10 اشتباه رایج کپشن نویسی در اینستاگرام که نباید انجام دهید

0

یکی از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ که امروزه به شدت در حال رشد است؛ شبکه اجتماعی اینستاگرام و قابلیت‌های موجود در آن است. گاهی اوقات برای تبلیغ در این فضا برای کسب و کار باید به حدی دقت کنیم تا یک اشتباه موجب از بین رفتن تلاش‌های ما نشود.

کپشن نویسی در فضای اینستاگرام بخش مهمی از تولید محتوا در این فضا است. بسیاری از پیج‌ها با توجه به کپشن نویسی غیراصولی موجب ترک کردن بسیاری از کاربران می‌شوند و به همین دلیل هم لایک و کامنت کافی در پست‌های آنها جذب نمی‌شود. در نتیجه این پست‌ها کمتر به اشتراک گذاشته می‌شود.

نوشته‌های پایین عکس‌ها یا همان کپشن‌هایی که زیر تصاویر دیده می‌شوند، به اندازه تصاویر مهم هستند. شیوه نگارش کپشن به انتقال بهتر پیام شما کمک می‌کند و اگر از اینستاگرام برای سود دهی بیشتر کسب ‌و کار خود استفاده می‌کنید این کپشن می‌تواند برند شما را هم معرفی کند.

سبک کپشن نویسی صحیح اینگیجمنت یا تعامل صفحه شما را بالا می‌برد بنابراین در نوشتن کپشن باید دقت لازم را داشته باشید. در ادامه این مقاله به 10 اشتباه رایج کپشن نویسی می‌پردازیم که می‌تواند به ضرر فروشگاه شما تمام شود. پس با پادرو همراه ما باشید.

اشتباه رایج کپشن نویسی اینستاگرام

با 10 اشتباه رایج کپشن نویسی در اینستاگرام آشنا شوید

ننوشتن کپشن

ننوشتن کپشن یکی از چندین اشتباه رایج کپشن نویسی در اینستاگرام است که رابطه شما با مخاطب را دچار مشکل می‌کند. گاهی اوقات تصاویر را بدون هیچ کپشنی پست می‌کنیم.

بنابراین اگر تصویری را منتشر کردید که به خودی خود دارای متن است؛ ننوشتن کپشن موجب می‌شود تا ارتباط شما با مخاطبتان قطع شود. پس اگر نخواهید متنی بنویسید مخاطب از کجا بداند که به چه کاری دعوت شده است؟ بنابراین راه ارتباطی با مخاطب با ننوشتن هشتگ قطع می‌شود.

شما با نوشتن کپشن به مخاطبان و فالوورهای خود نشان می‌دهید که برای وقت و زمانی که آنها به خواندن پست‌های شما اختصاص می‌دهند ارزش قائل هستید.

کپشن‌ها را متناسب با تصاویر و پست‌هایی که می‌خواهید قرار دهید انتخاب کنید و از بسیار کوتاه نوشتن یا خیلی طولانی نوشتن کپشن هم خودداری کنید زیرا این روزها افراد علاقه‌ای به خواندن متن‌های بسیار طولانی ندارند و انتخاب متن‌های خیلی کوتاه برای کپشن هم نمی‌تواند هدف شما به مخاطب را به خوبی برساند.

استفاده از هشتگ به جای کپشن

یکی دیگر از انواع اشتباه رایج کپشن نویسی؛ استفاده از هشتگ به جای کپشن است. استفاده از هشتگ بدون هیچ متن اضافی دیگر، این حس را به مخاطبان پیج شما می‌دهد که ارزشی برای آنها قائل نشده‌اید. استفاده از هشتگ به جای کپشن از سوی دیگر نشان می‌دهد که شما فقط به دنبال افزایش بازدید پیج خود هستید.

همچنین استفاده از هشتگ به جای کپشن این موضوع را نشان می‌‌دهد که  شما هیچ خلاقیتی در شیوه نگارش کپشن ندارید و تنها به دنبال استفاده از هشتگ‌های پرکاربرد برای دیده شدن هستید. همواره باید در نظر بگیرید که در یک پیج فروشگاهی شما باید در سبک کپشن نویسی خلاق باشید و این خلاقیت را به مخاطب خود نشان دهید.

اشتباه کپشن نویسی

استفاده از ایموجی به جای کپشن

یکی دیگر از انواع اشتباه رایج کپشن نویسی آن است که در سبک کپشن نویسی خود تنها از ایموجی استفاده کنید. بنابراین استفاده از ایموجی به جای کپشن، کاری بسیار اشتباه است و این کار به تنهایی نمی‌تواند موجب تعامل مخاطبان با شما شود.

