مراحل راه اندازی فروشگاه اینترنتی در 8 مرحله

بهترین راهکارها برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی چیست؟

0

راه اندازی فروشگاه اینترنتی مفهومی است که عمر بسیار کوتاهی دارد. از سال‌های دور تا همین چند سال پیش موفقیت در تجارت فرمولی ساده داشت. کافی بود بیشتر از رقیبان جلب توجه کنید و هزینه‌ها را تا حد ممکن پایین بیاورید تا موفق شوید. اما در قرن بیست‌ویکم همه‌چیز به این سادگی نیست. بسیاری از برندهای بزرگ و قدیمی نمی‌توانند به خوبی با مشتری ارتباط برقرار کنند و خرید و فروش اینترنتی انجام دهند.

فضای فیزیکی دیگر لزوما مزیت نیست و ممکن است فروشگاهی کوچک و بدون انبار در زمینه‌ی فروش اینترنتی کالا بسیار موفق عمل کند. اگر شما هم به فکر راه اندازی فروشگاه آنلاین برای کسب‌وکارتان هستید یا تازه به فکر ثبت فروشگاه اینترنتی به عنوان اولین قدم شروع کسب‌وکار افتاده‌اید در ادامه‌ی متن با ما همراه شوید و مراحل ثبت فروشگاه اینترنتی را بشناسید:

۸ گام راه اندازی فروشگاه اینترنتی

راه اندازی فروشگاه آنلاین در نگاه اول کار چندان سختی به نظر نمی‌رسد. فقط کافی است سایتی خوب و تمیز داشته باشیم و کالاهایی برای فروش. اما قضیه به این سادگی‌ها هم نیست، مخصوصا برای کسانی که در ابتدای راه هستند و تصمیم‌شان برای نوع کالایی که قرار است خرید و فروش اینترنتی را با آن انجام دهند قطعی نیست. خواندن ۸ گام راه اندازی فروشگاه اینترنتی کمک می‌کند مسیر راه ثبت فروشگاه اینترنتی را بهتر ترسیم کنید و اولویت‌ها را شناسایی کنید و در راستای آن گام بردارید.

راه اندازی فروشگاه آنلاین

– بازاری بکر و دست‌نخورده برای ایجاد فروشگاه اینترنتی انتخاب کنید و برنامه کسب‌وکارتان را بچینید

تحقیق درمورد بازار و انتخاب بازاری بکر و دست‌نخورده که برای فروش اینترنتی کالا مناسب باشد اولین کاری است که باید انجام دهید. بسیاری از فروشگاه‌های بزرگ اینترنتی هم به عنوان خرده‌فروش کارشان را شروع کرده‌اند و با انتخاب درست محصول و داشتن برنامه‌ی هدفمند موفق به توسعه‌ی فروشگاه‌شان شده‌اند.

الف- در تحلیل خود چهار مفهوم نقاط قوت، نقاط ضعف، فرصت‌ها و تهدیدها را بشناسید و به دقت بررسی کنید.

ب- جاهای خالی صنعت را به کمک شبکه‌های اجتماعی، گوگل ترند و بهترین فروشندگان در آمازون و eBay بشناسید.

ج- پرسونای مشتری را به دقت تحلیل کنید. در این راه لازم است دو گروه داده را به خوبی درنظر بگیرید:

داده‌های دموگرافیک: سن، محل زندگی، شغل، درآمد

داده‌های سایکوگرافیک: علاقه‌مندی، ارزش‌ها، باورها، چالش‌ها و انگیزه‌ها

د- مدل کسب‌وکاری درستی را انتخاب کنید. به طور کلی ۵ مدل کسب‌وکاری برای ایجاد فروشگاه اینترنتی داریم:

 • B2B: فروش به به دیگر کسب‌وکارها
 • B2C: فروش مستقیم به مشتری‌ها
 • فروش در مارکت پلس: فروش کالاها در سایت‌های مارکت پلیس مثل آمازون، eBay یا نمونه‌های داخلی مثل دیجی‌کالا و باسلام
 • دراپ‌شیپینگ: فروش بدون داشتن انبار و از طریق شخص ثالث
 • واسطه‌زدایی: فروش مستقیم به مشتری

خرید و فروش اینترنتی و ارزش معاملات الکترونیکی در سال ۹۹، ۲۸۴٪ افزایش داشته است.

