پاسخ به سوالات شما درباره ارسال مرسوله پستی

پاسخ به سوالات شما درباره ارسال مرسوله پستی

38

بسیاری از افرادی که از خدمات پست برای ارسال مرسوله پستی خود استفاده می‌کنند، گاهی اوقات از تمامی خدمات این شرکت اطلاع ندارند و یا در ارتباط با این خدمات، بسته بندی مرسوله، رهگیری مرسوله پست ،هزینه ارسال کالا و قوانین پستی ابهاماتی دارند.

برای مثال پیگیری مرسولات پستی از خدمات کاربردی و مهم اداره پست است که مشتریان با استفاده از آن می‌توانند اطلاعاتی مانند تاریخ و ساعت قبول مرسوله توسط اداره پست، نام شخص فرستنده و گیرنده، وزن و هزینه کالای ارسال شده را مشاهده کنند.

در ادامه این مقاله از پادرو به بررسی سوالات متداول شما در ارتباط با ارسال مرسوله پستی می‌پردازیم پس با ما همراه باشید.

تفاوت پست سفارشی و پست پیشتاز برای ارسال مرسوله پستی چیست؟

در پست سفارشی ارسال مرسوله پستی به صورت زمینی انجام می‌شود اما در پست پیشتاز به صورت هوایی. از نظر هزینه نیز پست سفارشی ارزانتر از پست پیشتاز است.

تفاوت پست پیشتاز و پست سفارشی

علت برگشت مرسولات پستی چیست؟

مرسولات پستی به دلایلی مانند نقص نشانی گیرنده، عدم مراجعه گیرنده برای دریافت مرسوله ثبتی، نقل مکان گیرنده محترم، شناخته نشدن گیرنده در نشانی مندرج روی مرسوله، فوت گیرنده و غیره احتمال دارد که توزیع نشده و به فرستنده مرسوله بازگشت داده شود.

علت برگشت مرسولات پستی

داخل یک نامه چه چیزهایی می توان قرار داد؟

بر اساس قوانین پستی مرسولات نامه باید صرفا حاوی اسناد، مدارک و مکاتبات باشد و قرار دادن هر نوع شی و کالا در ارسال مرسوله پستی به عنوان کالای ممنوعه پستی شناخته می‌شود.

محتویات داخل پاکت نامه

پست جواب قبول چیست؟

پست جواب قبول در واقع سرویسی است که اگر فرستنده بخواهد گیرنده یا گیرندگان آگهی و تبلیغات هر گونه پاسخی به صورت رایگان به فرستنده ارائه دهند، باید با مراجعه به پست و عقد قرارداد نمونه‌ای از کلیشه پست جواب قبول را ارائه کرده و پس از موافقت پست برای گیرندگان ارسال کند.

در هنگام بازگشت مرسوله پستی، به جهت قرارداد روی مرسوله، کلمه پست جواب قبول و شماره قرارداد روی آن نوشته می‌شود و پاسخ دهنده بدون هزینه ارسال کالا آن را برای فرستنده ارسال می‌کند و عاقد قرارداد بر اساس تعداد مرسولاتی که دریافت می‌کند هزینه ارسال کالا را می‌پردازد.

مرسولات پستی به دلایلی مانند نقص نشانی گیرنده، عدم مراجعه گیرنده برای دریافت مرسوله ثبتی، نقل مکان گیرنده محترم، شناخته نشدن گیرنده در نشانی مندرج روی مرسوله، فوت گیرنده و غیره احتمال دارد که توزیع نشده و به فرستنده مرسوله بازگشت داده شود.

هزینه‌های پستی دریافتی از مشتری چیست؟

غیر از هزینه ارسال کالا ریز هزینه‌های پستی دریافت شده از مشتریان شامل کرایه پستی، هزینه لفاف بندی و بسته بندی مرسوله و غیره در قبض رسید فرستنده درج می‌شود.

هرینه های پستی

پادروپین به کسب‌وکارهای کوچک، متوسط و بزرگ کمک می‌کند تا بتوانند به راحتی سفارش مشتریان خود را ارسال کنند و برآورد دقیقی از هزینه مرسوله پستی داشته باشند و کمترین هزینه پستی را متحمل شوند.

