرکت پستی است. شما در پادروپین می‌توانید به خدمات شرکت‌های پستی مختلف دسترسی داشته باشید و هرکدام که برای شما مفیدتر است، انتخاب کنید.

ارسال به خارج از کشور

ارسال کالا به خارج از کشور قوانین مخصوص به خود را دارد. در سال‌های اخیر با افزایش تعداد شرکت‌های پستی خصوصی، گزینه‌های بیشتری پیش روی فرستندگان کالاست تا هرچیزی که می‌خواهند را به خارج از کشور بفرستند. برای اطلاع از روش‌ها و قوانین ارسال به خارج از کشور، می‌توانید مقاله زیر را مطالعه کنید.

بیشتر بخوانید: ارسال کالا به خارج از کشور

تفاوت شرکت های ارسال کالا

در ایران در کنار شرکت ملی پست، شرکت‌های پست خصوصی فراوانی مشغول به کار هستند که هرکدام با خدمات ویژه‌ای که ارائه می‌کنند به نحوی بازار را در دست گرفته‌اند. برای اطلاع از تعرفه‌ها و قوانین این شرکت‌ها می‌توانید مقاله زیر را مطالعه کنید.

بیشتر بخوانید: انواع شرکت‌های ارسال کالا در ایران

انواع روش های ارسال سفارشات به وسیله پست

برای ارسال سفارشات از طریق پست روش های متعددی وجود دارد که می توان با توجه به میزان اهمیت سرعت ارسال بسته پستی و یا اهمیت هزینه ارسال محصول یکی از آین روش ها را برگزید. هر یک از این روش ها مزایا و ویژگی های خاص خود را دارند که می تواند هزینه پستی را افزایش دهد. اکنون تعدادی از روش های پستی را برایتان شرح می دهیم.

 • پست سفارشی

این روش ارسال پستی بسیار رایج تر از سایر روش های دیگر است. هنگام استفاده از این روش  مدتی که محصول طول می کشد تا به دست خریدار برسد حدودا ۵ الی ۷ روز کاری است. اگرچه هنگام استفاده از این روش نسبت به سایر روش ها  مدت زمان بیشتری طول می کشد تا بسته پستی به مقصد برسد اما این روش هزینه کمتری نسبت به سایر روش ها دارد که می تواند از مزایای استفاده از آن باشد. لازم به ذکر است که نهایتا وزن بسته ارسالی برای استفاده از این روش باید ۴۰ کیلوگرم باشد.

 • پست پیشتاز

پست پیشتاز یکی از انواع روش های ارسال پستی است که هنگام استفاده از آن  معمولاً ۲۴ الی ۷۲ ساعت طول می کشد  تا بسته پستی به مقصد برسد.   اگرچه سرعت ارسال بسته پستی در این روش بسیار سریعتر از روش پست سفارشی است اما باید گفت هزینه آن نیز نسبت به روش پست سفارشی بیشتر است. از معایب استفاده از این روش نسبت به  روش پست سفارشی این است که در این روش نهایتاً می توان بسته های پستی با وزن ۲۵ کیلوگرم را ارسال کرد.

 • پست ویژه

در این روش ارسال سفارش، در صورتی که سرعت ارسال بسته پستی برای تحویل گیرنده مهم تر از  هزینه ارسال آن باشد. در این صورت می توان از پست ویژه استفاده کرد. سرعت ارسال بسته پستی در روش پست ویژه از سایر روش ها بسیار بالاتر است. هنگام استفاده از این سرویس، بسته پستی در کمتر از ۲۴ ساعت به دست خریدار می رسد. در صورتی که شخصی از این روش پستی استفاده کند و پست نتواند در زمان تعیین شده بسته پستی را به دست خریدار برساند اداره پست موظف به پرداخت غرامت است.

 • پست بین الملل

هنگامی که فردی قصد ارسال کالا به کشورهای خارجی را داشته باشد می تواند از این روش استفاده کند. هنگام استفاده از این روش هم ارسال  بسته های کوچک و یا نامه ها امکان پذیر است و هم برای بسته های بزرگتر و ارزشمند تر می توان از این روش استفاده کرد.  از ویژگی های این روش پستی می توان به امکان بیمه کردن مرسوله، بسته بندی مناسب مرسوله توسط شرکت پستی ارائه‌دهنده خدمات و انجام امور مرتبط با گمرک توسط اداره پست اشاره کرد.

 • پست رستانت

گاهی اوقات سفارشات خرید از طرف توریست ها یا مسافران انجام می گیرد. به دلیل اینکه آن ها آدرس مشخص و ثابتی ندارند این خریداران از فروشندگان تقاضا می کنند که بسته پستی آنها را به نزدیکترین دفاتر پستی در مقصد ارسال نمایند.  سپس خریدار به دفاتر پستی مراجعه می کند و بسته پستی خود را پس از  نشان دادن مدارک شناسایی از دفاتر پستی تحویل می گیرد. این روش ارسال پستی را پست رستانت گویند.

