۱۰ ترفند مهم که برای سئوی فروشگاه اینترنتی به آن‌ نیاز دارید

۱۰ ترفند مهم که برای سئوی فروشگاه اینترنتی به آن‌ نیاز دارید

0

بسیاری از افرادی که فروشگاه اینترنتی و وب‌سایت خود را راه‌اندازی کرده‌اند این پرسش را مطرح می‌کنند که چرا فروش نداریم؟ مگر قرار نبود از طریق وب‌سایت فروش خوبی داشته باشیم؟ چرا حتی یک مشتری نداریم؟

در این مطلب به ارزیابی پروسۀ سئوی فروشگاه اینترنتی می‌پردازیم و تأثیر محرک و فوق‌العاده عالی آن را در فروش ارزیابی می‌کنیم.

ترفندهای سئوی فروشگاه اینترنتی

پس از ورود یک کاربر به وب‌سایت خود تنها ۷ ثانیه زمان دارید تا او را به سایت خود جذب کنید. به کمک سئوی فروشگاه اینترنتی خوانایی و جذابیت وب‌سایت خود را برای افزایش ترافیک سایت بالا ببرید.

سئوی فروشگاه اینترنتی چیست؟

افرادی هستند که هنوز دو هفته از راه‌اندازی وب‌سایتشان نگذشته شکایت می‌کنند که چرا از طریق سایت فروش ندارند و نمی‌توانند مثل فروشگاه‌های اینترنتی مانند دیجی کالا فروش داشته باشند. بعد که از آن‌ها می‌پرسیم آیا روی سئوی فروشگاه اینترنتی کار کرده‌اند پاسخی ارائه نمی‌دهند.

اگر در حال مطالعۀ این مقاله هستید حتماً تا حدودی با مضمون سئو و بهینه سازی سایت برای موتور جستجو آشنا هستید. بهبود سئوی سایت فروشگاهی یکی از مهم‌ترین اصول یک سایت موفق است که هم برای کسانی که از قبل سایت دارند و هم برای کسانی که قصد راه‌اندازی سایت فروشگاهی دارند بسیار مهم است.

واژۀ سئو که مخفف شدۀ کلمۀ seo از عبارت Search Engine Optimization است که به معنی بهینه سازی موتور جست‌وجو می‌باشد. سئو شامل ترفندها و تکنیک‌هایی است که به دیده شدن وب‌سایت شما در صفحات جست‌وجو کمک می‌کند.

به وسیلۀ این تکنیک‌ها وب‌سایت شما بیشتر دیده می‌شود و ترافیک آن افزایش پیدا می‌کند. هرچقدر رتبۀ سایت شما بالاتر باشد یعنی سایت دارای سئوی قوی‌تر و بهینه‌تری است که بهتر دیده می‌شود و دارای رتبۀ بالاتری است.

متأسفانه سئو به یکی از موضوعاتی تبدیل شده است که همه فکر می‌کنند آن را می‌دانند و با تکنیک‌های آن آشنا هستند. اما اگر قصد دارید در این مسیر به نتایج دقیقی دست پیدا کنید به مرجعی مفید نیاز دارید که سوءتفاهمات موجود در رابطه با این موضوع را از بین ببرد.

سئوی فروشگاه آنلاین

سئوی فروشگاه اینترنتی باعث می‌شود رتبۀ وب‌سایت شما در موتور جست‌وجوی گوگل بالاتر باشد. این یعنی نرخ کلیک بیشتر و در نتیجه فروش بیشتر و درآمد بیشتر.

کاربرد سئوی فروشگاه اینترنتی چیست؟

کسب‌وکارهای آنلاین زیادی وجود دارد که درآمد آن‌ها از طریق وب‌سایت است. حتی بسیاری از فروشگاه‌های باسابقه نیز به کمک فروش آنلاین درآمد بیشتری در مقایسه با هزینه‌هایی که برای فروش حضوری و سنتی پرداخت کرده‌اند، داشتند.

این عوامل سبب شده فروشگاه‌های آنلاین به دنبال راهکارهای عملی باشند تا کاربری وب‌سایت و در نتیجه فروش بیشتری را تجربه کنند. سئوی فروشگاه اینترنتی یکی از راهکارهای توصیه شده برای ارتقاء سطح فروش و پرسونای برندینگ است. در ادامه کاربردهای دقیق سئوی فروشگاه اینترنتی را توضیح داده‌ایم.