با ثبت فروشگاه در پادروپین به لیستی از شرکت‌های پستی دسترسی دارید و می‌توانید هزینه ارسال از طریق هر کدام از آنها را ببینید. در پادروپین شما می‌توانید سفارش مشتریان خود را به صورت تکی یا انبوه ارسال کنید. در ضمن برای ارسال بسته‌ها نیازی به مراجعه حضوری به شرکت‌های پستی را ندارید و بسته‌های شما توسط پادرو از محل موردنظر شما جمع‌آوری می‌شود.

مهلت نگهداری مرسولات پستی چقدر است؟

ارسال مرسوله پستی با توجه به نوع سرویس، مدت زمان مشخصی (به عنوان مثال مرسوله پیشتاز تا ۵ روز پس از دو بار مراجعه پستچی به نشانی گیرنده محترم در باجه نگهداری می شود ) جهت تحویل به گیرنده در محل اداره پست نگهداری می‌شود. در این زمینه مشتری می‌تواند به استناد نشانی مندرج بر روی اطلاعیه ورود به اداره پست مراجعه کرده و برای دریافت مرسوله خود اقدام کند.

مدت زمان نگهداری مرسوله پستی

بیشتر بخوانید: حساب و کتاب هزینه ارسال مرسولات پستی چگونه است؟

آیا ارسال مرسولات به خارج از کشور امکان‌پذیر است؟

بر اساس قوانین پستی ارسال کالا از طریق پست با حفظ جنبه غیر تجاری به استثنای کالایی که شرعا یا قانونا ممنوع باشد، مجاز است.
در این زمینه کالای ممنوعه پستی به خارج از کشور شامل موارد زیر می‌شود:
– اشیای عتیقه شامل :
– تابلو های نقاشی قدیم ، آثار هنری اصیل ، کتب خطی ، انواع سکه و جواهرات که خروج آنها از کشور ممنوع است.
– اسلحه و مواد منفجره
– مواد مخدر و اعتیاد آور
– وسایل قمار
– مشروبات الکلی
– تمبرهایی که قبل از انقلاب اسلامی منتشر شده است
– کالا های یارانه‌ای مانند: قند و شکر و روغن

ارسال فرش دستباف در حد صنایع دستی و به صورت پشتی، دیوارکوب و اندازه‌های کوچک نیز مجاز است. در زمینه دارو نیز محموله پستی دارویی در حد مصرف شخصی و با حفظ جنبه غیر تجاری آن مجاز است.

ارسال مرسولات به خارج از کشور

در صورت مفقود شدن بسته پستی چکار باید کرد؟

فرستنده در این زمینه می‌تواند با مراجعه کردن به اداره پست مبدا وضعیت مرسوله پستی خود را پیگیری کرده و اقدام به رهگیری مرسوله پستی کند  و در صورت آسیب دیدگی یا مفقودی بر اساس قوانین پستی درخواست جبران خسارت کند.

گم شدن مرسولات پستی

ارسال مرسوله پستی با توجه به نوع سرویس، برای مدت زمان مشخصی (به عنوان مثال مرسوله پیشتاز تا ۵ روز پس از دو بار مراجعه پستچی به نشانی گیرنده) جهت تحویل به گیرنده در محل اداره پست نگهداری می‌شود.

چه روزها و ساعت‌هایی می‌توان به باجه‌های پستی برای انجام خدمات مراجعه کرد؟

باجه‌ها و مراکز پستی در تمام روزها غیر از تعطیلات و به صورت ساعت‌های 8 تا 14:30 از روز شنبه تا چهارشنبه و 8 تا 13:30 در روزهای پنج شنبه فعال هستند. برخی از باجه‌های اداره پست در تهران نیز به صورت شیفت در تایم عصر نیز فعال هستند که باید پیش از مراجعه سوال کنید.

خدمات پستچی‌ها نیز از ساعت 8 صبح شروع شده و تا توزیع آخرین مرسوله ادامه پیدا می‌کند. باید این نکته را مد نظر داشته باشیم که مرسولاتی که دارای سرویس ویژه هستند حتی در روزهای تعطیل هم در نشانی گیرنده تحویل داده می‌شوند.

چند روز پس از ارسال بسته به دستم خواهد رسید؟

بر اساس قوانین پستی، در پست پیشتاز به طور معمول 24 تا 72 ساعت پس از ارسال بسته به مقصد خواهد رسید. در پست سفارشی نیز 2 الی 7 روز کاری مرسوله به مقصد خواهد رسید. عواملی مانند بارندگی شدید، سیل و غیره می‌توانند موجب افزایش زمان تحویل کالا شوند.

