پیش‌سفارش در فروشگاه آنلاین و مزایا و معایب آن

0

اگر شرکتی را اداره می‌کنید که اغلب با چالش‌های عرضه یا عدم شناخت تقاضای مشتری مواجه می‌شوید، پیش‌سفارش در فروشگاه آنلاین ممکن است برای شما بهترین گزینه باشد. این به شما امکان می‌دهد تقاضای مصرف‌کننده را ارزیابی کنید، بهترین نقطه سفارش مجدد را تعیین کنید و درآمد خود را افزایش دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد پیش‌سفارش‌ها، مزایایی که می‌توانند برای کسب‌وکار شما فراهم کنند، برخی از بهترین روش‌ها و نحوه کارکرد پیش‌سفارش در فروشگاه آنلاین خود، در ادامه نکاتی را ارائه می‌دهیم.

پیش‌سفارش چیست؟

پیش‌سفارش به خرید محصولی گفته می‌شود که هنوز عرضه یا تولید نشده است. پیش‌سفارش یک استراتژی فروش مؤثر است، زیرا به شما امکان می‌دهد برای رزرو محصولات، درصد مشخص یا کل مبلغ را از مشتریان دریافت کنید. بهترین بخش پیش‌سفارش در فروشگاه آنلاین این است که برای نگه‌داشتن این اقلام نیازی به هزینه‌کردن ندارید.

پیش‌سفارش برای مشتریان نیز سودمند است، زیرا تضمین می‌کند که محصولی را به‌محض در دسترس قرار گرفتن دریافت خواهند کرد. اگر تقاضا واقعاً زیاد باشد یا تعداد تولیدات کم باشد، ممکن است مشتریان نتوانند به طور معمول محصولات را خریداری کنند.

یک محصول از قبل سفارش داده شده در اصل راهی برای فروش محصول در وب‌سایت تجارت الکترونیک شما است که در حال حاضر موجود نیست اما در زمان خاصی در آینده خواهد بود. با ایجاد قابلیت پیش‌سفارش در فروشگاه آنلاین، می‌توانید به مصرف‌کنندگان خود این امکان را بدهید که قبل از شروع فروش، چیزهایی را که می‌خواهند، بدون نگرانی در مورد فروش آن‌ها، رزرو کنند.

خرده‌فروشان و تامین‌کنندگان برای سال‌های متوالی از قابلیت پیش‌سفارش استفاده کرده‌اند، به‌عنوان مثال در صنایع بازی و موسیقی. خرده‌فروشان و تامین کنندگان می‌توانند حجم خاصی از فروش و درآمد را با پیش‌سفارش محصولات تضمین کنند، که به آن‌ها کمک می‌کند تا سطح فعلی تقاضا برای محصولات خاص را متوجه شوند.

پیش‌سفارش‌ها در هر کسب‌وکاری، از صنایع دستی گرفته تا کالاهای با طراحی ممتاز، مفید هستند. بسیاری از فروشگاه‌های برجسته، مانند اپل، از پیش‌سفارش‌ها برای تطبیق ساخت و ارسال محصول جدید مطابق با مناطق خاص و بر اساس ترجیحات محلی استفاده می‌کنند.

پیش‌سفارش‌ها می‌تواند راهی فوق‌العاده برای حمایت از ابتکارات خلاقانه برای نوازندگان، نویسندگان، توسعه‌دهندگان و هنرمندان، و همچنین برای شرکت‌های تولیدی جدیدی باشد که به دنبال کاهش هزینه‌ها هستند.

مزایا و معایب پیش‌سفارش در فروشگاه آنلاین

فروش محصولات پیش‌خرید می‌تواند یک استراتژی موثر برای گسترش کسب‌وکار آنلاین شما باشد، اما باید به‌دقت مدیریت شوند. در صورت عدم مدیریت پیش‌سفارش در فروشگاه‌های آنلاین، ممکن است اعتبار وب‌سایت تجارت الکترونیک شما خدشه‌دار شود. قبل از افزودن دکمه پیش‌سفارش در فروشگاه آنلاین خود، باید مزایا و معایب آن را نیز در نظر بگیرید.