لازم به ذکر است که مدت نگهداری بسته پستی  توسط دفاتر پستی هنگام استفاده از این روش دو ماه است. در صورتی که  صاحب بسته طی این مدت برای دریافت بسته اقدام نکند بسته پستی به محل مبدا بر گشت خواهد خورد. 

 • ارسال سفارشات از طریق اتوبوس

در این روش ارسال سفارش، گاهی اوقات به دلیل محدودیت هایی که در ارسال های پستی وجود دارد یا بنابر درخواستی که مشتری از صاحبان فروشگاه های مجازی مبنی بر ارسال کالا با اتوبوس دارند نمی توان از پست برای ارسال کالا استفاده کرد.  در این هنگام افراد از روش ارسال سفارش توسط اتوبوس استفاده می کنند.  مدت زمانی که طول میکشد تا هنگام استفاده از این روش کالا به دست خریدار برسد بستگی به میزان مسافت بین مبدا و مقصد دارد.  برای کالاهایی که وزن آنها بالا است هزینه استفاده از این روش بسیار مقرون به صرفه تر از  روش ارسال پستی است.

 • پیک موتوری و یا باربری درون شهری

استفاده از این روش ارسال سفارش زمانی مناسب و مقرون به صرفه است که  مسافت بین مبدا و مقصد کالا بسیار کم باشد و  جابجایی درون شهری باشد. استفاده از این روش اصلا برای مسافت های طولانی کارایی ندارد. بنابر حجم و وزن کالای ارسالی می توان از پیک موتوری و یا شرکت های باربری درون شهری استفاده کرد . برای کالاهایی باحجم و وزن کمتر باید از پیک موتوری و برای کالاهای حجیم تر و سنگین تر باید از شرکت های باربری استفاده کرد.

 • استفاده از روش حمل و نقل هوایی جهت ارسال کالا

 یک روش ارسال سفارش برای کالاهایی که باید بسیار سریع به مقصد برسند روش ارسال هوایی است. هنگام استفاده از این روش وزن کالای ارسالی تعیین کننده میزان هزینه استفاده از این روش است. استفاده از این روش هم برای جابجایی و انتقال کالا در داخل کشور کارایی دارد و هم جهت انتقال کالا به خارج از کشور می توان از این روش استفاده کرد. از نکاتی که جهت استفاده از این روش باید مورد توجه قرار گیرد این است که هنگامی که کالا به فرودگاه مقصد می رسد تحویل گیرنده باید در فرودگاه حاضر باشد.

از مزایای استفاده از این روش می توان به سرعت ارسال بالای آن اشاره کرد. اگرچه هزینه ارسال هنگام استفاده از این روش از روش های دیگر بیشتر است،  اما سرعت ارسال در این روش به خصوص در مورد مسافت های طولانی مانند مسافت بین دو کشور با روش های دیگر قابل مقایسه نیست.

 این روش ارسال سفارش نیز دو نوع دارد که هر یک را توضیح خواهیم داد.

 • روش کارگو

در صورتی که برای انتقال و جابجایی کالاها از هواپیماهای باربری و غیر مسافربری استفاده شود به آن کارگو می گویند.  روش کارگو بیشتر جهت واردات و صادرات کالا استفاده می شود. این روش ارسال سفارش به حدی اهمیت دارد که بدون استفاده از آن امکان واردات و یا صادرات برخی از کالاها مانند داروها و یا مواد غذایی که باید هر چه سریع‌تر وارد بازار فروش شوند وجود ندارد. گاهی استفاده از این روش ارسال جنبه حیاتی دارد. برای مثال هنگام انتقال اعضای اهدایی برای نجات جان یک فرد باید از این روش ارسال استفاده کرد.

لازم به ذکر است که استفاده از کارگو برای هر کالایی مقدور و جایز نیست. کشورها در این مورد قوانین خاص و محدود کننده ای دارند که مخصوص خودشان است و ممکن است قوانین بین المللی نباشد. برای مثال کشور چین اجازه ارسال کالا هایی که در آنها از باتری استفاده شده را توسط ارسال هوایی نمی دهد. سرعت حمل هوایی به اندازه ای بالا است که نمی توان با استفاده از هیچ روش دیگری با این سرعت کالا ها را ارسال کرد.

 • روش فریت

همانطور که می دانید هر فردی که با هواپیما سفر می کند مقدار بار محدودی را می تواند به همراه خود داشته باشد. در صورتی که بار مسافران بیش از حد مجاز باشد باید آن را از طریق روش فریت ارسال کنند این روش مانند روش کار گو جهت تجارت کارایی چندانی ندارد.