مدت زمان انتظار برای دریافت مرسوله پستی

بیشتر بخوانید: معرفی 15 شرکت پستی فعال در ایران و بررسی خدمات آنها

در صورتی که گیرنده حضور نداشته باشید، سرنوشت مرسوله پستی چه می‌شود؟

برای تحویل مرسوله ثبتی، پستچی ابتدا به نشانی گیرنده مراجعه می‌کند و اگر گیرنده به هر علتی در این نشانی حضور نداشته باشد، پستچی اقدام به صدور اطلاعیه ورود کرده و به اطلاع گیرنده هم می‌رسان که در روز و ساعت مشخصی که او حضور یافته، گیرنده حضور نداشته و او به اطلاع گیرنده می‌رساند که در روز و ساعت مشخصی مجددا جهت تحویل مرسوله خواهد آمد.

اگر در مراجعه مجدد هم تحویل مرسوله به دلیل نبودن گیرنده، صورت نگیرد، پستچی اقدام به صدور برگ اطلاعیه جدید می‌کند و از گیرنده می‌خواهد تا به نشانی مشخص شده اداره پست مراجعه و نسبت به دریافت مرسوله خود اقدام کند. این اطلاعیه ورود در صندوق پستی مکان و یا در هر محل دیگری در دسترس گیرنده قرار می‌گیرد.

ارسال مرسولات پستی

جست‌وجوی اسناد و مدارک گم‌شده در پست به چه صورت است؟

برای جستجوی اسناد و مدارکی که گم کرده‌اید باید ابتدا بدانید که به آنها خدمات پست یافته می‌گویند. خدمات پست یافته یا جوینده یابنده در باجه‌های پستی و از طریق سایت شرکت پست به نشانی postyafteh.post.ir  قابل دسترس است.

بر همین اساس مشتری مشخصات کامل سند و یا مدرک گم شده را در محل مشخص شده در نشانی وارد می‌کند یا آنکه به متصدی باجه پستی اعلام می‌کند که در صورت پیدا شدن مدرک به صاحب مدرک تحویل داده شود و یا آنکه با استفاده از سرویس جوینده یابنده که فقط به صورت حضوری در باجه پستی انجام می‌شود، صاحب مدرک به هر شکلی از موضوع مطلع می‌شود.

جستجوی مدرک گم شده در پست

خدمات اعتبارسنجی شهروندان چیست؟

سرویس اعتبار سنجی نشانی شهروندان یک خدمت جدید پستی است که به افراد حقیقی و حقوقی دولتی یا خصوصی این امکان را می‌دهد که بر اساس قوانین پستی و ساز و کارهای اجرایی از خدمات ترکیبی الکترونیکی و فیریکی استفاده کند و اعتبار نشانی پستی مشتران و مخاطبان خود را مورد سنجش قرار دهد.

برای جستجوی اسناد و مدارکی که گم کرده‌اید باید ابتدا بدانید که به آنها خدمات پست یافته می‌گویند. خدمات پست یافته یا جوینده یابنده در باجه‌های پستی و از طریق سایت شرکت پست به نشانی postyafteh.post.ir  قابل دسترس است.

نحوه رهگیری مرسولات پستی به چه صورت است؟

بر اساس قوانین پستی ارسال مرسوله پستی در ایران، شما با مراجعه به سایت شرکت پست جمهوری اسلامی ایران به آدرس www.post.ir می‌توانید با مراجعه به قسمت رهگیری مرسوله پستی کد رهگیری را که از طرف سایت برای شما ارسال شده است، وارد کنید و موقعیت مرسوله خود را مشاهده کنید.

علت اختلاف هزینه روی برچسب پستی مرسوله با هزینه‌ای که در سایت برای ارسال دریافت می‌شود، چیست؟

برچسبی که بر روی مرسوله چسبانده می‌شود، شامل هزینه ارسال کالا و بیمه می‌شود. علاوه بر این نیز مبالغی مانند مالیات، هزینه بسته بندی مرسوله، قیمت کارتن یا پاکت پستی، هزینه لفاف، پیک، ملزومات بسته بندی و دیگر هزینه‌های متفرقه نیز برای هر بسته‌ای وجود دارد که این مبلغ همان مبلغ نهایی قابل پرداخت در سایت است.