امروزه دیگر اهمیت بهینه سازی سایت برای موتور جستجو بر کسی پوشیده نیست و هرکسی که وب‌سایتی برای کسب و کار خود راه‌اندازی کرده به اهمیت آن آگاه است.

وب‌سایت‌های خبری، آموزشی و سایر محتوا مهم‌ترین منبع درآمد آن‌ها از طریق وب‌سایت به‌واسطۀ تبلیغات است اما درآمد یک وب‌سایت فروشگاهی به‌واسطۀ فروش محصولاتی است که از طریق سایت انجام می‌شود. پس بهینه سازی سایت برای موتور جستجو برای وب‌سایت‌های فروشگاهی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

امروزه حدود ۴۴ درصد مردم حداقل یک‌بار از طریق آنلاین شاپ‌ها اقدام به خرید کرده‌اند و قطعاً در بازۀ زمانی بسیار کمی با آینده این عدد بسیار پیشرفت خواهد. این آمار نشان می‌دهد که رتبۀ وب‌سایت شما در صفحات جست‌وجو چقدر بااهمیت است.

اگر وب‌سایت شما شامل تعداد زیادی از محصولات متنوع است، سئوی سایت فروشگاهی از اهمیت بیشتری برخوردار می‌شود. امروزه مردم بیشتر از اینکه از طریق تبلیغات جذب محصولات شوند به مقالات و موضوعاتی که پیرامون محصولات جدید ارائه می‌شود، توجه می‌کنند. پس وب‌سایتی که دارای محصولات متنوع همراه با محتوای کاربرپسند باشد بیش از هر تبلیغی می‌تواند تأثیرگذاری‌های خارق‌العاده داشته باشد.

سئوی فروشگاه اینترنتی

یکی از بهترین روش‌های بازاریابی برای وب‌سایت و محصولات ارائه‌شده در آن سئوی فروشگاه اینترنتی است. به نکات مهم برای سئوی سایت توجه کنید.

۱۰ ترفند طلایی که برای سئوی فروشگاه اینترنتی به آن‌ها نیاز دارید

حالا که با اهمیت سئوی فروشگاه آنلاین آشنا شدید باید بدانید که ترفندهای سئو چیست و برای سئوی سایت فروشگاهی خود چه کارهایی را باید انجام بدهید. با به کار بردن و پیاده کردن نکات مهم برای سئوی سایت می‌توانید نرخ کلیک وب‌سایت خود را متحول کرده و جایگاه آن را دگرگون کنید.

۱: بهینه سازی و تحقیق کلمات کلیدی برای فروشگاه اینترنتی

تحقیق کلمات کلیدی نخستین گام از بهینه سازی سایت برای موتور جستجو است. شما باید حتی پیش از اینکه محتوایی در وب‌سایت بارگذاری کنید، این کلمات کلیدی را مشخص کنید. کلمات کلیدی همان عباراتی هستند که کاربران آن را جست‌وجو می‌کنند. با انتخاب صحیح کلمات مناسب و استفاده از آن‌ها کاربران راحت‌تر می‌توانند به وب‌سایت شما هدایت شوند.

برخی از فروشندگان محصولات خود را با نام تخصصی می‌شناسند و ممکن است آن نام با نام عامیانۀ محصول متفاوت باشد. به همین دلیل باید محصولات را مطابق با شناختی که اکثر افراد از محصولات دارند در سایت معرفی کنند.

از این کلمات کلیدی باید برای معرفی و توضیح راجع به محصول استفاده شود. همچنین برای دسته‌بندی محصولات و خدمات اصلی، دسته‌بندی محصولات و خدمات فرعی و سایر قسمت‌ها استفاده شود.

در قسمت انتخاب کلمات کلیدی باید کلمات کلیدی اصلی وب‌سایت فروشگاهی، کلمات کلیدی طولانی و کلمات کلیدی LSI انتخاب شود. انتخاب این کلمات بر اساس میزان سختی و تعداد جست‌وجو توسط کاربران رتبه‌بندی شوند.

یکی از وب‌سایت‌های معتبر و فارسی که به‌عنوان بهترین ابزار برای انتخاب کلمات کلیدی کاربرد دارد، وب‌سایت جت سئو است.