اگر می‌خواهید به خبرنامه رایگان پادروکلاب دسترسی داشته باشید، فرم زیر را پر کنید.

  در کنار استفاده از ایموجی به جای کپشن، عدم استفاده از آن هم کار درستی نیست. شما باید یک محتوای مناسب با تصاویر پست خود انتخاب کرده و ایموجی مناسب آن را هم در کنار متن استفاده کنید.

  شما با در نظر گرفتن کلمات کلیدی درست در شیوه نگارش کپشن صحیح، باید ایموجی مناسب را انتخاب کنید تا با این روش توجه مخاطب خود را جلب کنید. این موضوع به شرطی عملی می‌شود که ایموجی‌ها در جای درست و به درستی انتخاب شوند.

  عدم استفاده از قابلیت call to action – کال تو اکشن در کپشن

  یکی دیگر از انواع اشتباه رایج کپشن نویسی، عدم استفاده از قابلیت کال تو اکشن است. در پیج‌های فروشگاهی خیلی از افراد در قسمت انتهایی کپشن خود هیچ درخواستی از مخاطب خود نمی‌کنند.

  شما باید در کپشن‌های خود از مخاطبانتان بخواهید که زیر پست کامنت بگذارند یا پست شما را لایک کنند یا آنکه پست شما را با دوستان خود به اشتراک بگذارند؛ یا حتی می‌توانید از مخاطبان خود بخواهید که ازسایت شما دیدن کنند.

  این قابلیت که کال تو اکشن یا دعوت به عمل نامیده می‌شود؛ به مخاطب نشان می‌دهد که دقیقا باید چه کاری را انجام دهد. شما باید همواره با استفاده از کال تو اکشن از مخاطب خود درخواستی داشته باشید و همواره نکات زیر را در نظر بگیرید:

  • کال تو اکشن باید بتواند حسی مثبت در فالوورهای شما ایجاد کند. برای مثال اگر می‌خواهید به آنها بگویید که دوستان خود را منشن کنند یا پست را برای دیگران بفرستند، باید بگویید که برای کمک کردن به دوستان خود یا آنکه آنها موفق‌تر باشند بهتر است این پست را با آنها به اشتراک بگذارید. شما می‌توانید به مخاطبان بگویید که این پست حال شما و دوستان شما را بهتر می‌کند. این کار نشان می‌دهد که شما برای مخاطب و اطرافیان او ارزش قائل هستید.
  • کال تو اکشن در حقیقت به مخاطب شما نشان می‌دهد که او در این میان قرار است نفعی ببرد. برای مثال در فرایند کال تو اکشن شما باید به مخاطب بگویید که ما را لایک کنید تا اینستاگرام پست‌هایی بیشتر از ما را به شما نمایش دهد.
  اشتباهات کپشن نویسی

  استفاده اشتباه از 125 کاراکتر اولیه

  عدم استفاده یا استفاده اشتباه از 125 کاراکتر اولیه هم یکی دیگر از انواع اشتباه رایج کپشن نویسی است. در شیوه نگارش کپشن بیشترین تعداد کاراکتر مجاز برای پست‌های اینستاگرامی تا 2200 کاراکتر است. اما نکته مهم در این زمینه آن است که تنها 125 کاراکتر اولیه کپشن شما بدون زدن دکمه بیشتر یا More   برای مخاطب نمایش داده می‌شود.

  با توجه به آنکه اغلب مخاطبان شما بیشتر این قسمت را می‌خوانند و کمتر به سراغ بقیه متن کپشن می‌روند، شما باید از این قسمت استفاده کرده و برای جذب مخاطب بهترین محتوا را به کار بگیرید.

  در قسمت اولیه کپشن طراحی باید جذاب و درگیر کننده باشد و 125 کاراکتر اولیه باید به گونه‌ای به کار گرفته شود که مخاطب برای خواندن ادامه کپشن جذب شود.

  رعایت نکردن فاصله در کپشن

  زمانی که شما چند خط کپشن را بدون فاصله و رعایت جدا سازی پاراگراف‌ها می‌نویسید؛ این موضوع موجب می‌شود تا جملات بسیار زیاد به نظر برسد. این در حالی است که متن شما چند خط بیشتر نیست.