امکانات و امتیازات پیش‌سفارش در فروشگاه آنلاین

به دلایل مختلف باید در مورد مزایای استراتژی پیش‌سفارش فکر کنید:

برای بازاریابی یک محصول جدید قبل از معرفی رسمی آن

به‌عنوان مثال، بسیاری از ناشران کتاب و بازی‌های ویدیویی، کمپین‌های پیش‌فروش را راه‌اندازی می‌کنند تا محصول جدید خود را قبل از ارائه بازاریابی کنند. این قابلیت اجازه می‌دهد تا خریدارانی که می‌خواهند اولین کسانی باشند که چیزهای جدید به‌دست می‌آورند، پیش‌خرید خود را انجام دهند. کمپین‌های پیش‌سفارش می‌توانند با تاریخ‌ها یا رویدادهای خاص مطابقت داشته باشند (مثلاً، پیش‌سفارش در زمان بهار) و می‌توانند به عنوان نقطه کانونی ابتکارات بازاریابی عمل کنند.

برای حفظ مشتریان

اگر محصول موفقی دارید که به‌سرعت به‌فروش می‌رسد، پیش‌سفارش‌ها می‌توانند به شما کمک کنند حتی اگر موجودی‌تان صفر است، فروش خود را حفظ کنید. برای تقویت پیشنهاد خود، حتی ممکن است برای خریدارانی که از مشوق‌های پیش‌سفارش استفاده می‌کنند، قول قیمت ویژه بدهید. پیش‌سفارش‌ها همچنین به کاهش زمان انتظار برای اقلام پرطرفدار کمک می‌کنند و اطمینان حاصل می‌کنند که مشتریان شما یک کالا را به‌محض در دسترس قرار گرفتن دریافت می‌کنند و نیازی به بازگشت به سایت شما برای ثبت سفارش ندارند.


همچنین بخوانید: پشتیبانی مشتریان و جدیدترین راهکارهای ارتقای تجربه کاربری

برای حمایت از تولید محصولات

پلتفرم‌های سرمایه‌گذاری جمعی مانند Kickstarter، سازندگان را با افرادی که می‌خواهند به ایده‌هایشان کمک مالی کنند، متصل می‌کند. حامیان می توانند انتظار داشته باشند که محصول را به محض تکمیل آن دریافت کنند. به طور مشابه، اگر می‌خواهید یک ایده محصول جدید را ارزیابی کنید یا تغییرات مختلف محصول (به عنوان مثال، رنگ‌ها، اندازه‌ها، بوها) را قبل از متعهد شدن کامل به یک خط محصول جدید آزمایش کنید، می‌توانید از روش پیش‌سفارش استفاده کنید.

برای بهبود جریان وجه نقد

میانگین فرآیند تولید بین 30 تا 60 روز طول می‌کشد. احتمالاً در این مدت زمان در حال برقراری ارتباط با چندین تامین‌کننده، دریافت نمونه (در صورت وجود محصول جدید) و آماده‌سازی سفارشات برای توزیع هستید. پذیرش پیش‌سفارش‌های محصولات یا کالاها ممکن است به شما در حفظ جریان نقدی در زمانی که پول نقد و زمان خود را مصرف می‌کنید، کمک کند.

برای آزمایش تقاضا

پیش‌سفارش‌ها دو مزیت قابل‌توجه برای صاحبان فروشگاه‌ها به همراه دارد که باید قبل از هر فصل برای خرید آماده شوند. اول، آن‌ها به شما در درک تقاضا برای یک محصول خاص کمک می‌کنند. دوم این‌که پیش‌سفارش‌ها منبع ثابت درآمد فروش هستند. این دو مزیت در کنار هم کار می‌کنند تا به اپراتورهای فروشگاه آنلاین در برنامه‌ریزی و تأمین بودجه خرید خود کمک کنند.