– نام دامنه فروشگاه‌تان را انتخاب کنید

انتخاب نام دامنه برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی به اندازه نام کسب‌وکار اهمیت دارد. به جز اینکه انتخاب نام خوب برای دامنه افراد را به فروشگاه‌تان هدایت می‌کند، باعث افزایش آگاهی‌بخشی می‌شود و بهتر در حافظه افراد باقی می‌ماند. برای انتخاب نام دامنه فروشگاه اینترنتی پیش از راه اندازی سایت فروشگاهی این نکات را مدنظر داشته باشید:

الف- سعی کنید خاص باشید

انتخاب اسم‌هایی عمومی اگر شاید ساده‌تر باشد اما در جست‌وجو کار شما را سخت‌تر می‌کند چرا که بسیاری از فروشگاه‌های اینترنتی دامنه‌ی شما را به عنوان کلیدواژه برای فروش اینترنتی کالا استفاده می‌کنند. راهکارهای بهبود کلمات برای دامنه عبارتند از:

 • ترکیب دو کلمه
 • استفاده از صفت
 • استفاده از کلمه‌هایی به زبان‌های دیگر

ب- از کلمه‌های ناآشنا و یا هجی‌های اشتباه برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی استفاده نکنید

برخی از آن طرف بوم خلاقیت می‌افتند و اسم‌هایی عجیب و غریب انتخاب می‌کنند که احتمالا کسی ازشان سردرنمی‌اورد. این کار علاوه بر اینکه خواندن نام را برای مشتری سخت می‌کند ممکن است ناخواسته توهین محسوب شود یا خنده‌دار و مسخره باشد. در انتخاب نام دامنه برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی از موارد زیر پرهیز کنید:

 • استفاده از خط فاصله یا عدد
 • هجی اشتباه کلمات
 • استفاده از ترکیب‌هایی با تلفظ دشوار

ج- نام دامنه را کوتاه انتخاب کنید

در انتخاب نام دامنه برای ثبت و راه اندازی فروشگاه اینترنتی سعی کنید کلمه‌ی مدنظرتان بیش از ۱۲ حرف نشود. کلمه‌ای ۱۲ حرفی یا کوتاه‌تر بهترین ترکیب برای به خاطر سپردن و تایپ کردن است. همچنین در ساخت شبکه‌های اجتماعی نیز نامی کوتاه مناسب‌تر است. اگر نام کسب‌وکارتان طولانی است اهمیتی ندارد اما حین انتخاب نام دامنه در صورت امکان نام کسب‌وکار را کوتاه کنید یا بخشی از آن را انتخاب کنید.

انتخاب دامنه برای فروشگاه اینترنتی

– بستر ساخت و ایجاد فروشگاه اینترنتی را انتخاب کنید

بسترهای ساخت و راه اندازی فروشگاه اینترنتی متنوع هستند و هرکدام ویژگی‌ها و مزیت‌های خاص خودشان را دارند و باید با توجه نیاز یکی را انتخاب کنید. با توجه به رشد نرخ راه اندازی فروشگاه آنلاین تعداد سایت‌های فروشگاه‌ساز افزایش قابل توجهی داشته و همین بررسی و انتخاب را راحت‌تر می‌کند. برای انتخابی بهتر لازم است فهرستی از نیازمندی‌ها و ویژگی‌هایی که اساسی و مهم هستند داشته باشید و بعد سایت‌های فروشگاه‌ساز را بررسی و تحلیل کنید.

موارد مهم برای انتخاب بستر ایجاد فروشگاه اینترنتی

انتخاب ارزان‌ترین بستر برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی همیشه وسوسه‌کننده است. نقطه ضعف انتخاب ارزان‌ترین گزینه این است که اگر بعدا کسب‌وکارتان گسترش پیدا کند و تصمیم بگیرید بستر را تغییر دهید با دردسر زیادی مواجه می‌شوید. بنابراین به بستر راه اندازی فروشگاه آنلاین به عنوان چیزی اساسی و بلندمدت نگاه کنید. حین بررسی بسترهای مختلف این سوالات را از خودتان بپرسید:

 • آیا این بستر همگام با کسب‌وکار من قابلیت رشد دارد؟
 • آیا پس از رشد و بیشتر شدن ترافیک عملکرد سایت افت می‌کند؟

همچنین باید موارد زیر را هم برای راه اندازی سایت فروشگاهی درنظر بگیرید:

الف- قابلیت‌های کلیدی

آیا این بستر قابلیت‌های کلیدی موردنیاز شما را برای ثبت فروشگاه اینترنتی ارائه می‌دهد؟ در صورت نبود یک قابلیت مورد نیاز برای ایجاد فروشگاه اینترنتی چه‌طور می‌توان این قابلیت را اضافه کرد؟

در فهرست نیازمندی‌های‌تان به هر ویژگی از ۱ تا ۱۰ امتیاز دهید و بعد با بررسی بسترهای فروشگاه‌ساز به آن‌ها امتیاز دهید.