  بنابراین بهتر است برای مرتب نشان دادن پست و کپشن‌های خود این شیوه نگارش کپشن را هم رعایت کنید و فاصله جملات و پاراگراف‌ها را به خوبی اعمال کنید.

  زمانی که بدون فاصله و پشت سر هم می‌نویسید؛  اتفاق دیگری هم می‌افتد و آن این است که چشم کاربر شما اذیت شده و این کار در طولانی مدت خسته کننده خواهد بود. 

  یکی از راه‌های رعایت درست فاصله در نوشتن کپشن استفاده از نرم افزار InstaSpacer است که در سیستم عامل اندروید و آی او اس ارائه شده است. استفاده از این نرم افزار رایگان و بسیار ساده است.

  اشتباه در نوشتن کپشن

  نداشتن شناخت کافی از مخاطب در نوشتن کپشن

  یکی دیگر از انواع اشتباه رایج کپشن نویسی آن است که شما در نوشتن این قسمت مخاطب شناسی را در نظر نمی‌گیرید. بسیاری از پیج‌های فروشگاهی تنها با هدف فروش بیشتر و بدون در نظر گرفتن مخاطب خود مطالب و تصاویری را منتشر می‌کنند که این موضوع موجب کاهش تعامل یا اینگیجمنت مخاطبان می‌شود.

  شما باید بدانید که کاربران شما برای پیدا کردن جواب سوالات خود یا برطرف شدن حس کنجکاوی شما را دنبال می‌کنند و این نیاز آنها در پیج شما باید برطرف شود تا پیج شما را ترک نکنند.

  اگر در ارتباط با نیازهای مخاطبان خود اطلاعات درستی ندارید می‌توانید عضو گروه‌های فیسبوکی یا reddit شوید و بررسی کنید که در این گروه‌ها مردم در ارتباط با چه عناوینی با یکدیگر بحث می‌کنند. سپس می‌توانید این سوالات را در صفحه خود به اشتراک گذاشته و با توجه به پاسخ‌ها اقدام به تولید محتوا کنید.

  شفاف نبودن کپشن

  شبکه اجتماعی اینستاگرام از لینکدین و توییتر متفاوت است. در اینستاگرام کاربران به دنبال محتوای الهام بخش هستند و این فضا پلتفرمی برای فروش سخت یا صد در صدی نیست.

  بهتر است شما به صورت خلاقانه از استراتژی‌های بازاریابی در این فضا کمک بگیرید و اجازه ندهید که مخاطب متوجه شود هدف شما فروش محصولات یا خدمات است.

  در این فضا باید بستری برای برقراری تعامل صحیح با مخاطب ایجاد شود تا بتوانید آگاهی درستی از نام تجاری خود ایجاد کنید و فرهنگ سازمانی خود را انتقال دهید.

  اصول کپشن نویسی در اینستاگرام

  نداشتن صدای برند

  شما باید برای نوشتن کپشن در پست‌ها یک لحن مخصوص به خود را داشته باشید. صدای برند شما لحنی است که با استفاده از آن پیام خود را به مخاطب انتقال می‌دهید.

  زمانی که برند لحن مختص به خود را نداشته باشد مخاطب ارتباط کمتری‌ با شما برقرار کرده و شناخت صحیح و عمیقی نسبت به شما و برند شما پیدا نخواهد کرد.

  پس سعی کنید لحن مختص به خود را در سبک کپشن نویسی خاص خود پیدا کنید و در این زمینه تلاش کنید تا کپشن‌های دیگران را کپی نکنید. کپی کردن کپشن‌های دیگران و یا نوشتن کپشن نامرتبط با موضوع و یا تصویر می‌تواند مخاطب را از شما دور کند.

  رسمی نوشتن کپشن

  یکی دیگر از انواع اشتباه رایج کپشن نویسی رسمی نوشتن است. زمانی که از لحن محاوره‌ای برای ارتباط با مخاطب استفاده می‌شود؛ این ارتباط بهتر صورت می‌گیرد.

  برخی از افراد از زبان رسمی برای نوشتن کپشن استفاده می‌کنند و این کار اشتباهی است زیرا اینستاگرام فضایی اجتماعی است که باید در آن با کاربران راحت‌تر ارتباط  برقرار کرد. در این فضا عامه مردم قرار دارند و برای آنکه راحت‌تر بتوانید ارتباط برقرار کنید؛ باید لحن شما صمیمانه و محاوره‌ای باشد تا کاربران احساس بهتری داشته باشند.