سئوی فروشگاه اینترنتی

۲: تحلیل و بررسی سئو در وب‌سایت‌های رقبای کاری

یکی از ترفندهای سئوی سایت تحلیل رقباست. اگر تمام موارد و نکات لازم در سئوی فروشگاه آنلاین بررسی و تحلیل رقیبان اصلی است. برای پیشی گرفتن از رقیبان و کسب جایگاه بالاتر از رقیبان در موتور جست‌وجو خیلی مهم است که موارد زیر بررسی شوند:

 • کلمات کلیدی که در وب‌سایت رقیبان استفاده شده است.
 • تعداد بک لینک‌هایی که وب‌سایت رقیبان دریافت کرده‌اند.
 • نوع بک لینک‌های دریافت شده است.
 • وب‌سایت‌هایی که از طریق آنان بک لینک ارائه شده است.

ابزارهایی که برای تحلیل وب‌سایت رقیبان مورد نیاز است کیوورد پلنر یا Keyword planner و گوگل ترندز یا google trends است. در تحلیل وب‌سایت رقبا باید به عنوان‌هایی که برای محصولات و خدمات انتخاب شده است و نحوۀ دسته بندی آن‌ها همچنین محصولات و خدماتی که با عنوان برتر انتخاب شده‌اند دقت کنید.

سئوی فروشگاه اینترنتی

۳: آنالیز خطاهای وب‌سایت فروشگاهی

یکی از مهم‌ترین اقدامات و ترفندهای سئو که باید سئوکاران در جهت بهینه سازی سایت برای موتور جستجو انجام دهند بررسی خطاها و مشکلات سایت است. این خطاها در پائین آوردن رتبۀ سایت تأثیر زیادی دارند و باید برای برطرف کردن آن‌ها به تمام توصیه‌هایی که گوگل می‌کند توجه داشت.

اگر می‌خواهید به خبرنامه رایگان پادروکلاب دسترسی داشته باشید، فرم زیر را پر کنید.

  دقت کنید که برطرف کردن این خطاها در مرحلۀ نخست توسط برنامه‌نویس باید صورت بگیرد تا هیچ خطای برنامه‌نویسی وجود نداشته باشد. برای بررسی کامل و آنالیز دقیق خطاها و مشکلات برنامه‌نویسی وب‌سایت باید از ابزارهای آنلاین که تحلیل آنلاین سئو سایت را انجام می‌دهند کمک گرفته شود تا هیچ خطایی از چشم دور نماند.

  بررسی خطاها و رفع آن‌ها نقش مهمی در کاربری راحت‌تر وب‌سایت و دسترسی کامل به بخش‌های مختلف آن دارد. اگر می‌خواهید وب‌سایت شما مورد توجه گوگل قرار بگیرد باید کاربری راحت‌تری در سایت ایجاد کنید.
  خطاهایی که باید حتماً برطرف شوند عبارت هستند از:

  • ویرایش محتواهای تکراری
  • تبدیل کردن 302 redirects به 301 redirects
  • اصلاح و برطرف کردن خطای ۴۰۴
  اهمیت سئوی فروشگاه اینترنتی

  بیشتر بخوانید: بهترین افزونه‌های سئو برای بهینه‌سازی سایت فروشگاهی

  ۴: افزایش سرعت وب‌سایت

  یکی از نکات مهم که نشان‌دهندۀ سرعت کافی وب‌سایت است بارگذاری صفحات سایت در کمتر از ۳ ثانیه است. CMS یا نرم‌افزار مدیریت محتوا در بالا بردن سرعت سایت تأثیرگذاری زیادی دارند. با توجه به اینکه سرعت اینترنت در ایران با کشورهای دیگر متفاوت است سرعت بارگذاری صفحات نیز باید با توجه به‌سرعت اینترنت محاسبه می‌شود.

  برای محاسبۀ سرعت وب‌سایت و بررسی میزان عملکرد صحیح آن ازنظر گوگل از ابزار Gtmetrix استفاده می‌شود. این ابزار به تشخیص دلایل پایین بودن سرعت سایت کمک می‌کند.

  افزایش سرعت سایت فروشگاهی

  ۵: توجه به سئوی داخلی وب‌سایت فروشگاهی

  به‌طورکلی برای آن دسته از وب‌سایت‌هایی که دارای تعداد زیادی محصول هستند این قسمت از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. در این موارد لازم است تا برای تمام محصولات موجود در وب‌سایت تولید محتوا انجام شود و اگر به رعایت سئوی داخلی توجه نشود رتبۀ سایت به‌شدت کاهش پیدا می‌کند. برای جلوگیری از ایجاد این مشکلات و سئوی سایت فروشگاهی باید به نکات و مواردی که در ادامه آورده شده است دقت کنید:

  • از کلمات کلیدی به‌صورت بهینه‌شده در تمام صفحات سایت استفاده کنید.
  • امکان ارتباط با شبکه‌های اجتماعی در قسمت‌های مختلف سایت فراهم کنید.
  • در صفحات مختلف سایت لینک داخلی ایجاد کنید.
  • نحوۀ انتقال کاربر از صفحۀ اصلی به صفحۀ محصول یا خدمات باید به‌سادگی باشد.
  • امکان نمایش نظرات مخاطبان در صفحات وب‌سایت باید موجود باشد.