هزینه ارسال مرسوله پستی

نحوه شکایت از خدمات اداره پست به چه صورت است؟

مشتریان اداره پست می‌توانند در صورت داشتن هر گونه شکایت، انتقاد، پیشنهاد، سوال، تشکر و مواردی از این دست، با شماره تلفن ۸۴۴۷۰۰۰۰  تماس گرفته و موضوع را مطرح کنند. همچنین شما می‌توانید با مراجعه به سامانه ثبت شکایات به نشانی eop.post.ir اطلاعات و خواسته خود را مطرح کنید.

آیا گیرنده می‌تواند شماره تماس پستچی مرسوله خود را داشته باشد؟

در زمینه ارسال مرسوله پستی، گیرنده بسته می‌تواند با تماس با اداره پست محل اقامت خود شماره تماس پستچی بسته خود را دریافت کند و این موضوع به لحاظ قوانین پستی مشکلی ندارد.

دسترسی به شماره تماس پستچی مرسوله

اگر مرسوله‌ای را از خارج از کشور وارد کنند، تا چه سققی باید هزینه گمرک پرداخت شود؟

بر اساس قوانین پستی ارسال مرسوله پستی، اگر ارزش مرسوله پستی تا سقف پنجاه دلار باشد بر اساس ماده 39 قانون مقررات صادرات و واردات از پرداخت حقوق و عوارض معاف است.

اما اگر ارزش این کالا از 50 دلار بیشتر باشد و در صورتی که جنبه تجاری نیز نداشته باشد، بر اساس قوانین صادرات و واردات کالا باید حقوق و عوارض قابل ترخیص آن پرداخت شود.

پست ویژه چیست؟

با استفاده از این سرویس مشتریان اداره پست می‌توانند مرسولات خود را به مناطق مشخصی ارسال کنند به صورتی که 10 تا 12 روز بعد به انتخاب فرستنده مرسوله به گیرنده تحویل داده شود.

برای دریافت کدپستی چه فرآیندی باید طی شود؟

مشتریان اداره پست می‌توانند برای ارسال مرسوله پستی با مراجعه به آدرس gavahi.post.ir و یا رفتن به باجه‌های پستی اقدام به گرفتن کد پستی خود یا فرد گیرنده کنند.

دریافت کدپستی

آیا افراد سالمند، ناتوان و معلول می‌توانند انجام امور روزمره خود را به پست واگذار کنند؟

بله؛ سرویس پست تلفنی 193 در تهران و 119 در شهرستان این امکان را برای افراد ناتوان و سالمند یا افرادی که مشغله بسیاری دارند فراهم کرده است که بدون حتی خروج از منزل برخی از امور خود را مانند خريد دارو و كتاب، پرداخت قبوض آب، برق، گاز و تلفن به بانك، دريافت و تعويض دفترچه بيمه، ثبت نام تلفن، ثبت نام در كنكور سراسري و آزاد به پست واگذار کنند.

حداکثر وزن بسته‌های پستی باید تا چه میزان باشد؟

حداکثر وزن برای ارسال مرسوله پستی به شرح زیر است:
– نامه 2 كيلوگرم
– آيروگرام 10 گرم هر عدد
– كارت پستال 20 گرم هرعدد
– مطبوعات 2 كيلوگرم ( درصورتي كه حاوي كتب و بروشور باشد، 5 كيلوگرم)
– كيسه M (مخصوص) براي مطبوعات و به مقصد گيرنده يا آدرس واحد حداكثر وزن 30 كيلوگرم

حداکثر وزن مرسولات پستی

آیا نرخ ارسال مرسوله پستی با اولویت و بدون اولویت با هم متفاوت است؟

بله برای مرسولات بدون اولویت، فرستنده نرخ کمتری را پرداخت می‌کند و مدت زمان ارسال و پخش آنها نیز مدت طولانی‌تر است. اما در ارسال مرسوله پستی با اولویت، از سریع‌ترین راه هوایی یا زمینی کمک گرفته می‌شود و هزینه ارسال کالا در آنها نیز بیشتر خواهد بود.

بر اساس قوانین پستی ارسال مرسوله پستی، اگر ارزش مرسوله پستی تا سقف پنجاه دلار باشد بر اساس ماده 39 قانون مقررات صادرات و واردات از پرداخت حقوق و عوارض معاف است. اما اگر ارزش این کالا از 50 دلار بیشتر باشد و در صورتی که جنبه تجاری نیز نداشته باشد، بر اساس قوانین صادرات و واردات کالا باید حقوق و عوارض قابل ترخیص آن پرداخت شود.

