شرایط دریافت درگاه پرداخت اینترنتی چیست؟

0

از ابزارهای بسیار محبوب برای انتقال وجه به‌صورت آنلاین و غیرحضوری که در بستر اپلیکیشن‌ها و وب‌سایت‌ها کاربرد دارد، درگاه پرداخت اینترنتی است. درواقع این درگاه نقش مهمی در معاملات بین مشتریان و کسب و کارهای کوچک و بزرگ دارد و برای تأمین امنیت بین مشتری، صاحبان کسب‌وکار و بانک‌های مورد نظر، اطلاعات و جزئیات پرداخت‌ها را رمزگذاری می‌کنند؛ یعنی کسب‌وکارهایی که محصولات خودشان را در وب‌سایت می‌فروشند، برای دریافت هزینه از مشتریان باید وب‌سایت خودشان را درگاه بانکی متصل کرده و با استفاده از پایانه‌های بانکی هزینه را دریافت کنند. کاربران هم با ورود به صفحه درگاه پرداخت و با اطلاعات بانکی خود، محصولات مورد نظرشان را خریداری کنند.

درگاه پرداخت

انواع درگاه پرداخت

یکی از معتبرترین شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات که محدودیتی ندارد و امکان پرداخت راحت و آسان را برای مشتریان فراهم کرده و همچنین به‌صورت رسمی اجازه ارائه درگاه پرداخت اینترنتی را هم دارند شرکت‌های psp یا درگاه پرداخت مستقیم هستند.

اما درگاه دیگری به نام درگاه واسط وجود دارد که با یک گروه از مشتریان و کسب و کارهای کوچک‌تر قرارداد می‌بندد و مشتریان بدون احتیاج به درگاه نماد اعتبار الکترونیک از درگاه‌های واسط درگاه خود را دریافت می‌کنند و به مدارک و تجهیزات اداری کمتری از گروه اول نیاز دارد.

شرایط دریافت درگاه پرداخت اینترنتی چیست؟ (از درگاه مستقیم)

برای دریافت درگاه اینترنتی از درگاه مستقیم به شرایط و الزاماتی نیاز است که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌شود.

 • داشتن هرگونه پروانه کسب‌وکار و مجوزهای شغلی حقوقی و جواز کار و داشتن اقامتگاه مناسب و قانونی مرتبط با فعالیت خود: بین فعالیت‌های تعیین‌شده در مجوز کسب‌وکارها و فعالیت‌های سایت حتماً باید هماهنگی و ارتباط وجود داشته باشد. اقامتگاه مناسب و البته قانونی برای فعالیت‌ها و کسب و کارهای خود از جمله مهم‌ترین شرایط دریافت درگاه است.
 • بهره‌گیری از نماد اعتبار الکترونیک Enamad کسب و کارهای اینترنتی: از مهم‌ترین شرایط دریافت درگاه، لزوم داشتن نماد اعتبار الکترونیک است. برای این کار به سایت Enamad.ir بروید و بعد از ثبت‌نام درخواست خود را ارسال کنید تاسایت مورد نظر شما ارزیابی شود. این نماد برای کسب و کارهای بزرگ بیشتر کاربرد دارد. برای کسب‌وکارهای کوچک نیز درصورت تقاضای درگاه بانکی، نماد بدون ستاره اعطا می‌شود تا مشکل کسب و کارهای کوچک در تهیه درگاه رفع شود.
 • نداشتن هرگونه ممنوعیت فعالیت از طرف بانک: هرگونه ممنوعیتی را از نظر فعالیت‌های گوناگون از طرف بانک مرکزی نداشته و مانعی برای آن وجود نداشته باشد.
 • از قبل وب‌سایت خود را برای فروش محصولات و ارائه خدمات مناسب‌تر به کاربران آماده کنند: برای فروش و سهولت در ارائه خدمات بیشتر به راه‌اندازی یک سایت فروشگاهی نیاز است که از طریق آن بتوانید کسب‌وکار خود را راه انداخته، محصولات خود را به فروش رسانید و در اختیار مشتریان قرار دهید.
 • تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران باشند: یعنی تمام قوانین عمومی و قانون تجارت الکترونیک جمهوری اسلامی ایران را رعایت کنند و هنجارشکن نباشند.
 • تمامی فعالیت‌ها در سایت با مجوز شغلی ارتباط داشته باشند: باید تمامی فعالیت‌های کسب‌وکار شغل مورد نظر در مجوز شغلی با همه فعالیت‌های ثبت‌شده در سایت ارتباط داشته باشند و مغایر با یکدیگر نباشند.
 • داشتن حساب بانکی از یکی از شعب بانک‌های عضو شتاب: برای دریافت هزینه‌ها از مشتریان شما باید شماره حساب و مشخصات بانکی شخص درخواست‌کننده را ارائه دهید.
 • داشتن اجاره‌نامه یا سند مالکیت مکان مورد نظر: یکی از الزامات دریافت درگاه همان‌طور که گفته شد، داشتن فضای مناسب و ارائه اجاره‌نامه با کد ره‌گیری باشد.