ب- امنیت

داده‌های فروشگاه‌ها در بازار اینترنتی هم خطر محسوب می‌شوند و هم مزیت. مشتریان مدرن حین خرید کالا از سایت‌های زیر دچار تردید می‌شوند:

 • سایتی که به تازگی مورد حمله بوده است.
 • سایتی که امنیت SSL ندارد.
 • سایتی که اطلاعاتی درمورد فرآیند پرداخت یا نحوه جمع‌آوری داده ارائه نمی‌دهد.

ج- بهینه‌سازی برای موبایل

از ابتدای سال ۲۰۲۰ گوگل از روش ایندکس کردن روی موبایل برای کل وب استفاده می‌کند. با توجه به این مسئله و اینکه بسیاری از کاربران از گوشی و تبلت وارد سایت‌های فروشگاهی می‌شوند لازم است تجربه کاربری موبایل بهینه و بهبودیافته باشد. حالا برای تعیین رتبه‌ی سایت کراولرهای گوگل نحوه نمایش روی موبایل را هم می‌سنجند.

اگر سایت‌ شما روی گوشی موبایل عملکرد خوبی نداشته باشد، سئوی وب‌سایت خوب نخواهد بود و همین ترافیک سایت را کم می‌کند. همچنین بخش قابل توجهی از فروش را که به واسطه‌ی موبایل است از دست می‌دهید.

بهینه‌سازی فروشگاه آنلاین برای موبایل

گردش مالی تجارت الکترونیک ۶ ماه اول سال ۹۹ در بازار اینترنتی نسبت به سال گذشته ۴ برابر افزایش داشت.

– ظاهر فروشگاه اینترنتی‌تان را طراحی کنید

اگرچه پس از انتخاب بستر فروشگاه‌ساز بسیاری از موارد تعیین‌شده است اما جزئیات زیادی وجود دارند که می‌توانید خودتان تنظیم کنید و فروشگاه اینترنتی‌تان را شخصی‌سازی کنید. جزئیاتی که باید در ظاهر فروشگاه اینترنتی تغییر دهید عبارتند از:

 • فونت و ابعاد نوشته
 • اضافه کردن تصاویر مرتبط با برند
 • تعیین رنگ برند
 • اضافه کردن لینک شبکه‌های اجتماعی
 • طرح‌بندی صفحه‌های محصولات مختلف
طرح‌بندی صفحه محصول فروشگاه

– برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی در گام بعدی کالاها را اضافه کنید

در راهنمای نحوه ساخت فروشگاه اینترنتی معمولا توصیه می‌کنند برای زیبا و منظم به نظر رسیدن فروشگاه و راحت‌تر پیدا شدن محصولات، صفحاتی با دسته‌بندی‌های مختلف بسازید و کالاها را با توضیح و عکس مناسب در هر دسته بارگذاری کنید.

الف- شرح کالا

شرح کالایی ترغیب‌کننده در بازار اینترنتی به مشکل خریدار ارجاع می‌دهد، مزیت‌های کالا را فهرست می‌کند و روی اصلی‌ترین مزیت تاکید می‌کند. رمز نوشتن شرح کالایی که مشتری بالقوه را به به بالفعل تبدیل می‌کند و کپی رایترهای حرفه‌ای از آن استفاده می‌کنند این است:

 • توضیح مصرف‌کننده‌ی اصلی کالا
 • فهرست خصوصیات کالا شامل اندازه، جنس و …
 • توضیح موارد نیاز کالا
 • دادن دید به مشتری برای فضای استفاده از کالا

ب- تصویر کالا

در فرآیند راه اندازی سایت فروشگاهی برای عکاسی از محصولات خسته نکنید. اگر توان مالی دارید عکاسی حرفه‌ای برای عکاسی از محصولات استخدام کنید تا به بالا رفتن درآمد فروشگاه اینترنتی در درازمدت کمک کنید. اگر هم در ابتدای راه ثبت فروشگاه اینترنتی هستید و توان مالی استخدام عکاس ندارید خودتان با ایجاد فضایی مناسب و تجهیزاتی که می‌توانند دست‌ساز و خلاقانه باشند عکس‌های خوبی از محصولات برای فروش اینترنتی کالا بگیرید.