جمع‌بندی و مروری بر سوالات شما در زمینه ارسال مرسولات پستی

 • در پست سفارشی ارسال مرسوله پستی به صورت زمینی انجام می‌شود اما در پست پیشتاز به صورت هوایی.
 • مرسولات پستی به دلایلی مانند نقص نشانی گیرنده، عدم مراجعه گیرنده برای دریافت مرسوله ثبتی، نقل مکان گیرنده محترم، شناخته نشدن گیرنده در نشانی مندرج روی مرسوله، فوت گیرنده و غیره احتمال دارد که توزیع نشده و به فرستنده مرسوله بازگشت داده شود.
 • پست جواب قبول در واقع سرویسی است که اگر فرستنده بخواهد گیرنده یا گیرندگان آگهی و تبلیغات هر گونه پاسخی به صورت رایگان به فرستنده ارائه دهند.
 • غیر از هزینه ارسال کالا ریز هزینه‌های پستی دریافت شده از مشتریان شامل کرایه پستی، هزینه لفاف بندی و بسته بندی مرسوله و غیره در قبض رسید فرستنده درج می‌شود.
 • ارسال مرسوله پستی با توجه به نوع سرویس، مدت زمان مشخصی (به عنوان مثال مرسوله پیشتاز تا ۵ روز پس از دو بار مراجعه پستچی به نشانی گیرنده محترم در باجه نگهداری می شود ) جهت تحویل به گیرنده در محل اداره پست نگهداری می‌شود.
 • باجه‌ها و مراکز پستی در تمام روزها غیر از تعطیلات و به صورت ساعت‌های 8 تا 14:30 از روز شنبه تا چهارشنبه و 8 تا 13:30 در روزهای پنج شنبه فعال هستند.  
 • خدمات پستچی‌ها نیز از ساعت 8 صبح شروع شده و تا توزیع آخرین مرسوله ادامه پیدا می‌کند.
 • بر اساس قوانین پستی، در پست پیشتاز به طور معمول 24 تا 72 ساعت پس از ارسال بسته به مقصد خواهد رسید. در پست سفارشی نیز 2 الی 7 روز کاری مرسوله به مقصد خواهد رسید.
 • برای جستجوی اسناد و مدارکی که گم کرده‌اید باید ابتدا بدانید که به آنها خدمات پست یافته می‌گویند. خدمات پست یافته یا جوینده یابنده در باجه‌های پستی و از طریق سایت شرکت پست به نشانی postyafteh.post.ir  قابل دسترس است.
 • مشتریان اداره پست می‌توانند برای ارسال مرسوله پستی با مراجعه به آدرس gavahi.post.ir و یا رفتن به باجه‌های پستی اقدام به گرفتن کد پستی خود یا فرد گیرنده کنند.
 • در زمینه ارسال مرسوله پستی، گیرنده بسته می‌تواند با تماس با اداره پست محل اقامت خود شماره تماس پستچی بسته خود را دریافت کند  و این موضوع به لحاظ قوانین پستی مشکلی ندارد.
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

38 نظرات
 1. عبدرسول می گوید

  بسیار عالی وبسیار شگفت انگیزه واقعا خدمات پست خیلی سخت است تابه دست مشتری برسد

 2. صدیق می گوید

  وقت بخیر. من برای مرسولم کارتن دارم و بسته بندی کردم، منتها کارتن سادست و فرم نشانی نداره، میخاستم بدونم اداره پست برچسبی داره یا فرمی داره که بچسبونم به کارتن؟ یا باید باخودکار تمام مشخصات رو روی کارتن بنویسم.

  1. پادانا می گوید

   صدیق جان سلام
   در صورتی که برای ارسال بسته‌هاتون از پادرو استفاده می‌کنید، می‌تونید وارد قسمت سفارشات‌تون بشید و روی گزینه «جزئیات» سفارش موردنظرتون بزنید. بعد روی قسمت دانلود بارنامه کلیک کنید و بارکد رو دانلود کنید و پرینت بگیرید و روی بسته بچسبونید. البته دقت کنید که بارکد حتما در سایز و کیفیتی باشه که قابلیت اسکن کردن توسط اداره پست رو داشته باشه و روی بارکد پلاستیک نچسبونید.