برای جمع‌آوری آدرس‌های ایمیل و ایجاد پایگاه داده از مشتریان

علاوه بر این مزایا، پیش‌سفارش می‌تواند راهی عالی برای ایجاد لیست ایمیل مارکتینگ شما و ارتباط با مشتریان بالقوه باشد. با ارائه یک تخفیف انحصاری یا دسترسی به یک منبع ارزشمند، مانند پایگاه داده لیست ایمیل، می‌توانید مشتریان را تشویق کنید تا آدرس ایمیل خود را ارائه و برای به‌روزرسانی ثبت نام کنند. روش فوق به شما این امکان را می‌دهد که آن سرنخ‌ها را پرورش دهید و آن‌ها را تا زمانی که محصول شما آماده عرضه شود، درگیر نگه دارید. به‌علاوه، داشتن پایگاه داده از مشتریان می‌تواند دارایی ارزشمندی برای تلاش‌های بازاریابی آینده باشد.

مزایای پیش‌فروش در فروشگاه آنلاین
مزایای پیش‌فروش در فروشگاه آنلاین

6 مزیت پیش‌سفارش در فروشگاه آنلاین به طور خلاصه

 • مدیریت موجودی و تامین کالا برای پیش‌سفارش در فروشگاه آنلاین
 • اطلاع‌رسانی به مشتریان درباره پیش‌سفارش در فروشگاه آنلاین
 • مزایای اقتصادی و مالی برای مشتریان در پیش‌سفارش در فروشگاه آنلاین
 • بهبود تجربه مشتری در پیش‌سفارش در فروشگاه آنلاین
 • ارائه تخفیفات و پیشنهادات ویژه برای پیش‌سفارش در فروشگاه آنلاین
 • تحلیل و بررسی داده‌ها و رفتار مشتریان در پیش‌سفارش در فروشگاه آنلاین

معایب پیش‌سفارش در فروشگاه آنلاین

مشتریان باید در مقطعی ترغیب به خرید شوند. پیش‌سفارش یکی از مؤثرترین راه‌ها برای انجام این کار است. علی‌رغم افزایش فروش ارائه‌شده توسط پیش‌سفارش، این تکنیک چندین جنبه منفی نیز دارد.

به سازنده بستگی دارد

فرض کنید به مشتری خود گفته‌اید که محصولات از قبل سفارش‌داده شده را تحویل می‌دهید. با این‌حال، سازنده ادعا می‌کند که آن‌ها با مشکلاتی روبرو هستند و کالاها هنوز در دسترس نیستند. در نتیجه مشتری شما ناراضی خواهد بود. در بدترین حالت، مصرف‌کننده ناامید علناً از فروشگاه شما به عنوان یک تامین‌کننده غیرقابل اعتماد انتقاد می‌کند.

معمولاً توصیه می‌شود اطمینان حاصل کنید که همه شرکای شما برای انجام سفارش آماده هستند و هیچ‌گونه عارضه‌ای در زنجیره فرآیند وجود ندارد.

نمی‌تواند تنها برنامه بازاریابی شما باشد

شما نمی‌توانید یک فروشگاه اینترنتی سودآور را فقط از طریق تبلیغات پیش‌خرید راه‌اندازی کنید. اگر فقط تعداد معینی از اقلام را بفروشید، مشخص نیست که برای گسترش شرکت خود چه کاری باید انجام دهید. مشتریان این امکان را دارند که سفارشات خود را لغو کنند. با تاکید بر پیش‌خرید، ممکن است با کالاهای فروخته نشده مواجه شوید.

با محدودیت‌های بازار مواجه می‌شوید

اگر می‌خواهید محصولات خود را در بازارهایی مانند eBay یا Amazon بفروشید، باید استراتژی پیش‌سفارش را با استراتژی دیگری جایگزین کنید. این غول‌ها شرایط تحویل سخت‌گیرانه‌ای دارند و تاخیر را تحمل نمی‌کنند.

چه زمانی باید در فروشگاه آنلاین خود پیش‌خرید ارائه دهید؟

ممکن است در هر مرحله از توسعه شرکت خود، پیش خرید را در نظر بگیرید. پیش‌سفارش در فروشگاه آنلاین می‌تواند فروش را از زمانی که اقلام اولیه خود را ارائه می‌کنید تا زمانی که به کانال‌ها و کشورهای دیگر گسترش می‌دهید، ادامه یابد.

در اینجا چند سناریو وجود دارد که در آن‌ها می‌توانید دکمه پیش‌سفارش در فروشگاه آنلاین خود را فعال کنید.