عکس محصول در فروشگاه اینترنتی

ج- دسته‌بندی محصول

طبقه‌بندی وب‌سایت در جریان راه اندازی فروشگاه اینترنتی به ایجاد صفحات کالاهای مختلف و مدیریت آن‌ها بسیار کمک می‌کند. دسته‌بندی کالا به طور خاص برای نمایش درست کاتالوگ شما و نشان دادن کالاهای موجودتان ضروری است.

بیشتر فروشگاه‌ها در بازار اینترنتی با دسته‌بندی‌های «مردانه»، «زنانه»، «محصولات تازه» و «حراجی‌ها» دسته‌بندی را انجام می‌دهند. به جز موارد بدیهی در مناسبت‌های خاص می‌توانید دسته‌بندی متناسب با موقعیت هم ایجاد کنید و درآمد فروشگاه اینترنتی را به کمک دیده شدن محصولات افزایش دهید.

به خاطر داشته باشید که حین راه اندازی فروشگاه آنلاین و ایجاد صفحات دسته‌بندی کالا، فیلترهای اضافی ایجاد کنید تا مشتریان راحت‌تر بتوانند کالاها را محدود به انتخاب‌های‌شان بکنند. از جمله فیلترهای محبوب می‌توان به اندازه، بازه قیمتی، رنگ و جنس اشاره کرد.

۴۶٪ مشتریان آمریکایی در سال گذشته برند جدید یا فروشگاه جدیدی را برای خرید کالا انتخاب کرده‌اند.

روش‌های ارسال را تعیین کنید

مرحله‌ی بعدی راه اندازی فروشگاه اینترنتی مشخص کردن چگونگی تحویل کالاها به صاحبان جدیدشان است. اتخاذ شیوه‌ای درست برای ارسال اهمیت زیادی دارد و افرادی که ار چگونگی تحویل کالای‌شان رضایت نداشته باشند دیگر از آن فروشگاه خرید نمی‌کنند.

الف- تعیین سیاست‌های ارسال

مشخص کردن سیاست‌های ارسال انتظارات مشتریان جدید را شکل می‌دهد. سیاست ارسال در خرید و فروش اینترنتی باید قیمت‌ها، شرایط و حداقل‌ها را به خوبی مشخص کند. برای تعیین این سیاست لازم است چند سوال از خودتان بپرسید:

آیا ارسال کالا در فروشگاه شما رایگان است؟ اگر نیست آیا قیمت‌ها متغیر و بسته به محل و میزان سفارش است یا ثابت؟

از چه مجرایی ارسال را انجام می‌دهید؟ هزینه ارسال، زمان‌بندی و شرایط ارسال از روشی تا روش دیگر متفاوت است و درنظر گرفتن همه‌ی این موارد برای تعیین شیوه ارسال ضروری است.

مدیریت ارسال مشتریان

– پس از راه اندازی فروشگاه اینترنتی تبلیغ و بازاریابی کنید

کابوس هر فروشگاه‌داری پس از راه اندازی فروشگاه آنلاین رقم پایین یا حتی صفر بازدیدکنندگان است. برای اینکه مطمئن شوید بازدیدکنندگان زیادی به فروشگاه سر می‌زنند به این دو مورد نیاز دارید:

 • اولویت‌بندی کانال‌های مارکتینگ
 • تعیین استراتژی برای استفاده از کانال‌ها
بازاریابی فروشگاه اینترنتی

برای آوردن ترافیک به وب‌سایت و بالا بردن درآمد فروشگاه اینترنتی بیشتر فروشگاه‌ها از روش‌های زیر استفاده می‌کنند:

شبکه‌های اجتماعی

قبل از راه اندازی فروشگاه اینترنتی شبکه‌های اجتماعی را بسازید و مخاطبان آنلاین‌تان را ایجاد کنید. قبل از ایجاد فروشگاه اینترنتی می‌توانید کوتاه درمورد محصولات صحبت کنید و پشت‌صحنه‌هایی از روند راه اندازی فروشگاه آنلاین به اشتراک بگذارید.