 3. رویا می گوید

  سلام خسته نباشید
  اگهی تحویل الکترونیک توی خدمات پستی رو چطوربرام حذف کنند به مسئول باجه میگم میگه امکانش نیست هر سری1800تومان هزینه الکی دریافت میکنند ازم

  1. مصطفی می گوید

   من همیشه قبل از پست کردن به مسئول باجه میگم که آگهی تحویل الکترونیک نمی‌خوام. اونم رعایت می‌کنه.

   1. زهرا می گوید

    سلام میشه بگید آگهی تحویل الکترونیک چیه دقیقا؟

  2. میثم می گوید

   اون بیشتر وقت ها هست و نمیشه کاری کرد منم همین مشکل دارم پرسدم از ادره پست شهرمون کفت نمیشه 😔

 4. آرش می گوید

  سلام وقت بخیر
  میشه بجای آدرس گیرنده آدرس دفتر پستی رو داد و بعد حضوری اون رو تحویل گرفت؟

 5. سامان می گوید

  سلام من یه بسته داشتم هنوز به دستم نرسیده هر چی هم کد رهگیری رو میزنم هیچی نشونم نمیده میزنه معاونت پست یعنی چی چیکار باید بکنم

 6. سامان ۱۲ می گوید

  سلام من یه بسته داشتم هنوز به دستم نرسیده هر چی هم کد رهگیری رو میزنم هیچی نشونم نمیده میزنه معاونت پست یعنی چی چیکار باید بکنم

 7. سامان ۱۲ می گوید

  سلام من یه بسته داشتم هنوز به دستم نرسیده هر چی هم کد رهگیری رو میزنم هیچی نشونم نمیده میزنه معاونت پست یعنی چی چیکار باید بکنم….

 8. Sadra می گوید

  سلام از تهران برام پست کردند چهارشنبه به چالوس موبایله کی به دستم میرسه

 9. محمدرضا می گوید

  سلام وقتتون بخیر .میگم اگا بخوایم یک مرسوله رو از یک شهر به یک شهر دیگه ارسال کنیم اداره پست چند میگیره؟

 10. 11228Sadra می گوید

  سلام از تهران برام پست کردند چهارشنبه به چالوس موبایله کی به دستم میرسه

 11. علی می گوید

  سلام
  امروز از بستگان من چند تا از عرق بید و چند عرق که طبق نسخه دکتر گیاهی برام تجویز شده بود رو بردن پست که برام پست کنن ب خارج از کشور اما پست قبول نکرد و گفت از سال ۱۴۰۰عرقیجات رو باید بره چهاره لشکر و بعد ازمایش بشه بعد پست بشه
  این برام خیلی مسخره میاد که کشوری محصول خودشو برای پست محصولی که تو داخل براحتی و با خرید از داروخانه گیاهی خریداری شده رو برای کشوری دیگر ازمایش کنه و هزینه سازی برای فرد ایرانی کنه که چی این بود معنای منانع زودایی این بو راحت کردن در کار مردم شما که تازه سخت کردین نمی دونم شما برای کشورهای خارجی کار میکنید یا برای داخیلی این بنظر بیشتر بخاطر امنیت خارج از ایران باشه واقعا مسخره هست من که بیماری قلبی ذچدارم نمی تونم از داروهای طب سنتی خودمون استفاده کنم چرا نمی دونم
  علی

 12. یگانه می گوید

  اگر نخواهم بسته پستی را تحویل بگیرم چکار باید بکنم ؟

 13. امیر می گوید

  سلام از استرالیا میخواد برام قطعات pc که از آمازون گرفتم رو آشنا ه هام با پست ارسال کنند که قطعا از 50 دلار بیشتر میشه.
  بايد پول گمرک که دو میلیون هست رو بدم یا بستگی به وزن مرسوله داره.

  1. یووا می گوید

   سلام وقت بخیر
   ایا جهت تحویل بسته از مامور پست
   ارایه شماره ملی لازمه حتما
   ؟؟؟

 14. محمد رضا می گوید

  سلام.یه موسسه برام بسته یی فرستاده اما گد پیگیری رو نمیده بعد میگه ارسال شده ما این چند روز خونه نبودیم درصورت احتمال اینکه پست اورده و برگردونده به خود پست میتونم با نام و نام خانوادگی یا کد پستی خونه یا کد ملی برم بگیرم؟ خیلی ممنون