  طراحی سایت به‌صورت ریسپانسیو باید باشد. یعنی امکان مشاهدۀ سایت در صفحۀ موبایل، تبلت و تلویزیون‌های هوشمند وجود داشته باشد.

  سئوی فروشگاه اینترنتی

  بیش از ۸۰ درصد کاربران پس از جست‌وجو حتی به صفحۀ دوم گوگل هم سر نمی‌زنند. این آمار اهمیت سئوی فروشگاه اینترنتی بیش‌ازپیش ثابت می‌کند.

  ۶: تست سئوی وب‌سایت فروشگاهی

  بررسی و تست سئوی سایت فروشگاهی یکی از نکات مهمی است که پیش از اینکه گوگل به حساب شما رسیدگی کند، خودتان به حساب آن رسیدگی کرده‌اید. ابزارهای آنلاین مانند گوگل وبمستر وجود دارد که به‌صورت رایگان می‌توانید میزان کلیک سایت بر اساس کلمات کلیدی را در صفحات مختلف آن بررسی کنید.

  همان‌طور که مشاهده می‌کنید انتخاب کلیدواژه تأثیر زیادی در بهبود رتبۀ وب‌سایت شما دارد. اما باید برای کلیدواژه‌ها تولید محتوا داشته باشید تا بتوانید از طریق آن‌ها فروش داشته باشید.

  عدم تبلیغ مناسب و به‌کارگیری سئو به‌صورت اصولی، دلیل نداشتن فروش از طریق کلمات کلیدی است. با یافتن نرخ کلیک برای کلیدواژه‌ها از طریق سایت گوگل آنالیتیکس می‌توانید تست سئو و بررسی نرخ کلیک را برای کلیدواژه‌های وب‌سایتتان انجام دهید.


  بیشتر بخوانید: معرفی و بررسی بهترین افزونه‌های آنالیز سایت برای وردپرس

  ۷: داشتن استراتژی تولید محتوای بلاگ

  اگر فکر می‌کنید بلاگ در وب‌سایت شما تأثیر ندارد کاملاً اشتباه می‌کنید. گوگل به رفتار شما در سایت اهمیت زیادی می‌دهد. برای اینکه به گوگل نشان دهید برای جذاب شدن سایت تلاش می‌کنید باید محتوای عالی و باکیفیت تولید کنید.

  بلاگ‌ها محتواهایی هستند که گوگل به آن‌ها علاقۀ زیادی دارد و به وب‌سایت‌هایی که روزانه محتوای جذاب بر روی وب‌سایت قرار می‌دهند توجه ویژه‌ای می‌کند و در صورت باکیفیت بودن بلاگ رتبۀ سایت را بالا می‌برد. پس در سئوی فروشگاه اینترنتی به بلاگ نیاز دارید. بلاگ‌های وب‌سایت فروشگاهی باید در حوزۀ کلیدواژه‌های سایت و با عناوین مختلف تهیه شوند.

  سئوی فروشگاه اینترنتی

  ۸: داشتن استراتژی بک لینک

  استراتژی بک لینک در وب‌سایت‌های فروشگاهی با توجه به بالا بودن تعداد محصولات باید با دقت و وسواس بیشتری انجام شوند. داشتن برنامۀ زمان‌بندی‌شده و دقیق برای ایجاد بک لینک بسیار با اهمیت است. دقت کنید که بک لینک به همان اندازه که می‌تواند در سئوی فروشگاه اینترنتی نقش مثبت داشته باشد، ممکن است نقش منفی نیز ایجاد کنید.

  اگر از وب‌سایت‌های تولید بک لینک استفاده شود و یا بک لینک‌ها فقط از طرف کامنت گذاری باشد توسط الگوریتم پنگوئن سریع شناسایی و بررسی شده و به سایت رتبۀ منفی می‌دهد. این کار ممکن است سبب حذف شدن وب‌سایت نیز شود.