وقتی محصول جدیدی را در وب‌سایت خود معرفی می‌کنید

اگر در حال راه‌اندازی محصول جدیدی هستید، پیش‌سفارش‌ها می‌تواند به شما در اندازه‌گیری میزان علاقه مشتریان و کسب درآمد در حین تولید کالا کمک کند. همچنین به کاربران وب‌سایت در مورد در دسترس بودن قریب‌الوقوع آن کالا اطلاع دهد. به یاد داشته باشید که باید یک سازنده قابل اعتماد برای مفهوم محصول خود شناسایی کنید. تولیدکننده‌ای که بتواند کیفیت، ارسال به‌موقع و ارتباط را ارائه دهد. مشتریان منتظر سفارشات خود هستند و شهرت شما به تحویل به‌موقع کالا بستگی دارد.

اقلام جدید را ابتدا به مشتریان ارزشمند خود اطلاع دهید

شما می‌توانید برای اقلام جدید یا مورد تقاضا قبل از این‌که در دسترس عموم قرار گیرند، اولویت را به باارزش‌ترین مصرف‌کنندگان خود بدهید. این یک رویکرد فوق‌العاده برای جذب مشتریان برای ثبت نام در لیست ایمیل یا برنامه وفاداری شما و ایجاد وفاداری به برند است. علاوه بر این، شما را قادر می‌سازد تا محصولات مورد علاقه خود را از قبل تبلیغ کنید و به تعیین میزان خرید کالا کمک می‌کند.

زمانی که پیش‌سفارش با پیشنهادات یا تخفیف‌های ویژه ترکیب می‌شود

حتی اگر موجودی محصول شما تمام شده باشد، امکان پیش‌سفارش علاوه بر تخفیف‌ها و تبلیغات می‌تواند مشتریان را تشویق به خرید کند. این استراتژی که ممکن است از طریق وب‌سایت، حساب‌های رسانه‌های اجتماعی، خبرنامه‌های ایمیل و کمپین‌های تبلیغاتی به‌اشتراک گذاشته شود، به‌ویژه زمانی که مربوط به یک مناسبت، تعطیلات یا فصل باشد، مؤثر است.

هنگام تست یک محصول جدید

قبل از تخصیص منابع به عرضه کامل محصول، دوام یک محصول را آزمایش کنید. برای سنجش تقاضا و عرضه تدریجی محصولات خود، ممکن است به‌زودی یک صفحه فرود بسازید. قبل از راه‌اندازی رسمی محصول خود، می‌توانید برای رفع مشکلات زنجیره تامین (که در هر عرضه محصول جدید ذاتی هستند) زمان بخرید یا انتظارات معقولی از خریداران داشته باشید.

3 روش پرداخت برای پیش‌سفارش در فروشگاه آنلاین

روش‌های پرداخت مختلفی وجود دارد که می‌توانید هنگام قرار دادن دکمه پیش‌سفارش در فروشگاه آنلاین خود ارائه دهید.

الان پرداخت کنید

در حالی‌که ارسال تا زمانی‌که محصول در دسترس قرار می‌گیرد به‌تعویق افتاده است، این روش پرداخت در زمان حال را می‌طلبد. با توجه به این‌که روش فوق به صاحبان فروشگاه اجازه می‌دهد قبل از ارسال کالا پول در بیاورند، این نوع پیش‌سفارش رایج‌ترین است. اگر در حال حاضر یک سیستم پرداخت آنلاین دارید، راه‌اندازی آن بسیار ساده است. با این‌حال، اگر محصول خود را در سرتاسر جهان می‌فروشید، باید هر گونه تشریفات مربوط به پرداخت را بررسی کنید. در این شرایط باید «پرداخت در آینده» را انتخاب کنید زیرا فروش اقلام ناموجود در برخی از کشورها ممنوع است.

بعدا پرداخت کنید

در این صورت مشتری متعهد می‌شود که هزینه کالای شما را هنگام تحویل آن پرداخت کند. در صورت تمایل مشتری و فروشنده، اغلب می‌توانند سفارش «پرداخت در آینده» را لغو کنند، بنابراین اگر لغوهای متعددی وجود داشته باشد، باید برای موجودی مازاد برنامه‌ریزی کنید.