شرایط دریافت درگاه پرداخت اینترنتی چیست؟ (از درگاه واسط)

دریافت از درگاه واسط راحت‌تر است و به سهولت انجام می‌گیرد و اگر تازه‌کار هستید یا کسب‌وکار کوچک دارید پیشنهاد می‌شود از این درگاه استفاده کرده سپس به سراغ درگاه مستقیم بروید.

 • در حوضه فعالیتی که درخواست داده‌اید، سایت فعال و البته رسمی داشته باشید.
 • ارائه مدارک لازم برای احراز هویت
 • تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران بودن و رعایت تمامی قوانین عمومی کشور
 • منع فعالیت از طرف نظام بانکی نداشته باشد.

تهیه درگاه پرداخت بدون داشتن سایت

برخی شرکت‌ها برای فروش محصولات خود و در کسب‌وکارهایشان از سایت و هزینه‌های مصرفی برای راه‌اندازی آن استفاده نمی‌کنند و به‌جای آن برای گرفتن هزینه از مشتریان از دریافت درگاه پرداختبه‌صورت لینک بهره می‌گیرند که با عنوان لینک پرداخت از آن‌ها یاد می‌شود. در مراحل دریافت لینک پرداخت ابتدا در سایت ارائه‌دهنده ثبت‌نام می‌کنیم. در مرحله بعد برای احراز هویت تصویر شناسنامه یا کارت ملی را بارگذاری کرده و درنهایت در مرحله آخر درخواست شما بررسی و بعد از چند ساعت لینک پرداخت برای شما فعال می‌شود.

یکی از مزیت‌های درگاه پرداخت به‌صورت لینک این است که هزینه خدمات آن از تراکنش‌ها به‌صورت کارمزد کسر می‌شود و در مرحله اول احتیاج به پرداخت هزینه‌ای نیست.

ویژگی‌های مهم درگاه پرداخت چیست؟

یکی از مسائل مهم که باید به آن توجه داشته باشیم، ویژگی‌های مهمدرگاه پرداخت است که هرکدام از بانک‌ها و مؤسسات باید دارای ویژگی‌های و خصوصیاتی باشند. در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت.

 •  ارائه‌کننده امنیت لازم: تأمین امنیت و اعتبار لازم از سوی ارائه‌کننده خدمات برای مشتریان، از جمله مهم‌ترین ویژگی‌ها است. علاوه بر این تضمین ارائه‌دهنده اهمیت بالایی دارد و تضمین کند مشکلی پیش نمی‌آید و اگر پیش آمد آن را مدیریت کرده و خسارات وارده را تقبل کند.تحقیق و پرس‌وجو درباره ارائه‌دهنده و اینکه بهترین گزینه را انتخاب کنید به نفع شماست.
 • کارمزد کم: آگاهی از میزان کارمزدی که در انجام تراکنش‌ها از شما کم می‌شود به معنای این است که اگر تعرفه‌ها متفاوت بود به آن‌ها توجه کرده و به دقت بررسی کنید تا هزینه‌های بسیاری به شما تحمیل نشود.
 • ·       شرایط درخواست و ثبت‌نام: شرایط ثبت‌نام در شرکت‌ها متفاوت است. برخی از آن‌ها با دریافت یک کد مالیاتی ساده کار درگاه شما را انجام می‌دهند، اما برخی دیگر روال بسیار پیچیده و سختگیرانه‌تری را دارند و مدارک گوناگون مانند اجاره‌نامه، جواز کسب و غیره را از شما درخواست می‌کنند. این دوره زمانی طولانی ممکن است در افتتاح سایت مورد نظر شما خلل ایجاد کند و آن را کمی به عقب بیندازد.
شرایط دریافت درگاه پرداخت
 • تسویه به‌موقع: سریع تسویه کردن از مهم‌ترین مزایاست؛ پس همیشه درگاهی را انتخاب کنید که پشتیبانی خوبی داشته باشد و سریع تسویه کند. اگر سرمایه دیرتر به حساب واریز شود سبب ضررهای بسیاری در کسب‌وکار شما می‌شود.
 • پشتیبانی قوی و همه‌روزه: پشتیبانی یکی از مسائلی اساسی و مهم در درگاه‌هاست. سعی کنید درگاهی را انتخاب کنید که پاسخ‌گویی سریع و خوب داشته باشد و نیاز نباشد به دنبال درگاه دیگر بروید.