این روش بیشتر برای افرادی کارایی دارد که قصد دارند سفری طولانی داشته باشند و باید وسایل مورد نیاز خود را با خود داشته باشند و یا افرادی که به جهت مهاجرت مجبورند بار بیشتر از حد معمول همراه خود جابجا کنند. این افراد برای ارسال کالای خود از روش فریت استفاده می کنند. انتقال و جابجایی کالا در این روش کمی بیشتر از کارگو طول می کشد معمولاً این مدت کمتر از یک هفته است.

 • پست تلفنی ۱۹۳

یکی از روش های ارسال کالا استفاده از پست تلفنی ۱۹۳ است. این روش ارسال سفارش جهت ارسال کالا به مسافت های نزدیک و اصلاحا جابه جایی های درون شهری مورد استفاده قرار می گیرد و برای مسافت های طولانی کاربرد ندارد. در این روش شخصی که قصد ارسال کالا را دارد در هر مکانی که باشد با تلفن ۱۹۳ تماس حاصل می‌کند سپس مامور پست به آدرس ارسال کننده مراجعه کرده و بسته را جهت انتقال به مقصد تحویل می گیرد و در کمتر از ۹۰ دقیقه به مقصد مورد نظر می رساند.

از این روش ارسال سفارش تنها می توان از ساعت ۸ صبح تا ۸ شب استفاده کرد. این روش ارسال سفارش در واقع جایگزینی برای استفاده از پیک های موتوری است. هزینه ارسال کالا هنگام استفاده از این روش جهت ارسال کالا کمتر از پیک موتوری است. مزیت استفاده از این روش جهت ارسال سفارش این است که برای استفاده از خدمات پستی نیازی به مراجعه به دفاتر پستی نیست.

اگر می‌خواهید به خبرنامه رایگان پادروکلاب دسترسی داشته باشید، فرم زیر را پر کنید.

  جدیدترین سرویس دهندگان جهت ارسال کالا

  برخی از شرکت های سرویس دهنده وجود دارند که خدماتی جهت انتقال و جابه جایی کالا به کاربران خود ارائه می دهند این شرکت ها بسته به میزان مسافت بین مبدا و مقصد بسته ارسالی و همچنین وزن بسته ارسالی و … میزان هزینه های متفاوتی جهت ارسال کالا دریافت می کنند. از معایب استفاده از خدمات این سرویس دهندگان این است که هزینه استفاده از خدمات آن ها دایما در حال تغییر است و ثابت نیست. برخی از این سرویس دهندگان از قرار زیر هستند.

  پادروپین

  پادروپین یک سرویس جدید است که شما می‌توانید خدمات پستی را در پلتفرم پادرو مقایسه و بهترین گزینه را انتخاب کنید.

  برای ارسال سفارشات، نیازی به رفتن به اداره پست نخواهد بود. شما چه یک بسته داشته باشید و چه ده‌ها بسته، مامور پادرو یا شرکت پستی، بسته‌ها را از شما تحویل خواهند گرفت و به آدرس مورد نظر شما ارسال خواهند کرد و با این‌کار در زمان و هزینه خود صرفه‌جویی خواهید کرد. افزونه حمل و نقل وردپرس پادروپین به شما کمک می‌کند به خدمات مختلفی از جمله پیگیری سفارش یا انتخاب خدمات پستی دسترسی داشته باشید.

  پس از ارسال بسته‌ها هم شما و هم مشتریان‌تان می‌توانید وضعیت سفارش را به صورت آنلاین پیگیری کنید. از این رو، دیگر پیام‌هایی از قبیل “بسته چه زمانی به دست ما می‌رسد” یا “سفارش پست شده است یا خیر؟” نخواهید داشت. برای پیگیری کد مرسوله پستی می‌توانید از پادرو استفاده کنید.

  پادروپین دارای پشتیبان اختصاصی میان شما و شرکت‌های پستی است و تمامی امور مربوط به ارسال بسته‌ها و مشکلات احتمالی را پیگیری می‌کند. این امر موجب صرفه‌جویی در زمان و هزینه نیروی انسانی مربوط به کسب‌وکار شما می‌شود.

  کلام آخر

  در این مقاله روش ارسال سفارش برای شما شرح داده شد. روش های ارسال کالا و هزینه ی آن ها می تواند تاثیرات بسیار زیادی در جلب رضایت مشتریان هنگام خریدهای مجازی داشته باشد. امیدواریم که با اطلاعاتی که در این رابطه در اختیار شما قرار دادیم توانسته باشیم شما را جهت انتخاب بهترین روش ارسال سفارش یاری کنیم و قدمی هر چند کوچک در افزایش آگاهی افراد جامعه بر داشته باشیم.

  منبع: getcircuit

  ارسال یک پاسخ

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.