  کوتاه در مورد 10 اشتباه کپشن نویسی

  • کپشن نویسی در فضای اینستاگرام بخش مهمی از تولید محتوا در این فضا است. بسیاری از پیج‌ها با توجه به کپشن نویسی غیراصولی موجب ترک کردن بسیاری از کاربران می‌شوند و به همین دلیل هم لایک و کامنت کافی در پست‌های آنها جذب نمی‌شود.
  • ننوشتن کپشن یکی از اشتباهاتی است که رابطه شما با مخاطب را دچار مشکل می‌کند. گاهی اوقات تصاویر را بدون هیچ کپشنی پست می‌کنیم. بنابراین اگر تصویری را منتشر کردید که به خودی خود دارای متن است؛ ننوشتن کپشن موجب می‌شود تا ارتباط شما با مخاطبتان قطع شود.
  • یکی دیگر از انواع اشتباه رایج کپشن نویسی؛ استفاده از هشتگ به جای کپشن است. استفاده از هشتگ بدون هیچ متن اضافی دیگر، این حس را به مخاطبان پیج شما می‌دهد که ارزشی برای آنها قائل نشده‌اید. استفاده از هشتگ به جای کپشن از سوی دیگر نشان می‌دهد که شما فقط به دنبال افزایش بازدید پیج خود هستید.
  • یکی دیگر از انواع اشتباه رایج کپشن نویسی آن است که در سبک کپشن نویسی خود تنها از ایموجی استفاده کنید. بنابراین استفاده از ایموجی به جای کپشن، کاری بسیار اشتباه است و این کار به تنهایی نمی‌تواند موجب تعامل مخاطبان با شما شود.
  • یکی دیگر از انواع اشتباه رایج کپشن نویسی، عدم استفاده از قابلیت کال تو اکشن است. در پیج‌های فروشگاهی خیلی از افراد در قسمت انتهایی کپشن خود هیچ درخواستی از مخاطب خود نمی‌کنند.
  • کال تو اکشن در حقیقت به مخاطب شما نشان می‌دهد که او در این میان قرار است نفعی ببرد. برای مثال در فرایند کال تو اکشن شما باید به مخاطب بگویید که ما را لایک کنید تا اینستاگرام پست‌هایی بیشتر از ما را به شما نمایش دهد.
  • زمانی که شما چند خط کپشن را بدون فاصله و رعایت جدا سازی پاراگراف‌ها می‌نویسید؛ این موضوع موجب می‌شود تا جملات بسیار زیاد به نظر برسد. این در حالی است که متن شما چند خط بیشتر نیست. بنابراین بهتر است برای مرتب نشان دادن پست و کپشن‌های خود این شیوه نگارش کپشن را هم رعایت کنید و فاصله جملات و پاراگراف‌ها را به خوبی اعمال کنید.
  • یکی دیگر از انواع اشتباه رایج کپشن نویسی آن است که شما در نوشتن این قسمت مخاطب شناسی را در نظر نمی‌گیرید. بسیاری از پیج‌های فروشگاهی تنها با هدف فروش بیشتر و بدون در نظر گرفتن مخاطب خود مطالب و تصاویری را منتشر می‌کنند که این موضوع موجب کاهش تعامل یا اینگیجمنت مخاطبان می‌شود.
  • شبکه اجتماعی اینستاگرام از لینکدین و توییتر متفاوت است. در اینستاگرام کاربران به دنبال محتوای الهام بخش هستند و این فضا پلتفرمی برای فروش سخت یا صد در صدی نیست.
  • شما باید برای نوشتن کپشن در پست‌ها یک لحن مخصوص به خود را داشته باشید. صدای برند شما لحنی است که با استفاده از آن پیام خود را به مخاطب انتقال می‌دهید. زمانی که برند لحن مختص به خود را نداشته باشد مخاطب ارتباط کمتری‌ با شما برقرار کرده و شناخت صحیح و عمیقی نسبت به شما و برند شما پیدا نخواهد کرد.
  • یکی دیگر از انواع اشتباه رایج کپشن نویسی رسمی نوشتن است. زمانی که از لحن محاوره‌ای برای ارتباط با مخاطب استفاده می‌شود؛ این ارتباط بهتر صورت می‌گیرد. برخی از افراد از زبان رسمی برای نوشتن کپشن استفاده می‌کنند و این کار اشتباهی است زیرا اینستاگرام فضایی اجتماعی است که باید در آن با کاربران راحت‌تر ارتباط  برقرار کرد.

  ارسال یک پاسخ

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.