مراحل انعقاد قرارداد با پذیرندگان

برای امضای قرارداد بین ارائه‌دهنده و پذیرنده (مشتریان) چندین مرحله باید طی شود که به آن‌ها اشاره می‌شود:

 1. در مرحله اول باید فرم آنلاین ثبت‌نام خدمات پرداخت اینترنتی تکمیل شود.
 2. شرکت پرداخت الکترونیک، نماد اعتماد الکترونیک و فنی سایت را بررسی می‌کند.
 3. کد پذیرنده در سیستم با انجام تراکنش تستی تا ۱۵۰۰ تعریف شده و به ست الکترونیکی متقاضی پست می‌شود.
 4. ارسال تمامی مدارک مورد نیاز اعم از شناسنامه، کارت ملی، اجاره‌نامه و غیره
 5. لوگوی خدمات پرداخت اینترنتی را دریافت کنید و آن را در قسمت مناسبی از سایت پذیرنده قرار دهید.
 6. پس از طی مراحل بالا، فروشگاه شروع به کار می‌کند.

چگونه باید درگاه پرداخت ایجاد کنیم؟

برای ایجاد درگاه پرداخت شما باید اول انتخاب کنید از درگاه مستقیم می‌خواهید استفاده کنید یا از درگاه غیرمستقیم (واسط). بعد از این مرحله باید نیازهای خود را بررسی کرده و لیست درگاه‌های مستقیم و واسط را چک کرده و سپس به دریافت درگاه اقدام کنید.

چگونه ویژگی‌های درگاه پرداخت امن را تشخیص دهیم؟

اولین و مهم‌ترین قدم بررسی میزان امنیت درگاه پرداختی اینترنتی است. این بخش از مهم‌ترین ویژگی‌های درگاه‌هاست؛ به این صورت که به بررسی میزان محبوبیت و اطمینان خاطر نزد مشتریان می‌پردازد و بررسی می‌کند که آیا اعتباری میان مشتریان دارد یا خیر.

با بررسی‌های آنلاین متوجه خواهید شد درگاه واسط علاوه بر محبوبیت کارایی آسان‌تری از درگاه مستقیم دارد؛ پس کیفیت خدمات را بررسی کرده و بهترین آن‌ها را برمی‌گزینیم. از جمله روش‌های تشخیص درگاه امن عبارت‌اند از: پروتکل امنیتی برای انتقال اطلاعات، توجه و بررسی پیام‌های دریافتی در صفحه درخواست، URL صفحات پرداخت اینترنتی، صفحه‌کلید امن و بررسی و توجه کد تأیید پرداخت.

چگونه درگاه پرداخت جعلی را تشخیص دهیم؟

بهتر است قبل از اینکه کاربران اطلاعات بانکی خود را در درگاه پرداخت ثبت کنند، ابتدا از جعلی نبودن یا امن بودن آن آگاه شوید سپس اطلاعات خود را ثبت کنید؛ زیرا آمار کلاه‌برداری‌ها از سایت‌های جعلی رو به افزایش است؛ پس وقتی در حال انجام تراکنش آنلاین هستید با توجه به چند نکته ساده می‌توانید از امن بودن یا جعلی بودن درگاه آگاه شوید و مانع سرقت اطلاعات خود شوید.

پادروشاپ؛ بهترین انتخاب برای دریافت درگاه اینترنتی

دریافت درگاه پرداخت اینترنتی، نقطه آغاز فعالیت حرفه‌ای فروشگاه آنلاین شماست اما پیچیدگی مراحل دریافت آن موجب شده تا بسیاری از افراد با شک‌وتردید نسبت به دریافت و بهره‌مندی از مزایای آن اقدام کنند؛ درگاه پرداخت آنلاین هم می‌تواند مزایای بسیاری برای فروشگاه به همراه داشته باشد و هم مزایای بسیاری برای مشتریان!