تامین مالی جمعی

اگر شرکت شما در حال توسعه محصول جدیدی است و برای فرآیند تولید به پول نیاز دارد، تامین مالی جمعی یک انتخاب بسیار پسندیده است. حتی اگر محصولی تضمین نشده باشد، مشتریان اغلب موافقت می‌کنند که در ازای جوایز، سهام یا محصول نهایی (در صورت ساخت و زمانی که ساخته شده باشد) پولی برای شما ارسال کنند. این استراتژی از استراتژی یک شرکت تجارت الکترونیک معمولی منحرف می‌شود.

پیش‌سفارش چگونه کار می‌کند؟

پیش‌سفارش فرآیندی ساده است که شامل فروش چیزهایی است که شرکت شما مالک آن نیست. قابل مقایسه با dropshipping است، اما در مقیاس بسیار کوچکتر.

اولین قدم در پیش‌سفارش از نقطه نظر تجاری، بستن قراردادی با تامین‌کنندگان است که مقدار مشخصی از محصولات را در روز عرضه به شما تضمین می‌کند. سپس، برای فروش محصولات، باید یک صفحه وب برای آن‌ها ایجاد کنید. سپس، با استفاده از بازاریابی تجارت الکترونیک، ممکن است به مشتریان در مورد سهام محدود شده بگویید و آن‌ها را به سایت هدایت کنید. در نهایت، پس از رسیدن محصولات، کارکنان شما بلافاصله آن‌ها را بسته‌بندی کرده و برای مصرف‌کننده ارسال می‌کنند.

اگر می‌خواهید به خبرنامه رایگان پادروکلاب دسترسی داشته باشید، فرم زیر را پر کنید.

  قرار دادن پیش‌سفارش برای مشتریان به اندازه انجام یک معامله معمولی ساده است. بسیاری از کسب‌وکارها برای پیش‌سفارش‌ها فقط مبلغی را به عنوان سپرده دریافت می‌کنند، اما برخی ممکن است پرداخت کامل را درخواست کنند. تاریخ ورود مورد انتظار به مصرف‌کننده داده می‌شود که معمولاً همان روز یا نزدیک به تاریخ عرضه محصول است. سپس منتظر تحویل هستند.

  پیش‌سفارش میزان فروش خاصی را برای فروشگاه آنلاین شما تضمین می‌کند. پیش‌سفارش همچنین شما را قادر می‌سازد تا خطرات مربوط به انبار کردن اقلامی را که فروش نمی‌روند کاهش دهید و در هزینه‌های انبار صرفه‌جویی کنید.

  با این حال، این طرح نیازمند چابکی مناسب و تعاملات کارآمد با تامین‌کنندگان شماست.

  راهکارهای بهینه‌سازی فرآیند پیش‌سفارش در فروشگاه‌های آنلاین

  پیش‌سفارش چگونه کار می‌کند؟ در این‌جا چند پیشنهاد برای کمک به بهبود راهکارهای افزایش سرعت و کارایی در پردازش پیش‌سفارش در فروشگاه آنلاین وجود دارد:

  گزینه‌های تحویل راحت را ارائه دهید

  ساده‌ترین راه برای جمع‌آوری پیش‌سفارش‌ها در صورتی‌که به‌طور مرتب کالاهای خود (مانند شیرینی‌پزی یا  گل‌آرایی) را ایجاد می‌کنید و یک فروشگاه آفلاین دارید، ارائه گزینه تحویل خودکار است. این می تواند یک تحویل بدون تماس، تحویل گرفتن از فروشگاه یا هر سرویس مشابه دیگری باشد که در فروشگاه شما ارائه می‌شود.

  در یک فروشگاه آنلاین، می‌توانید زمان تحویل را برای زمانی‌که کالا آماده می‌شود، برنامه‌ریزی کنید. همچنین می‌توانید یک برنامه زمانی برای فروشگاه خود در نظر بگیرید. بنابراین مصرف‌کننده مطلع می‌شود که محصولش در اولین فرصت چه زمانی برای تحویل گرفتن آماده می‌شود.