اینفلوئنسر مارکتینگ

برخی کسب‌وکارها ترجیح می‌دهند اول کار را با اینفلوئنسر مارکتینگ شروع کنند تا بازدید خوبی در زمان نسبتا کم داشته باشند. استفاده از این راهکار چند مزیت دارد:

 • افزایش آگاهی‌بخشی
 • تعامل با کاربران براساس محتوای ارگانیک
 • سرنخ و فروش مستقیم

اینفلوئنسر مارکتینگ در مراحله اولیه می‌تواند به فروش کمک کند و افزایش بازدید به رتبه در موتورهای جستجو کمک می‌کند.

تبلیغات کلیکی، بنری و …

انواع مختلف تبلیغات در سایت‌هایی مثل فیسبوک، اینستاگرام و پینترست راه دیگری برای جذب مخاطب است و می‌تواند به دیده شدن برندتان و افزایش فروش اینترنتی کالا کمک فراوانی کند. از آنجا که این تبلیغات هزینه‌بر است از قبل باید استراتژی طراحی کنید تا محتوا کاملا معنی‌دار باشد و مخاطب را جذب کند.

بهینه‌سازی براساس موتورهای جستجو SEO و ایمیل مارکتینگ هم دو راه تبلیغ دیگر هستند که زمان‌براند و به نتیجه رسیدن‌شان نیاز به صبر و بردباری دارد.

تا سال ۲۰۲۲ نیمی از خرید و فروش اینترنتی با موبایل انجام خواهد شد.

آخرین گام راه اندازی فروشگاه اینترنتی

حالا زمانش رسیده که کار راه اندازی فروشگاه آنلاین را تمام کنید و سایت را بالا بیاورید. پیش از بالا آمدن سایت به این نکات دقت کنید:

دکمه‌های فراخوان اقدام یا Call To Action و عنوان‌ها در صفحه اصلی و سایر صفحه‌ها را بررسی کنید.

فرآیند پرداخت را مجددا بررسی کنید.

دقت کنید تمام عکس‌ها کیفیت خوبی داشته باشند در عین حال با شرایط جست‌جو در موتورهای جست‌وجو سازگار باشند و مانع کندی سایت نشوند.

توجه کنید توضیحات، دسته‌بندی یا کالایی از قلم نیفتاده باشد.

بررسی کنید تمام لینک‌ها و فرم‌ها کار کنند.

مطمئن شوید تمام کدهای تخفیف کار کنند.

سیستم پاسخگویی به مشتری را بررسی کنید.

کوتاه درمورد راه اندازی فروشگاه اینترنتی

 • بازاری بکر و دست‌نخورده برای ایجاد فروشگاه اینترنتی انتخاب کنید.
 • در انتخاب نام دامنه برای ثبت فروشگاه اینترنتی سعی کنید کلمه‌ی مدنظرتان بیش از ۱۲ حرف نشود. کلمه‌ای ۱۲ حرفی یا کوتاه‌تر بهترین ترکیب برای به خاطر سپردن و تایپ کردن است.
 • برای زیبا و منظم به نظر رسیدن فروشگاه و راحت‌تر پیدا شدن محصولات، صفحاتی با دسته‌بندی‌های مختلف بسازید و کالاها را با توضیح و عکس مناسب در هر دسته بارگذاری کنید.
 • شیوه‌های ارسال را بررسی کنید و شیوه‌ای که با شما سازگارتر است را انتخاب کنید. به خاطر داشته باشید افرادی که ار چگونگی تحویل کالای‌شان رضایت نداشته باشند دیگر از آن فروشگاه خرید نمی‌کنند.
 • قبل از راه اندازی فروشگاه اینترنتی شبکه‌های اجتماعی را بسازید و مخاطبان آنلاین‌تان را ایجاد کنید. قبل از ایجاد فروشگاه اینترنتی می‌توانید کوتاه درمورد محصولات صحبت کنید و پشت‌صحنه‌هایی از روند راه اندازی فروشگاه آنلاین به اشتراک بگذارید.
 • پیش از بالا آمدن سایت به درست بودن دکمه‌های فراخوان، فرآیند پرداخت، درست بودن لینک‌ها و فرم‌ها و جزئیات دیگر دقت کنید.

منبع:

Shopify

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.