 15. میر می گوید

  سلام جدیدا نمیتونم جزئیات مرسوله م رو ببینم چرا و باید چیکار کنم

 16. Shila می گوید

  سلام وقت بخیر
  من ی بسته برام چهارشنبه فرستادن تحویل پست داده شده کد پیگیری هم دارم اما تا الان هیچ وضعیتی زده نشده فقط زده قبولی مرسوله کسی هست بتونه منو راهنمایی کنه

  1. حوری می گوید

   وقتی میزنه قبول مرسوله یعنی چی؟

 17. شاهرخ می گوید

  یکی بگه چطوری میشه پستم رو از خود اداره پست تحویل بگیرم نه اینکه پستچی بیاره دم خونه

 18. Pmn می گوید

  سلام
  آیا مبلغ هزینه پستی ( با مالیات ) همان مبلغ نهایی هست که فرستنده باید پرداخت کند؟

  1. S می گوید

   نه بیشتره

 19. حسینی می گوید

  باسلام چرا کارت ماشین الان ۳ ماه شده نمیاد کد پیگیر رو هم میزنم میگه نامعلوم

 20. ناشناس می گوید

  پست پیشتاز میگن تا ۷۲ساعت حتما میرسه ولی برا من الان ۴روز تازه بسته‌ از مشهد برا تهران امروز فرستاده شده خراب نشده باشه سفارشم خوبه حداقل راستش بگین فکر کنم تا دستم برسه همون ۷روز طول بکشه فقط هزینه اضافی کردم پیشتاز گفتم بفرستن

 21. کوثر می گوید

  سلام
  آیا پیام رسان ها در روزهای تعطیلی رسمی هم کار میکنند یا نه؟

 22. یوسفی می گوید

  سلام ببخشید من یه بسته داشتم کد رهگیری که زدم رسیده بوشهر ولی هنوز به دستم نرسیده

 23. مهدی تقی زاده می گوید

  سلام مهدی تقی زاده هستم کالایی به صورت اینترنتی از فروشگاهی دربانه خریداری کردم هنوز بدستم نرسیده است

 24. کیهانی می گوید

  سلام. من تاحالا بارها خرید اینترنتی انجام دادم و از پست استفاده کردم ولی این سری با اینکه همش مرسوله رو پیگیری کردم و میدونستم که تحویل پستچی داده شده و هرروز خونه بودم و منتظر اصلا پستچی حتی زنگ رو نزده یا تماس نگرفته با این حال توی سایت ثبت کرده که گیرنده خونه نبوده! سرنوشت بستم چی میشه خب.اون آقا لابد حوصله‌ش نکشیده بیاد

 25. n_n می گوید

  سلام
  من وقتی تو سامانه پیگیری کردم زد که در تاریخ ۱۴۰۱/۳/۳۱ در ساعت ۱۵:۳۰ مرسوله تحویل گیرنده داده شده!!!
  الان من باید چیکار کنم؟!

 26. صمد می گوید

  ايا طلا جهت هديه به خارج از ايران ميشود پست كرد

 27. A می گوید

  باسلام
  میخواستم بدونم امکانش هست اگر مشخصات بسته پستی کامل نباشه(مثل ایمیل یا تلفن) ولی پول از حساب کسر شه
  بسته پستی ب دستمون برسه (با توجه ب اینکه پول پست درب محله) ؟

 28. س می گوید

  اداره پست نیست کاسبیه، دزدخونست، هر سری منو مجبور میکنن از خودشون پاکت و کارتن بگیرم درحالیکه کارتن و پاکت خودم هیچ اشکالی نداره، کارتن ۱۰۰۰ تومنی دیجی کالا رو ده هزتر تومن به ما میفروشن، حرفم میزنی میگن قانونه! نمیدونیم با این قانونای غیر قانونی ایران چه کنیم

 29. نازنین می گوید

  سلام امکانش هس چیزی که دوسال پیشت پست کردم برا یه نفر آدرس اون یه نفرو بهم بدن?

 30. کریمی می گوید

  با سلام اگر فردی بخواد یک بسته برای کس دیگه ای پست کنه اما به خود اداره مرکزی اون شهر پست بشه بدون آدرس فرد گیرنده میشه بگید فرد گیرنده چطور می تونه بسته رو تحویل بگیره؟

 31. ستاره می گوید

  سلام
  برای من در سمنان، 2 مرسوله پستی به فواصل زمانی 3-4 روز از مشهد ارسال شد. اولی مستقیم به اداره پست سمنان آمد ولی مرسوله دوم، ابتدا به اداره پست تهران و سپس به سمنان ارسال شد. علت چیست؟