  انواع مختلفی از گزینه‌های پرداخت را ارائه دهید

  می‌توانید پرداخت را با استفاده از کانال‌های آنلاین و فیزیکی بپذیرید. اولین انتخاب به مشتریان امکان می‌دهد بلافاصله پس از انتخاب گزینه “پیش‌سفارش” پرداخت کنند. در صورت انتخاب گزینه دوم، مصرف‌کنندگان شما می‌توانند بعداً برای کالا پرداخت کنند. گزینه‌هایی را انتخاب کنید که برای شما و مشتریان‌تان بهترین کاربرد را دارند.

  از رسانه‌های اجتماعی برای بازاریابی محصولات خود استفاده کنید

  اگر می‌خواهید نرخ سفارش قبل از تبدیل را افزایش دهید، رسانه‌های اجتماعی را در تلاش بازاریابی خود بگنجانید. با اطلاع‌دادن به مشتریان خود مبنی بر این‌که چیزهای جدید فقط از طریق پیش‌سفارش در سایت‌های رسانه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک، اینستاگرام یا توییتر در دسترس خواهند بود، ممکن است تعلیق ایجاد کنید. این کار افراد زیادی را به فروشگاه اینترنتی شما می‌کشاند.

  با مشتریان خود صحبت کنید

  اول از همه، مشتریان باید بدانند که اکنون محصولی را پیش‌سفارش می‌کنند که بلافاصله در دسترس نخواهد بود. شما می‌توانید با انجام موارد زیر مشتریان خود را راهنمایی کرده و به آن‌ها کمک کنید تا انتظارات مناسبی را ایجاد کنند:

  شرایط پیش‌سفارش را برای فروشگاه آنلاین خود ایجاد کنید

  اطلاعات دقیق در مورد نحوه ثبت پیش‌سفارش را ارائه دهید. برای پیش‌سفارش اقلام، از برچسب‌های منحصربه‌فرد و توضیحات مختصر استفاده کنید.

  تاریخ تحویل مورد انتظار را مشخص کنید

  همچنین می‌توانید یک کمپین ایمیلی ارسال کنید تا مشتریان وفادار خود را در مورد محصولات جدیدی که برای پیش‌سفارش در دسترس هستند مطلع کنید. این نه‌تنها به جلب توجه به کسب‌وکار شما کمک می‌کند، بلکه باعث می‌شود مشتریان و مشترکین همیشگی شما احساس ارزشمندی کنند. سیستم‌های اطلاع‌رسانی زمان تحویل وضعیت پیش‌سفارش در فروشگاه آنلاین نیز به شما کمک می‌کنند تا زمان دقیق ارسال کالای پیش‌سفارش شده را به مشتریان خود اطلاع دهید.

  چگونه قابلیت پیش‌سفارش در فروشگاه آنلاین خود را اضافه کنیم؟

  صاحبان مشاغلی که کسب‌وکار خود را روی پلتفرم‌های مختلف تجارت الکترونیک اجرا می‌کنند، می‌توانند با نصب یک افزونه، از عملکرد پیش‌سفارش در فروشگاه آنلاین خود استفاده کنند.

  اگر یک فروشگاه تجارت الکترونیک در ووکامرس راه‌اندازی می‌کنید، می‌توانید با استفاده از یکی از افزونه‌های WooCommerce موجود، گزینه پیش‌سفارش را در اختیار بازدیدکنندگان وب‌سایت خود قرار دهید. برای استفاده از این افزونه‌ها ابتدا باید آن‌ها را دانلود و در فروشگاه خود نصب کنید. این روش ممکن است منجر به افزایش خطرات و هزینه‌های امنیتی شود.

  نتیجه‌گیری

  فروش کالاها و محصولات با گزینه پیش‌سفارش یک رویکرد عالی برای ایجاد تقاضا و درآمد است. همچنین می‌توانید از مشکلات پرهزینه با موجودی اضافی جلوگیری کنید. این ابزار عالی برای افزایش درآمد و ایجاد روابط با تامین‌کنندگان است. اگر سؤال یا توصیه دیگری دارید، لطفاً آن را با ارسال کامنت با ما در میان بگذارید.

  سوالات متداول درباره پیش‌سفارش در فروشگاه آنلاین

  منبع: woostify

  ارسال یک پاسخ

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.