با انتخاب پادروشاپ به عنوان یکی از بهترین فروشگاه‌سازهای کشور در کنار دریافت فروشگاه اینترنتی خود بدون هیچ‌گونه چالش و پیچیدگی اداری، با دریافت این درگاه و ایجاد لینک اختصاصی، علاوه‌بر افزایش اعتبار فروشگاه و افزودن راه‌های ارتباطی و ارسال راحت‌تر محصولات که به فروش بیشتر منجر خواهد شد، امکان صدور فاکتور آنلاین، اطمینان از اعتبار تراکنش‌ها و عدم دریافت فیش‌های تقلبی و مدیریت پرداخت‌ها برای فروشندگان فراهم خواهد شد؛ همچنین مشتریان نیز از خرید در فضایی امن با امکان رهگیری سفارشات و خرید ۲۴ ساعته رضایت بیشتری داشته و می‌توانند با خیالی آسوده، انتخابی ایده‌آل داشته باشند.

سخن پایانی

در این مقاله به‌طورکلی با انواع درگاه‌ها و شرایط دریافت آن‌ها آشنا شدیم. اینکه درگاه پرداخت چیست؟ انواع درگاه، که به دو صورت درگاه مستقیم psp و درگاه واسط شناخته می‌شوند. شرایط دریافت پرداخت اینترنتی را به‌طور کامل از هر دو درگاه توضیح دادیم که نیاز به یک سری الزامات و شرایط هستند و اینکه اگر کسب‌وکار بزرگ دارید استفاده از درگاه psp  پیشنهاد می‌شود که ملزم به رعایت شرایطی هستند از جمله داشتن پروانه کسب و جواز کار، تابع قوانین جمهوری اسلامی بودن، نداشتن منع ممنوعیت از جانب بانکداری نظام و داشتن سند مالکیت.

 اگر کسب‌وکار کوچکی دارید بهتر است از درگاه واسط استفاده کنید که از جمله شرایط آن می‌توان به داشتن سایت فعال در حوضه‌ای که درخواست داده‌اید، انجام احراز هویت با ارائه مدارک لازم، نداشتن منع فعالیت از سوی بانکداری نظام و غیره اشاره کرد. همچنین با ویژگی‌های درگاه پرداخت و چگونه ایجاد کردن درگاه‌ها، تشخیص درگاه‌های جعلی و امن آشنا شدیم. امیدواریم مطالب خوبی را در اختیار شما قرار داده باشیم.

سوالات متداول

درگاه پرداخت چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

ابزاری برای انتقال وجه به‌صورت آنلاین و غیرحضوری بین مشتریان و کسب‌وکارهای کوچک و بزرگ برای تأمین امنیت بین مشتری و صاحبان مشاغل که اطلاعات پرداخت را رمزگذاری می‌کند. دو نوع درگاه وجود دارد: درگاه مستقیم psp و درگاه واسط.

شرایط دریافت درگاه پرداخت اینترنتی (از درگاه مستقیم) چیست؟

داشتن پروانه کسب‌وکار و مجوز کار، بهره‌گیری از نماد اعتبار الکترونیک Enamad کسب‌وکارهای اینترنتی، نداشتن ممنوعیت فعالیت از طرف نظام بانکداری، از قبل وب‌سایت خود را برای فروش محصولات و ارائه خدمات به کاربران آماده کنند، تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد، تمامی فعالیت‌ها در سایت و مجوزهای شغلی با هم هماهنگ بوده و ارتباط معنادار داشته باشند، داشتن حساب در یکی از شعب عضو شتاب و داشتن اجاره‌نامه.

شرایط دریافت درگاه پرداخت اینترنتی (از درگاه واسط) چیست؟

 • در حوضه فعالیتی که درخواست داده‌اید، سایت فعال و البته رسمی را داشته باشید.
 • ارائه مدارک لازم برای احراز هویت
 • تابع قوانین جمهوری اسلامی باشد و مغایر با قوانین عمومی کشور نباشد.
 • منع فعالیت از طرف نظام بانکداری مرکزی نداشته باشد.

 ویژگی‌های مهم دریافت درگاه پرداخت چیست؟

ارائه‌کننده امنیت لازم، کارمزد کم، شرایط درخواست و ثبت‌نام، تسویه به‌موقع و پشتیبانی قوی و همه روزه.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.