  نکات مهم در استراتژی بک لینک

  • از دریافت بک لینک از وب‌سایت‌های مخرب جلوگیری کنید.
  • در استراتژی بک لینک توجه کنید که تمام بک لینک‌های دریافتی به یک صفحه در وب‌سایت اشاره کند.
  • از عبارت انکر تکست در بک لینک‌ها استفاده شود.
  استراتژی بک لینک در سئو

  ۹: تجارت محلی و ثبت نقشه در گوگل

  یکی از ساده‌ترین کارهایی که در سئوی فروشگاه اینترنتی نقش مهمی دارد ثبت کردن سایت در نقشۀ گوگل است. این کار ساده نقش مهمی در بالا بردن رتبۀ سایت و همچنین فروش بیشتر خواهد داشت.

  شما می‌توانید با سئو کردن وب‌سایت فروشگاهی خود بر اساس آن دسته از کلمات کلیدی که با موقعیت جغرافیایی شما مرتبط است تعداد مشتریان وب‌سایت را ارتقاء بدهید. از دیگر نقش‌های مهم این کار این است که در سئو موبایل نقش دارد. از این طریق امکان رقابت بیشتر با رقیبان را نیز در اختیار دارید.

  یکی دیگر از کارهایی که می‌توانید در این قسمت انجام دهید درج کردن یک شماره تماس و آدرس در صفحۀ اصلی سایت است. این کار نیز در جذب مشتری‌های محلی و نزدیک با موقعیت جغرافیایی شما نقش زیادی دارد.

  سئوی لوکال

  ۱۰: پشتیبانی آنلاین

  داشتن پشتیبانی آنلاین از مهم‌ترین ملاک‌هایی است که حسن نیت و فعالیت صحیح شما را به گوگل نشان می دهد. برای این کار علاوه بر اینکه باید صفحۀ مخصوص پشتیبانی و دربارۀ ما برای وب‌سایت لحاظ کنید، باید امکان برقراری ارتباط از طریق ایمیل و به‌صورت آنلاین با دسترسی ساده برای کاربران فراهم باشد.

  سئوی وبسایت فروشگاهی

  ارتقاء رتبۀ سایت از طریق توجه به نکات سئو بهترین روش برای پیشی گرفتن از رقبا و کسب برتری است.

  کوتاه در مورد سئوی فروشگاه اینترنتی

  • کسب ترافیک آنلاین برای وب‌سایت فروشگاهی که در صفحۀ اول گوگل نیست کار سختی است اما غیرممکن نیست و از طریق سئوی فروشگاه اینترنتی امکان‌پذیر است.
  • پیش از هرکاری برای سئوی فروشگاه اینترنتی باید انتخاب کلیدواژه‌های مرتبط و تولید محتوا را در اولویت اقدامات خود قرار دهید.
  • برای ارائۀ بهترین خدمات به کاربران باید رفتار آن‌ها بررسی شده و آنالیز شود.
  • سئوی فروشگاه اینترنتی بهترین روش برای بررسی جزئیات وب‌سایت و برطرف کردن خطاها و اشکالات است.
  • به کمک ترفندهای سئو میزان نرخ کلیک در وب‌سایت افزایش می‌کند و سایت شما رتبۀ قابل قبولی در گوگل کسب می‌کند.
  • یافتن پرکاربردترین کلمات کلیدی در حوزۀ محصولات و خدمات وب‌سایت شما گام مهمی در بالا بردن و بهینه سازی رتبۀ وب‌سایت است.
  • کلمات کلیدی باید بر اساس میزان سخت بودن و میزان جست‌وجو در پنل‌های صوتی و نوشتاری به‌صورت جداگانه بررسی و ثبت شود.
  • برای حرفه‌ای شدن سایت فروشگاهی باید از پنل فروشگاهی که در آن به نکات سئو توجه شده است استفاده شود.
  • ترفندهای طلایی سئو برای بهینه سازی رتبه سایت باید به‌صورت دقیق و گام‌به‌گام در وب‌سایت پیاده‌سازی شود.
  • امکان کسب رتبۀ بالا و جایگاه اول در گوگل در یک شب ممکن نیست و باید زمان کافی به آن اختصاص داده شود.
  • ابزارهای آنلاین بهترین راهکار برای سئوی فروشگاه اینترنتی است تا مسر خسته‌کنندۀ بررسی قسمت‌های مختلف سایت را ساده‌تر کنند.
  • برای بالا بردن رتبۀ وب‌سایتتان به روش‌های کلاه‌برداری پناه نبرید چون گوگل دارای الگوریتم‌هایی است که روزبه‌روز به‌صورت سخت‌گیرانه‌تری عملکرد وب‌سایت‌ها را بررسی می‌کنند.
  ارسال یک پاسخ

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.